Zavrieť

Porady

Kam do KV zaradiť dph podľa §5

DPH §5 - čo vyplýva pre nás ak nám príde faktúra z Maďarska ale má IČ DPH začínajúce SK4.....(zrejeme §5 o DPH),Na faktúre je rozpísaný aj ZD aj suma DPH 20%. Máme my ako platcovia DPH nejakú povinnosť ? Kam do KV zaradiť túto prišlú faktúru?
Naposledy upravil sattelitka : 18.10.19 at 09:44
avalik zrejme §5 ? overila si na stranke FS?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

  Kristina27
  Pozri si tu v tomto linku na str. 3 dole príklad č. 2
  https://www.financnasprava.sk/_img/p...kup_tovaru.pdf
  Ja som mala takýto prípad, faktúra mala byť bez dane, ale bola s DPH, tak nárok na odpočítanie DPH nie je, museli sme ZD samozdaniť a hodnotu vyčíslenej DPH na faktúre išla do nedaňových výdavkov.
  Dávala som to KV časť B.1 a DP DPH r. 09 a 10
  Naposledy upravil Kristina27 : 18.10.19 at 10:34
  sattelitka Ďakujem pekne Kristina27

  annova je offline (nepripojený) annova

  annova
  Ak ma pridelene slovenske IC DPH, tak si asi vysporiadava DPH na slovensku. Ak je na fakture vycislena ciastka DPH a nieje nikde uvedene, ze sa jedna len o informativnu hodnotu, tak podla mna postupujes ako pri domacej fakture, cize odvedies vycislene DPH.
  Podobne to ma Alza, firma je ceska so slovenskym ICDPH, pokial uctuje zo skladu v CR, nevycisli DPH a fakturu samozdanujes, pokial ide pod slovenskym ICDPH zo skladu na Slovensku, vycisli DPH.
  Ak sa mylim, budem velmi rada ak ma opravite.
  18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  jakubzemko Ak je alza registrovana podla paragrafu 5, tak ak ide tovar so slovenskeho skladu vycisli dph iba pre nezdanitelne osoby. Pre zdanitelnu osobu musi fakturovat bez dph a samozdanenie.
  marjankaj Pre zdaniteľnú osobu- neplatiteľa DPH tiež musí fakturovať s DPH.
  jakubzemko V žiadnom prípade nesmie. Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare okrem tovaru dodaného formou zásielkového predaja, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku. Nič o platitelovi alebo neplatitelovi sa v paragrafe 69 ods. 2 nehovori.
  marjankaj Chceš tým povedať, že ak v ALZE na Slovensku kúpim tovar, tak mi ho ako nepodnikateľovi predajú s DPH a ako podnikateľovi(neplatiteľovi- nemám IČDPH) vystavia blok bez DPH? Aspoň mňa sa nič také v ALZE nepýtali.
  jakubzemko Ak to vystavi alza registrovana podla paragrafu 5, ano ako podnikatel (ci uz platitel alebo neplatitel) si povinny platit dan. Ale netvrdim, ze to tak robia, mozno maju aj alzu registrovanu podla paragrafu 4 alebo to zasielaju z ciech. To uz je iny pripad, vtedy sa fakturuje s dph neplatitelovi.
  marjankaj Takže ja som povinný zisťovať podľa akého paragrafu sú registrovaní? Veď to zistím až po vytlačení bločku, ak vôbec.
  Ako ma donútia platiť daň správcovi? Ako sa správca dozvie moje údaje? Napr. uplatňujem paušálne výdavky?
  jakubzemko Predpokladam, ze ak budu tlacit blocek tak ti to vystavi alza registrovana podla paragrafu 4. V takom pripade sa vystavy blocek s dph. Ciste teoreticky, ak by vystavila blocek alza registrovana podla paragrafu 5 (t.j. zahranicna osoba) tak by si mal ako podnikatel nadiktovat svoje udaje, aby na teba mohla alza preniest danovu povinnost (t.j. blocek bude vlastne fakturou). Vzor pokladnicneho dokladu ma byt na prevadzke, takze si to mozes skontrolovat. Pochybujem, ze takyto pripad v praxi nastane, ze by zahranicna alza vystavovala blocek v sr. V praxi som sa stretol iba s fakturami (nie pri alze ale inych dodavateloch). Neplatitel (odberatel zdanitelna osoba) normalne poda danove priznanie k dph, nemusi sa nikde registrovat, nikto ta nebude nutit danove priznanie podavat, no ak nato pride danova kontrola, tak dostanes pokutu, ze si neodviedol dph. Paušálne výdavky s tým nič nemajú, ale mas moznost si to kupit ako sukromna osoba.
  marjankaj Paušálne výdavky majú spoločné to, že sa mi to neobjaví v účtovníctve a teda kontrola to objaviť nemôže.
  Inak Ak Alza predá nepodnikateľovi tovar s dph, tak ALZA dph odvedie správcovi. Je predsa platiteľom.
  Ak ALZA predá tovar(omylom s DPH) podnikateľovi neplatiteľovi, tak ALZA rovnako odvedie DPH. A DPH musí odviesť aj podnikateľ? Teda jedna daň je platená dvakrát?
  Iste paragrafy nepustia, ale je toto normálne?
  jakubzemko Ja osobne by som žiadal opravu faktúry ak by to vystavila alza registrovana podla paragrafu 5. Omyli sa stavaju a mali by sa napravit. Kontrola však môže prísť aj do alzi - ciste teoreticky, ak alza vystavi fakturu s prenosom danovej povinnosti a konttolor bude moc zvedavi, tak sa moze kontrolor pozriet ci si odviedol dph.
  marjankaj A ako to zistí? Môže mať moje meno a adresu. IČDPH nemám. DIČ uvádzať nemusím a ani si ho nepamätám. A kúpil som to ako nepodnikateľ. Veď sa mohli pomýliť aj opačne.
  Iste treba opraviť faktúru, ale dohaduj sa s maďarmi v pôvodnej otázke.
  jakubzemko No tak mal by si alze povedat ze si podnikatel a preukazat sa ze si podnikatel. Ak by si sa mi ako podnikatel nepreukazal tak by som na teba ako alza v zivote danovu povinnost nepreniesol lebo by som za to riskoval mastnu pokutu. A este by som si overil tvoje udaje v zivnostensko registri pre istotou a ak si to kupil ako nepodnikatel tak na teba neprenesiem danovu povinnost pretoze si sa mi nepreukazal ako podnikatel. Ok dic nemusis uvadzat, ale ico musis
  marjankaj Ja nemusím ani IČO. To iba na dokladoch, ktoré ja vystavujem.
  A kam by sme prišli, keby som sa v každom obchode musel preukazovať živnostenským listom.
  jakubzemko No ty musis vediet ci si chces tovar objednat ako podnikatel alebo ako nepodnikatel. Nemyslim si, ze niekto bude riskovat to, ze na teba prenesu danovu povinnost bez toho, aby na fakture nebolo aspon tvoje ico alebo nejaka informacia ze si to objednavas ako podnikatel. Aj ked zakon neprikazuje, aby tam to ico bolo. V lazdom asi nie, pretoze na 99,9 % ak si kupujes nieco v obchode, tak predpokladam ze predajca ma v sr minimalne prevadzkaren a teda je tuzemskou zdanitelnou osobou, nie zahranicnou. A povedzme si pravdu, chuda predavacka ani nebude vediet co od nej chces ked na nu s niecim takymto vyletis. Takze pocbybujem ze je to len tak aplikovatelne v kamennych obchodoch - myslim v tych vlastnenych zahranicnou osobou ak vobec take existuju.
  marjankaj No pôvodne sa riešilo, že uviedli aj DPH na faktúre. Opačne ma to až tak nezaujíma.
  Raz sme reklamovali faktúru u nemcov. Neviem ako tam majú písaný zákon, ale majiteľ mal o dph dobrý prehľad. Na rozdiel od nášho zákona, kde ani po rôznych upresneniach a školeniach sa v tom nevyznajú mnohí účtovníci. Vďaka za debatu.
  jakubzemko SK4020121402 27082440 Alza.cz a.s. Praha 7, Holešovice Jankovcova 1522/53 17000 Česká republika §6 18.07.2006
  SK2021863811 36562939 Alza.sk s. r. o. Bratislava - mestská časť Staré Mesto Bottova 6654/7 81109 Slovensko §4 30.03.2005
  SK4020151993 MS - alza, s.r.o. Brno-město Roubalova 465/16 60200 Česká republika §5 08.03.2006

  Zalezi od toho ktora z tychto alz ti doda tovar
  sattelitka Takže..čo s tou faktúrou mám robiť? je to maďarská firma, IČ DIČ má na SK, a uviedli aj ZD, čiastku dph, a celkovo sumu. Našla som na drsr že ide o firmu s § 5.
  jakubzemko Poziadat dodavatela o napravu.
  jakubzemko Alebo samozdanit zo zakladu dane a zaplatenu dph na fakture dat ako nedanovy vydavok
    zbaliť

  Kam do KV zaradiť dph podľa §5

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.