Zavrieť

Porady

Rázový uťahovák zničil náboj kolesa ale ako?

Vopred sa ospravedlňujem ak celý moje text vyznie skôr ako článok než otázka ale pekne poporiadku a na záver bude aj moja otázka. Po dlhom zvažovaní som si konečne zaobstaral elektrický rázový uťahovák primárne pre sezónne prezúvanie kolies nakoľko vlastníme 4 vozidlá z čoho jedno vlastne už dve sa stali nepojazdné. Predtým než schytám kritiku, že existujú pneuservisy a špecialisti. Samozrejme, vyváženie pneumatík nahodenie gumy na disk realizujem u špecialistu ale sezónnu výmenu manuálnym náradím realizujem roky rokúce bez jediného problému, uťahovák som chcel iba na zefektívnenie práce, keďže to zaberie dosť času prezuť 3-4 autá dva krát ročne a aj ekonomické hľadisko hrá v prospech vlastnoručnej výmeny. Späť ale k problému, v živote som s rázovým uťahovákom nepracoval avšak z počutia, z čítania a videí je to úplne primitívna a jednoduchá činnosť. Začal som zadným ľavým kolesom a hneď od začiatku sa to správalo zvláštne. Vždy som si myslel, že odskrutkovať maticu ide bez väčšej námahy a je to sprevádzané konštatným bzučivým zvukom v mojom prípade však uťahovák dával údery do matice počas celého cyklu uvoľňovania pri niektorej viac, pri inej menej a iba asi dve matice uvoľnil takým typickým spôsobom. Vnútorne som mal pocit, že niečo tu nehrá avšak ľavé zadné sa podarilo nahodiť bez poškodenia, dotiahnutie už bolo sprevádzané pre túto činnosť typickým bzučivým tónom a údermi na záver na dotiahnutie. Povedal som si asi normálne idem na zadné pravé koleso, opäť uvoľňujem, opäť zvláštny pocit človek predpokladá krásne jemné odskrutkovanie namiesto toho údery po celej dĺžke závitu následne som zhrozením zistil, že 2 skrutky z 5 na náboji boli z náboja vytlačené, vydraté. Prikladám ilustračné foto z internetu https://i.redd.it/vqzr6nz8h4r21.jpg (nie moje zdroj reddit). Ak správne chápem princíp rázového uťahováku ten na rozdiel od príklepovej vrtačky nedáva úder v axiálnom smere ale v smere otáčania dáva údery do matice. Je možné, že už predchádzajúci majiteľ auta alebo servis tento náboj nedopatrením zničil a ja som dielo len dokonal alebo som urobil ja ako laik pri prvom použití rázového uťahováku chybu? Uťahovák som testoval na posledne obstaranom aute r.v. 2009, kde prvý krát zimné gumy nahadzoval pneuservis, letné ešte ja ručne na jar a dnes som začal výmenou za zimné. Momentálne mám obavu použiť tento nástroj pri ostatných autách a uvažujem, že sa radšej vrátim k pôvodnej metóde a krvopotne, pomaličky odťahovať a uťahovať manuálne. Ešte dodám, že kúpa nebola prvoplánová mám načítané recenzie, skúsenosti, youtube videá a nikde nikto žiadny takýto problém nespomína a zďaleka nie som jediný na Slovensku ani vo svete, čo si bežne doma vymieňajú pneu s rázovým uťahovákom. Ďakujem za objasnenie ako s týmto nástrojom bezpečne a bez obáv pracovať.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  dmc je offline (nepripojený) dmc

  dmc
  Neviem ake mas vozidlo ale napriklad "japonce" maju utahovacý moment iba okolo 103 Nm (napriklad Toyota) a prave na "japoncoch" sa daju "stifty" odtrhnut dosť lahko . Ak si mal razovy utahovak ktora odkruca (udiera) silou dajme tomu 400 Nm tak sa mohlo stat ze si ho odtrhol. Lepsie razove utahovaky maju nastavitelny moment utahovania aj odkrucania
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Iv4n Presne tak je to Toyota, a mám k dispozícii komplet PDF manuál pre servis akéhokoľvek komponentu pre vozidlo a všade je aj presne zadefinované náradie či nástroje, momenty v 3 rôznych merných jednotkách a je tam 103 Nm ako píšeš viď. https://i.imgur.com/hfD7wOO.png jediný rozdiel je disková brzda na mojom aute ale náboj je rovnaký. Uťahovák čo som kúpil vyvinie maximálne 500 Nm a na dotiahnutie je to obmedzené na práve tých 100 Nm z dôvodu zabráneniu škodám čo je aj na obale písané a bol to jeden z dôvodov kúpy. Neviem ako je to ošetrené v danom náradí ale v manuály sa píše, že intenzita a sila je regulovaná plynule to znamená neudiera 500 Nm od prvého úderu ale postupne. Investovať do profi nebudem určite nemám na to prostriedky, kupujem spoľahlivé japonské autá čo musia do servisu minimálne pričom výmenu pneu som vždy zvládol bez problémov v domácich podmienkach. Ako píšem budem postupovať tak, že čo najviac spravím manuálne ako predtým a využijem to maximálne na to rýchlejšie dotiahnutie.
  dmc Na svoju Corollu a Yaris pouzivam velky krizovy kluc (dotahovanie-uvolnovanie) + momentovy kluc. Pri spravnom "grife" velkym krizovym klucom okrutis maticu na 2 rozkrutenie kluca
  buchač Jojo...súhlasím.
  Aj ja som donedávna takto robieval...lenže moje kríže protestujú pri takejto činnosti.
  Takže som si pred pár rokmi obstaral ten rázový dzindzik.
  Postup je uvedený vyššie...doplním snáď len to, že pri tej výmene si sadnem na šamerlík a šetrím si tie kríže.

  ...a dupľom teraz, keď mám SUV...kolesá sú väčší rozmer.
    zbaliť

  vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

  vlado 33
  Asi máš tento: https://www.facebook.com/boghiu.cata...2NjI3NDQ0NzIw/ Áno, kúpil si chujovinu. Tebe treba uťahovák s nastaviteľnou silou utiahnutia.
  Naposledy upravil vlado 33 : 07.11.19 at 08:59

  buchač je offline (nepripojený) buchač

  Niektorí ľudia sú ako oblaky. Keď nevidím v debate ich nick, hneď je krajší deň. ...viac buchač
  Zlý, veru chybný postup si použil, hlavne pri uvoľňovaní.  S rázovým uťahovakom sa pracuje tak, že najprv trhneš skrutku a až potom použiješ mašinu. Lebo táto nemá šancu urvať zapečenú (špinavu...atď) skrutku.

  Po nahodení je to opačne...mašinkou dotiahneš len pokiaľ pustí závit...doťahuje sa ručne.

  Tie elektrické nemajú až taký výkon, sú len hobby...v servisoch sa používajú predsa profi pneu.
  Rozdiel medzi nimi je aj 3x vyšší krútiaci moment.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Iv4n Ok ďakujem za objasnenie. Jedným z dôvodov prečo si to aj robím vo vlastnej réžii je, že na jednom aute mám poničené závity od rýchlej a nedôslednej práci s pneumatickým uťahovákom v servise. Proste servisák nasadí ako tak maticu neskontroluje a už aj uťahuje, človek to potom po sezóne zistí akú škodu mu napáchali, nehovoriac o poničenej karosérii, kde vozidlo má trochu viac na stred plochu na zdvih ale nie oni to zdvihnú na mieste, kde to má väčšina bežných značiek a spôsobia mi tak škodu. Tiež aj to doťahovanie pneumatikou, že to má aj 3x vyšší krútiaci moment je fajn ale človek potom dostane defekt a nevie vymeniť pneu za rezervu. Raz som po takejto výmene v pneuservise musel uvoľňovať matice pridaním 3/4 metrovej páky na kľúč aby sa tie kolesá dali vôbec uvoľniť. Toto sú dôvody prečo do akéhokoľvek pneuservisu chodím čo najmenej, fušeri všade. No nič, náboj sa opraví alebo vymení a bude sa postupovať opatrnejšie pri najbližšej výmene. Výkon tohto hobby náradia postačuje, ako hovorím porovnával som pred kúpou viacero typov s rôznymi parametrami. Ďakujem za radu, dotiahnutie je samozrejme skontrolované na každej matici, uvoľnenie som si myslel, že uťahovák dá bez problémov a zdržiavania sa manuálnym uvoľňovaním.
  misoft Ty nemáš poničené len závity, máš poničené celé SKRUTKY. Sú jednoducho urvaté (utrhnuté) - takže ťa čaká zhodenie bubna a nahodiť NOVÉ skrutky.
  Iv4n Ospravedlňujem sa ale nepochopil som tvoju odpoveď. Ja som písal vyššie že niekoľko rokov na rôznych autách som si to v pokoji, pomaly manuálne spravil pričom som si dal záležať, viem ako som to dotiahol, viem že som si nepoškodil karosériu ani závity atď. chcel som len celý proces zefektívniť pričom na tieto náradia sú len pozitívne ohlasy čo sa týka domáceho použitia (recenzie na heureka sk, cz, alza recenzie, youtube recenzie atď atď).
  vlado 33 Buchač, si nepochopil pojem "rázový", to nie je uťahovačka.
    zbaliť

  Rázový uťahovák zničil náboj kolesa ale ako?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.