Zavrieť

Porady

Účtovanie materskej spoločnosti vo vzťahu s organizačnou zložkou

Dobrý deň,mohla by som vás prosím poprosiť o radu ohľadom účtovania organizačnej zložky ? Sme SVK firma ktorá má organizačnú zložku v ČR.viem že v ČR robí účtovníčka účto tam ma odvadzat aj DPH aj DPPO..ide o to ze táto OZ ma iba výnosy žiadne náklady mesacne cca 20 000 €..nám tieto peniaze má poslat na SVK účet ako matke..ona odomna chce aby som jej ja vystavila fakturu na tu sumu aby to ona mala v nakladoch lebo by inak mala iba vysoke prijmy a tym velku dan..len podla mna neni moze aby sme si my a nasa OZ robili medzi sebou fakture nemyslite?Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    samozrejme, ze mozete ako zriadovatel fakturovat organizacnej zlozke urcite plnenia.... princip je taky, ze sa vedu zrkadlovo 2 uctovnictva organizacnej zlozky, jedno v CR podla lokalnej legislativy a zaroven Vy ako zriadovatel musite vsetky uctovne pripady organizacnej zlozky uctovat zrkadlovo vo svojom uctovnictve zriadovatela na Slovensku... no a teraz k tej fakture: jedna sa o vnutropodnikovu fakturu, na zaklade ktorej mozete fakturovat v zmysle §17,7 zakona o dani z prijmov, kde sa hovori:

    "Do daňových výdavkov sa môžu zahrnúť aj náklady preukázateľne vynaložené zriaďovateľom stálej prevádzkarne na účely tejto stálej prevádzkarne vrátane nákladov na vedenie a všeobecných správnych výdavkov bez ohľadu na miesto ich vzniku, ak zriaďovateľ stálej prevádzkarne preukáže úhrnnú výšku týchto nákladov za podnik ako celok, zdôvodní spôsob ich delenia medzi jednotlivé časti podniku daňovníka a preukáže tok výrobkov alebo služieb smerujúcich do tejto stálej prevádzkarne. Ak nemožno určiť základ dane týmto spôsobom, na jeho určenie možno použiť aj pomer zisku alebo straty k nákladom alebo k hrubým príjmom pri porovnateľných činnostiach u porovnateľných daňovníkov alebo porovnateľnú výšku obchodného rozpätia a podobné porovnateľné ukazovatele, ak sa na ich základe preukázateľne vyčísli základ dane. Ďalej možno použiť metódu rozdelenia celkových ziskov podniku daňovníka jeho rôznym častiam alebo organizačným zložkám, ak sa dodrží princíp nezávislého vzťahu (§ 18)."

    Rovnaky princip ba mali mat aj v ceskej legislative. Vnutropodnikova fakturacia nie je predmetom DPH, na to su rozsudky SD EU, cize fakturacia je bez DPH a bez prenosu DPH povinnosti.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    crazynka71 Ďakujem pekne, takže ked naša OZ v ČR vystavi fakturu firme tak ja ju musim tiež účtovať?
    martinez ano, vsetky doklady, ktore uctuje OZ musis uctovat aj Ty u zriadovatela.... organizacna zlozka nema pravnu subjektivitu, nie je to samostatna firma, OZ je sucastou zriadovatela... najidealnejsie je urobit si v uctovom rozvrhu zriadovatela samostatne analytiky na OZ a tam to uctovat, aby to bolo prehladne ...
    crazynka71 Ale tam podava aj odvadza danove aj dph-čku...a teda ja tu fakturu ktora ona vystavuje s dph (je platca) ja si ju mam zauctovat iba sumu bez dph aby som to nemala 2x krat v dph?aj ona aj ja?
      zbaliť
    ivka70 08.11.19 09:28 odstránil(a) z Porady

    Účtovanie materskej spoločnosti vo vzťahu s organizačnou zložkou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.