Zavrieť

Porady

Dohoda o zrážkach zo mzdy

Ahojte potrebujem radu. Na zamestnankyňu prišla Dohoda o zrážkach zo mzdy nám ako platiteľovi mzdy-Výzva na vykonávanie zrážok zo mzdy. Tento dokument prišiel od spoločnosti Bencont Collection, ktorá je vraj postupníkom pohľadávky. Zamestnankyňa si ešte v roku vzala úver od Poštovej banky(kópia Zmluvy o úvere bola prílohou k dohode o zrážkach). Spoločnost Bencont uvádza, že ako postupník pohľadávky (na základe Zmluvy o postúpení pohľadávky, ktorú ale nepredložili) má právo žiadať o uspokojenie dlho zrážkami zo mzdy. Mám právo ako zamestnávateľ žiadať o nahliadnutie Zmluvy o postúpení pohľadávky? Mám ešte niečo ďalšie od nich požadovať? Prílohou tejto Dohody o zrážkach je len kópia Zmluvy o poskytnutí úveru s Poštovou bankou z roku 2012, kde sú fixkou začiernené údaje o úrokoch a RPMN. Len toto je podpísané našou zamestnankyňou, ako mám postupovať?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

  Zuzanka_ba
  Od spolocnosti Bencont si pisomne vyziadaj zmluvu alebo doklad o tom, ze [tuto konkretnu] pohladavku vratane jej zabezpecenia Dohodou o zrazkach zo mzdy prevzali (odkupili) od Postovej banky. Bez takejto zmluvy alebo dokladu nevykonavaj ziadne zrazky zo mzdy zamestnanca.
  Na zaklade Dohody o zrazkach, ktoru ti predlozili, by si totiz mohla vykonavat zrazky len v prospech Postovej banky, ktora je uvedena ako "veritel". Momentalne je spolocnost Bencont pre teba tretia strana, ktora sa nejakym sposobom dostala ku kopiam zmluv Postovej banky, to, ze sa stali "veritelom", by ti mali preukazat, ak od teba ako zamestnavatela chcu zrazky zo mzdy tvojho zamestnanca.

  https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20190130
  § 551 Dohoda o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov
  (1) Uspokojenie pohľadávky možno zabezpečiť písomnou dohodou medzi veriteľom a dlžníkom o zrážkach zo mzdy; zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia.
  (2) Proti platiteľovi mzdy nadobúda veriteľ právo na výplatu zrážok okamihom, keď sa platiteľovi dohoda predložila.
  [...]

  Niekedy sa stava, ze tieto spolocnosti neposkytnu dostatocne doklady. Ak by ti ako zamestnavatelovi posielali vyzvy a vyhrazky, avsak bez dodania potrebnych dokladov, ktorymi preukazu svoj narok, urcite sa nenechaj zastrasit.

  Je celkom mozne, ze v uverovej zmluve alebo v dohode o zrazkach zo mzdy boli neprimerane podmienky a ktovie co este. Ak by sa zrazky nepacili zamestnancovi, zamestnanec moze tuto vec riesit na sude priamo s veritelom. Proaktivne mozes zamestnanca informovat, ze ti dosla takato vyzva, zamestnanec moze nahliadnut do svojho spisu kam tuto vyzvu ulozis

  Dohoda o zrážkach zo mzdy

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.