Zavrieť

Porady

Dokedy môže jazdiť vozidlo s negatívnou emisnou kontrolou?

Auto mi neprešlo emisnou kontrolou, v protokole mám uvedené - nespôsobilé pre cestnú premávku s dátumom kontroly 15.10. 2019. Technik mi povedal, že mám napriek tomu pol roka na jazdenie a na to, aby som absolvoval opravnú kontrolu a že tento papier mi budú tolerovať aj pri policajnej cestnej kontrole. Vyhlásenie o nespôsobilosti v protokole sa mi napriek tomu zdá viac než jasné a o polročnej lehote akosi neviem nič nájsť ani na internete. Aká je teda pravda? Mám ešte pol roka na jazdenie bez pokuty, prípadne bez finančného postihu od dopravného inšpektorátu za to, že som auto dočasne alebo úplne neodhlásil?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    106/2018 Z. z. Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke
    § 119
    Hodnotenie vozidla pri emisnej kontrole
    (1) Pri emisnej kontrole sa emisný stav motorového vozidla alebo funkcia a činnosti jednotlivých systémov, komponentov alebo samostatných technických jednotiek, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch vozidla, hodnotia trojstupňovou klasifikáciou. Vozidlo sa hodnotí podľa zoznamu možných chýb a úrovne ich závažnosti. Chybami sa rozumejú technické poruchy a iné prípady nesúladu zistené počas emisnej kontroly.

    (2) Na základe výsledku hodnotenia podľa odseku 1 je motorové vozidlo podľa úrovne závažnosti vyhodnotené ako

    a) spôsobilé na prevádzku v cestnej premávke,

    b) dočasne spôsobilé na prevádzku v cestnej premávke alebo

    c) nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke.

    (3) Motorové vozidlo je spôsobilé na prevádzku v cestnej premávke, ak sa emisnou kontrolou nezistili žiadne chyby alebo sa zistili len ľahké chyby. Ak sa emisnou kontrolou zistili ľahké chyby, prevádzkovateľ vozidla je povinný ich odstrániť.

    (4) Motorové vozidlo je dočasne spôsobilé na prevádzku v cestnej premávke, ak sa emisnou kontrolou zistila vážna chyba. Ak sa emisnou kontrolou zistila vážna chyba, prevádzkovateľ vozidla je povinný do 60 kalendárnych dní podrobiť vozidlo opakovanej emisnej kontrole. Ak sa opakovanou emisnou kontrolou opätovne zistí tá istá vážna chyba, vozidlo je nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke. Ak prevádzkovateľ vozidla nepodrobí vozidlo v ustanovenej lehote opakovanej emisnej kontrole, vozidlo je nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke.

    (5) Motorové vozidlo je nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke, ak emisnou kontrolou bola zistená nebezpečná chyba.

    (6) Oprávnená osoba emisnej kontroly a technická služba emisnej kontroly sú povinné evidovať v celoštátnom informačnom systéme emisných kontrol v rozsahu a spôsobom ustanoveným vykonávacím právnym predpisom podľa § 136 ods. 3 písm. h) hodnotenie emisného stavu motorového vozidla a závery o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke.

    (7) Hodnotenie emisného stavu motorového vozidla a závery o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke a spôsob evidovania údajov o emisných kontrolách ustanoví vykonávací právny predpis podľa § 136 ods. 3 písm. h).

    § 121

    Nespôsobilé vozidlo pri emisnej kontrole
    (1) Ak sa pri emisnej kontrole zistia nebezpečné chyby a vozidlo je hodnotené ako „nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke“, prevádzka vozidla sa pozastaví podľa § 47.

    (2) Prevádzkovateľ vozidla alebo vodič vozidla podľa odseku 1 je povinný na vlastné náklady zabezpečiť odtiahnutie vozidla z pracoviska emisnej kontroly.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    po novom je možnosť dočasnej spôsobilosti na 60 dní...
    https://auto.hnonline.sk/servis/1813...-ani-nove-auta

    P.S.:
    ...a včul si vyber, že kde je pravda.
    Osobne by som sa priklonil k tým 60 dňom.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Ak je docasne sposobile, daju ti nalepku na dane obdobie, bezne 2 mesiace. Ak ti nic nedali, nemas EK stitok na celnom skle, je to nesposobile a jazdit nemozes.

    Dokedy môže jazdiť vozidlo s negatívnou emisnou kontrolou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.