Zavrieť

Porady

Musí byť na liste vlastníctva pozemku uvedený druh pozemku - stavebný pozemok alebo nemusí?

Kupujem pozemok stavebný, bola som tam, je tam pľac veľký a na ňom asi 15 stavebných pozemkov, všade tie skrinky na elektriku, na kábel, a neviem čo tá tretia, aj šachta je tam, na prvý pohľad stavebný pozemok. Ale na liste vlastníctva je napísané orná pôda iba v časti Iné záznamy je napísané Rozhodnutie OU o zmene druhu pozemku. Ale nie je napísané na aký druh pozemku. Myslíte, že je to OK? Ďakujem
4 komentárov     zbaliť
misoft Asi sa čaká na rozhodnutie na klasifikáciu pozemku.... Pokiaľ má obec v územnom pláne, že tam bude individuálna výstavba, tak pravdepodobne to bude preklasifikované na zastavané plochy a nádvoria. Takže - ak chceš kúpiť, developer by najprv tú parcelu mal evidenčne dať do poriadku - aj so správnym uvedením druhu pozemku.
Inak kupuješ mačku vo vreci - môže sa stať, že kúpiš, ale rozhodnutie nebude platné, zamietnuté a ostane tam len orná pôda... a budeš si to potom musieť vybavovať sám - vyňať pozemok z pôdneho fondu... a to stojí prachy, nervy a čas.
Chobot Misoft, "rozhodnutie na klasifikáciu pozemku" - také niečo neexistuje.

Developer nebude vynímať pozemky z pôdneho fondu, takže ich predá ako orná pôda. Vynímať sa budú až potom, pri individuálnom stavebnom konaní. Vynímať bude musieť IvetaH tak či tak.
misoft Preto píšem .... mačka vo vreci.... stačí, aby z potenciálneho pozemku na stavbu zostane len pole..... a o stavbe môže len snívať.

Inak - to rozhodnutie - musí sa najskôr podať žiadosť o vyňatie ornej pôdy z pôdneho fondu, o tom sa rozhoduje, či sa žiadosti vyhovie, alebo nie. A to na základe územného plánu obce.
Takže som tam aj napísal, ako je spracovaný územný plán.
http://www.geotb.sk/stavebny-poriado...podarskej-pody
vicktor Uzemny plan musel by skor ako dveloper natiahol siete. Uz sa tam viac orat nebude.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Je to v poriadku. Kataster nepozná pojem "stavebný pozemok", taký druh pozemku v katastri nie je. Stavebný pozemkom je každý pozemok, na ktorom je povolená výstavba. A je jedno, či je to pôvodne "orná pôda", "trvalý trávnatý porast ", "záhrada", "zastavaná plocha", "ostatné pozemky" alebo niečo iné.

  Pokiaľ pozemok, na ktorom sa bude stavať patrí do pôdneho fondu, t.j. je určený na poľnohospodárske účely a má označenie ako: orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty, tak ju treba vyňať z pôdneho fondu. Pôda sa ale vyníma v rámci individuálneho stavebného konania, takže to budeš musieť urobiť ty pred tým, než bude vydané stavebné povolenie. Preto developer tieto parcely nevyňal a stále sú vedené ako orná pôda. To ale neznamená, že na nich nie je možné stavať.

  Pokiaľ máš pochybnosti, či ti dovolia stavať, stačí zájsť na príslušný stavebný úrad a poinformovať sa. Alebo napísať žiadosť o záväzné stanovisko obce k individuálnej investičnej činnosti, ku ktorej priložíš kópiu katastrálnej mapy s danou parcelou, o ktorú máš záujem a zakreslíš na ňu približný pôdorys budúceho domu. Ak ti obec dá súhlasné stanovisko k výstavbe na danej parcele, tak smelo môžeš parcelu kúpiť. Aj samotný developer by mal mať územné rozhodnutie, kde obec potvrdzuje výstavbu na vybudovaných parcelách.

  Navyše - ak sú k pozemkom dovedené inžinierske siete, tak nemáš mať prečo obavy. Tie siete si developer nevybudoval len tak mirnix dirnix. Na to potreboval územné rozhodnutie a stavebné povolenia. A bez toho, aby tam bola povolená výstavba by mu stavebné povolenie na vybudovanie sietí nevydali.

  Na tvojom mieste by som veľmi nešpekuloval. Tie pozemky sa rýchlo rozpredajú a je možné, že kým ty si budeš overovať danú parcelu, tak ti ju niekto vyfúkne.
  IvetaH Všetkým veľmi pekne ďakujem.

  draik je offline (nepripojený) draik

  draik
  Kategória "stavebný pozemok" neexistuje. Je ním totiž každý, na ktorý je vydané stavebné povolenie. Na prvý pohľad to u Vás vyzerá ok (developer rozparceluje ornú pôdu, ale nezmení ju skrz vysokých daní z nehnuteľností na ostatnú plochu). V každom prípade je vhodné mať v rukách územnoplánovaciu informáciu na danú parcelu.

  Musí byť na liste vlastníctva pozemku uvedený druh pozemku - stavebný pozemok alebo nemusí?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.