Zavrieť

Porady

Predávajúci bytu zatajil, že strecha domu je vadná. Chceme, aby nám vrátil časť ceny.

Pri kúpe bytu v decembri 2016 nás predávajúci ubezpečil, že bytový dom ako celok je v poriadku. Je to aj v zmluve. Ale zatajil nám, že je nutná oprava zateplenia alebo nové zateplenie strechy. Náš byt nie je pod strechou, ale budeme sa musieť podieľať na nákladoch. Sú tu len 4 byty, bude to aj dosť.
Predávajúci o probléme vedel, diskutoval k nemu na zhromaždení vlastníkov. Jeho vyjadrenie je menovite uvedené v zápisnici.

Chceme predávajúceho vyzvať, aby nám vrátil časť kúpnej ceny bytu.
Kým bude jasné, aký bude náš podiel na nákladoch na opravu, uplynie čas na uplatnenie zľavy. Rozmýšľame požiadať (ak bude treba, zažalovať) predávajúceho o percentuálnu zľavu - koľko? 5%? 10% ?

Akú lehotu má predávajúci na odpoveď na našu výzvu?

Ak by predávajúci nesúhlasil, chceme to dať na súd.
Predpokladám, že sú na to 3 roky. Mýlim sa? Ako poplatok sme našli 6% žalovanej sumy.

Ako by ste postupovali?

Len pre zaujímavosť. V tomto dome sa predáva byt pod strechou. Aká zľava z ceny by bola primeraná, ak by sa predával podstrešný byt pred obnovou strechy? Nie je jasné, kedy by sa strecha opravovala.

Za vaše rady a názory ďakujem.
Naposledy upravil betty112 : 01.11.19 at 11:45 Dôvod: gramatika
11 komentárov     zbaliť
buchač Pri kúpe bytu v decembri 2016 nás predávajúci ubezpečil, že bytový dom ako celok je v poriadku.
=================
Tý kokos...dávno som sa tak nezasmial...
bodliak Tak, povinný výsmešný príspevok máš, odfajkneme. A čo ďalej ?
buchač Mám sa pozrieť podrobnejšie na tie tvoje výsmešné príspevky a komentáre ?....či ?

Ty môj iný manažér...ak nechceš (nevieš) čítať medzi riadkami, tak nechaj tak.
Ale sorry, no nemyslím si, že obyčajný majiteľ sa rozumie do obnovy strechy.
Mám za to, že staršie domy sa v rámci rekonštrukcie dajú aj do tej strechy a nie iba do zateplenia.

...a žiadať zľavu ? Kľudne môže žiadať aj spravu...predajca ju dobrovoľne neuzná a súd kto vie ako by rozhodol.


P.S.:
...a ozaj, manažérik...poyeb sa a trhni si s tvojimi chujovinami na mňa.
marjankaj Buchy čo máš proti manažérom? Veď aj to sú ľudia.
Inžinieri a manažéri
Na kongres ide vlakom skupina inžinierov a manažérov. Každý manažér má svoj cestovný lístok, inžinieri majú dohromady len jeden. Zrazu jeden z inžinierov volá:
- Ide sprievodca. - a všetci inžinieri sa natlačia do jedného WC. Sprievodca skontroluje cestovné lístky manažérom a keď uvidí zamknuté dvere na WC, zabúcha na nich:
- Cestovný lístok prosím.
Z WC sa spod dverí vysunie jeden lístok, sprievodca ho cvakne, prestrčí späť, poďakuje a spokojne odchádza.
Na spiatočnej ceste si manažéri kúpia jeden cestovný lístok a inžinieri dokonca nemajú žiadny. Jeden z manažérov zvolá:
- Ide sprievodca. - a všetci manažéri sa utekajú schovať na WC. Inžinieri trochu pomalšie odchádzajú na ďalšie WC.
Posledný z inžinierov ešte predtým ako sa schová, zabúcha u manažérov:
- Cestovný lístok prosím.

Ponaučenie:
Manažéri často používajú inžinierske riešenia, bez toho aby im rozumeli...
buchač marjankaj (Dnes 18:30) Buchy čo máš proti manažérom? Veď aj to sú ľudia.
===============
Ja ?...v podstate nič...akurát len to, že sú to hovada.

Manažér je človek, ktorý je viac menej ochotný za dosiahnutie svojich cieľov obetovať aj iných ľudí a aj ich šťastie...pretože ostatní sú mu ľahostajní.

To neplatí absolútne, platí pre každého inak...ale je to platné vždy !
Napríklad u slovenského managera je ta miera nižšia, kľudne zodrie kožu zo svojich podriadených, len aby dostal o pár ečiek k platu viac.
misoft betty112: tuším si z višne spadla.
On vám NEPREDÁVAL CELÚ strechu, len podiel na nej, predával BYT!!!!!
Strecha je SPOLOČNÝM majetkom všetkych štyroch bytpových jednotiek. Takže tá chybná strecha sa týka nielen teba, ale aj ostatných. Aj ostatní sa budú podieľať, rovnako ako TY.


ŽIADNA ZĽAVA SA NEKONÁ - nemáš oporu v zákone!

A žalovať? Máš DOSŤ preňazí, aby si mu preplatila prehratý spor?
O streche sa predsa dávno vedelo - je to predsa v zápisnici.
betty112 Hmm, dakujem. Ja viem, ze strecha je spolocna, ze "vlastnime" len 1/4. Ale nemal nam klamat, ze je Ok. Mal povedat, ze vyzaduje opravu ev. nove zateplenie. Ci vari nemusel?
ivka70 Ale strecha bola a je v poriadku, ved 3 roky od kupy fungovala.
To, ze sa spolumajitelia rozhodnu dodatocne zateplit a ze o tom uvazovali a diskutovali uz pre 3 rokmi, nema na jej stav v case kupy ziadny vplyv.
buchač ivka...tak, povinný výsmešný príspevok máš, odfajkneme. A čo ďalej ?
ivka70
sito Aha ich ako sa vyškierajú.

Betty, ty si si kúpila byt a byt je zo zákona toto:

"Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky."

Polopate:

Byt je priestor, ktorý sa využíva na bývanie ako obydlie.

V prvom rade ťa malo zaujímať ako vypadá v akom je stave dom. V akom stave sú jeho spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, či je vysporiadaný pozemok pod domom a aký je stav FPÚaO. Kto v dome býva. A potom sa jednať o cene bytu.

Príklad: Strecha má 200 m2, dom má štyri byty po 50 m2. 1/4 zo všetkého z domu je tvoj podiel ako spoluvlastníka domu, teda aj strechy.

V dome je spoločný fond na opravy, každý prispieva doň rovnakým dielom, teda aj bývalý vlastník s toho fondu mu nič nebolo vyplatené, alebo namalo by byť vyplatené, ty pokračuješ v príspevkoch do toho fondu. Z toho fondu sa opraví strecha A nikoho to nebude trápiť, že nie je nad tvojím bytom. STRECHA JE SPOLOČNÁ ČASŤ DOMU.

Predstav si, že si dáš postaviť holobyt v novostavbe na prvom poschodí bez strechy. Dá sa to? Nedá! Podľa projektu musia postaviť na prvom podlaží všetky nosné časti, ktoré vytvoria tvoj byt. Takže nie všetko čo v byte máš je tvoj majetok. V byte máš aj spoločné zariadenia domu. A ty si už dispozične vymuruješ kúpeľňu, WC, Osadíš dvere, atď. Samozrejme, že môžeš sa dohodnúť s developerom na štandarde. Tiež aby bol byt v nadštandarde. Cena stavby domu sa tým nezmení. Ale cena nákladov na tvoj byt, áno. Prípadný štandard, či nadštandard vyfaktúruje developer len tebe. Už vieš čo je byt?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  dmc je offline (nepripojený) dmc

  dmc
  som premyslal preco sudy nestihaju. Uz zacinam chapat - preco.


  Po 3 rokoch ste zistili ze je strecha na prd ? To vazne ??? a minulu zimu bola dobra ? A zimu predytm tiez bola O.K ? A tu zimu ked ste kupovali byt bola tiez O.K ? Ked vydzala 3 roky - tak bola ako celok v poriadku. Vsetko vyzaduje udrzbu a opravu. Vy chcete zalovat predajcu ze strecha potrebuje udrzbu a ze o tom predavajuci vedel a Vam nepovedal ? A povedal Vam ze aj kanalizacia potrebuje udrzbu ? A cuduj sa svete aj rozvod vody a elektriky potrebuje udrzbu a aj manazel potrebuje udrzbu.....a nikto nepyta kompenzaciu. Jajjjjj mano - ja niekedy nechapem .

  Dohodli ste sa v zmluve na nejakej zaruke ? Vytkli ste pisomne vadu do 24 mesiacov od prevzatia nehnutelnosti ? Nie ??? Zabudnite.

  citujem:
  Nehnutelnosť:
  Občiansky zákonník výslovne stanovuje záručnú dobu len v prípade tzv. spotrebiteľských zmlúv. Predaj nehnuteľností v prevažnej miere do tohto režimu nespadá, preto na tieto právne vzťahy bude možné aplikovať len všeobecnú úpravu zodpovednosti za vady.

  Predávajúci v tomto prípade zodpovedá za to, že prevádzaná nehnuteľnosť má v čase predaja vlastnosti výslovne vymienené alebo obvyklé, že ju možno používať podľa povahy a účelu zmluvy alebo podľa toho, čo účastníci dojednali, a že vec nemá právne vady.

  Predávajúci zodpovedá za vady, ktoré má predaná vec pri prevzatí kupujúcim. Ak má vec vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť. Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci.

  Vada, ktorá sa prejaví do šiestich mesiacov odo dňa prevzatia plnenia, sa považuje za vadu, ktorá bola už v deň prevzatia, ak to neodporuje povahe veci, alebo ak scudziteľ nepreukáže opak. V rámci všeobecnej zodpovednosti za vady platí, že pokiaľ nejde o vadu, ktorá sa prejavila do šiestich mesiacov odo dňa prevzatia, kupujúci musí dokázať, že existovala už v čase prevzatia veci.

  zdroj:
  https://reality.etrend.sk/byvanie/za...nutelnost.html
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  buchač Jajjjjj mano - ja niekedy nechapem .
  =================
  bodliak (Dnes 14:47) Tak, povinný výsmešný príspevok máš, odfajkneme. A čo ďalej ?  dmc To nieje výsmešný....ale bezútešný
  betty112 Dik, ale tu nejde o udrzbu. Ani o zaruku. Zaruka je, ked sa vec odovdzda Ok a pokazi sa, ci? Prave ze obciansky zakonnik uklada predavajucemu upozornit na vady nehnutelnosti. Vseobecna lehota na uplatnenie naroku pri poruseni nejakej povinnosti je 3 roky, nie?
  dmc Podľa ustanovenia § 599 Občianskeho zákonníka platí, že:

  „(1) Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci.

  (2) Právo na náhradu nevyhnutných nákladov môže kupujúci uplatniť na súde, len ak náklady predávajúcemu oznámi v lehote uvedenej v odseku 1.“

  Detailnejsie:
  Kupujúci musí vady a nároky vyplývajúce z vád kúpenej veci, resp. rozhodnutie, či od zmluvy odstupuje, alebo požaduje primeranú zľavu z dojednanej ceny, uplatniť u predávajúceho v zákonnej lehote 24 mesiacov od prevzatia veci. Len vtedy sa môže svojich nárokov domáhať aj súdnou cestou.  Zákonom ustanovená lehota je lehotou prekluzívnou, čo znamená, že ak kupujúci v tejto lehote neuplatní u predávajúceho právo zo zodpovednosti za vady, toto právo mu zanikne a predávajúci mu nemôže ani dobrovoľne poskytnúť plnenie titulom zľavy z kúpnej ceny, nakoľko u kupujúceho by došlo k vzniku bezdôvodného obohatenia.  Kupujúci musí vytknúť vadu dostatočne určitým spôsobom. Nestačí teda len všeobecné oznámenie, že vec má vady, ale kupujúci musí výslovne uviesť, aké konkrétne vady vytýka, prípadne vadu opísať a uviesť ako sa navonok prejavuje.  V prípade súdneho konania potom môže kupujúci uplatniť právo zo zodpovednosti len za tie vady, ktoré predávajúcemu včas vytkol a nemôže vady dodatočne rozširovať po uplynutí prekluzívnej lehoty.

  zdroj:https://ficek.sk/vady-na-kupenej-nehnutelnej-veci-28658

  staci iba pouzit uja googela
    zbaliť

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  " buchač (01.11.19 14:02) Pri kúpe bytu v decembri 2016 nás predávajúci ubezpečil, že bytový dom ako celok je v poriadku.
  =================
  Tý kokos...dávno som sa tak nezasmial... "

  Kurva, Juro šak Ty sa rehníš, že Ti idú z bachora vnútornosti sa vysypať. A vieš komu sa smeješ, z koho sa smeješ, komu sa smeješ? Máš zrkadlo, pozri sa.

  Kedysi bolo tak, že boli byty súkromné, nájomné. Potom aj služobné, mestské, armádne, podnikové, družstevné, bytového družstva, podnikové, družstevné stabilizačné, atď. Samozrejme, že boli aj súkromné rodinné domy. Proste človek by mal v dnešnej dobe bývať civilizovane, nie v Domici. Ale na každom záleží ako sa môže, má možnosť sa rozhodnúť, kde bude mať svoje bydlisko. A či si ho môže dovoliť alebo mu ho niekto umožní mať.

  Že som zamilovaný do 182ky. Mal by ju poznať každý dôkladne kto nemá rodinný dom a nebývať pod mostom. Aj Ty! mal by si vedieť, čo je byt podľa tej 182ky.

  Čo je byt?

  Byt nie je vzduchoprázny priestor, vesmír. Je to priestor, miestnosti na bývanie v bytovom dome. Všetko čo môže bývajúci v byte vyhodiť z bytu bez súhlasu vlastníka domu, spoluvlastníkov domu je jeho osobný majetok. V ostatných veciach sa musí V dnešnej dobe sú bytové domy v správe súkromníka, ak je bytový dom jeho vlastníctvom. Sú už aj mestské byty, bytové domy, ktoré spravuje mesto, obec. A sú byty v osobnom vlastníctve. No však tieto domy sú v spoluvlastníctve vlastníkov domu, ktorí sa môžu rozhodnúť pre správu domu formou SVB, alebo Zmluvou o správe bytového domu so správcom domu.

  Nejaká štetka, štetec uzavreli túto tému.

  https://www.porada.sk/t318862-mozem-...ie-okien.html#

  V tej téme som len poukladal odseky, aby mohol vlastník bytu uvažovať inak ako podľa uložených odsekov.

  Kedysi to bolo tak, podal si človek žiadosť o pridelenie bytu. Úrad, príslušný mu po istom čase byt pridelil podľa jeho uváženia. Dnes? Dnes sa môže človek rozhodnúť, či chce a či nechce bývať v byte. Môže aj v rodinnom dome, ak na to má a sám si určuje pravidlá spolunažívania v jeho dome, majetku? Tak isto môže bývať v bytovom dome, ak na to má. Ale? Ale tam sa musí už prispôsobiť dohode s vlastníkom domu, alebo spoluvlastníkmi domu v súlade so zákonmi súvisiacich s bývaním v bytových domoch.

  A ako čítam, nie si sám, ktorý sa od srdca rehní nad neznalosťou, nepoznaním.

  jelalim je offline (nepripojený) jelalim

  jelalim
  betty112, ak by ste kupili byt v novostavbe teda s novou strechou - v tom pripade by sme mohli hovorit o nejakej zaruke za byt a povinnost developera bud strechu opravit v lehote zaruky (2roky) pripadne zlavu z ceny.

  Vy ste ale kupili byt uz davno po zaruke v stave akom je. To ze strecha potrebuje udrzbu, alebo opravu je uplne normalne a bezne pri niekolko rocnych bytovych domoch. NIkto Vas osobitne memusi upozornovat, ze strecha ma napr. 10 rokov potrebuje udrzbu.

  Dal by som si pozor, aby sa cely ten Vas naplanovany spor neotocil uplne proti Vam...

  Predávajúci bytu zatajil, že strecha domu je vadná. Chceme, aby nám vrátil časť ceny.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.