Zavrieť

Porady

musím podať danové priznanie ak som mala vyplatenú zmluvu o dielo do 1900,-?

firma urobila ZoD so FO do 1900,- . Vyplatila. Chcem sa spýtať musí FO podať danové priznanie? podľa mňa nie, ked do sumy 1900 nie je povinnosť. V tomto prípade je jedno či zmluva je uzatvorená s dôchodcom alebo príklad študentom a tí nemajú iný prídem.
15 komentárov     zbaliť
veronikasad čo bolo predmetom zmluvy ?
marjankaj Chceš povedať, že FO nemá iné zdaniteľné príjmy? Teda celý rok žije iba z 1900 €?
veronikasad "využívajú" študentov a dôchodcov na optimalizáciu dane ...
marjankaj Veronika to je pravda, ale zo zadania nie je jasné, že ide o dôchodcu.
veronikasad Z tej posledne j vety trochu ano.
marjankaj Možno trochu, ale nezaškodí trochu usmernenia. Mohlo by sa jej to nevyplatiť. Stačila by aj nejaká výhra cca 200 € v nejakej súťaži.
Aldan chcem upresniť, áno študent nemal iný príjem. Dôchodca-mal iba dôchodok.
práca - vykopanie jám,
osadenie stlpikov a oplotenie pozemku
veronikasad Len pre zaujímavosť, aký velký bol ten pozemok a ako dlho prácu robili ?
marjankaj To čo riešiš? Študujúceho dôchodcu?
Aldan práca trvala dva týždne, určite nepracovali iba 8 hodín. Rozmer pozemku neviem. Ja som iba chcela vedieť, či môžem dať ZoD , myslím si , že je to legálne. ide o jednorazovú vec za rok. Dakujem za váš čas.
marjankaj A so mnou nechceš urobiť takú zmluvu za 1900€? Tiež som dôchodca a dva týždne voľna mám kedykoľvek. Aj dva mesiace.
Aldan kedykoľvek, ak urobíš to čo oni
Aldan myslela som, že toto je skupina o poradení a pomoci, nie o výsmechu. asi som sa mýlila.
marjankaj To je výsmech, keď si niekto chce zarobiť?
veronikasad Aldan, je to "prestrelená" suma len za prácu za 2 týždne, predpokladám, že materiál kupovala firma... Ak si to pri príp.daňovej lontrole obhájiš ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak nemá iný zdaniteľný príjem, nemá povinnosť podania DP. V zásade platí toto:
    ak celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2019 nepresiahli sumu 1 968,68 € nie je povinnosť podať DP.
    Aldan veronikasad- prepáč- ja som sa len utvrdzovala.... myslíš, že toto nie je legálny spôsob? môže mať szčo zmluvu o dielo s dôchodcom alebo študentom nie?
    Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Existuje "legálnejší spôsob" - dohody študentov a dôchodcov s odvodovou výnimkou. Starobní dôchodcovia z nej síce zaplatia mesačné preddavky, ale ak príjem nepresiahne 1/2 ročnej NČZD, DU celú zrazenú daň vráti, ak dôchodca podá DP typu A.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Antonia Jendrišáková Máš pravdu, ale administratíva okolo zamestnancov a aj platenie odvodov zamestnávateľa. Myslím, že firma si vie určiť ,,legálne", ,,nelegálne".
    veronikasad Zamestnavatel plati .2.10€ mesacne, to je vela? Skor podnikatelia riesia dane na konci roka a potom vymyslaju tieto typy zmluv ... Odvodova vynimka sa neda (bez pokut) spätne.
    Aldan teraz si ma zaskočila veronikasad- zamestnávateľ platí iba 2,10?
    a na dôchodkové neplatí viac zo sumy 1900?
    veronikasad Pisala som o dohode s odvodovou vynimkou študentov a dochodcov... Ide o mesacne poistne zo sumy 200€. Ak ju dochodca nebude mať uzatvorenu cely rok a príjem nepresiahne polovicu rocnej NCZD, celu zrazenu dan mu pri podaní daňového priznania DU vrati.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    v profile máš, že si mzdárka - tak vieš určite lepšie ako my, kedy je FO povinná podať DP .
    A čo sa týka ZoD - môžte ich vystaviť, koľko uznáte za vhodné (keď aj 100) - ale je len na firme, resp na zodp pracovníkovi, ako to obháji pri daňovej kontrole
    - tuto tiež niečo (napr ot 9) https://podpora.financnasprava.sk/64...-%C4%8Dinnosti

    musím podať danové priznanie ak som mala vyplatenú zmluvu o dielo do 1900,-?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.