Zavrieť

Porady

Zalohovy predpis

Je normalne, aby spravca bytov hodil novy zalohovy predpis medzi letaky do postovej schranky ? .Skoro som ho vyhodila aj s letakmi. Nemal by ich dorucovat na podpis, alebo doporucenou postou ?
3 komentárov     zbaliť
misoft No - od správcu by bolo vhodné, aby to doručoval vlastníkom, alebo aby na to využil kontaktnú osobu (zástupcu vlastníkov). Ale ani tým, že to vhodil do schránky - nič tým neporušil (a nabudúce pozerať, čo v schránke je, lebo sa môže stať, že sa s letákmi vyhodí aj nejaké oznámenie o zásielke).
U nás to robí práve ten zástupca vlastníkov, pretože jemu správca donesie pre všetkých. A nič sa nepodpisuje. Párkrát sa stalo, že to hodili aj do schránky v obálke s menom, na vrchu razítko správcu.
vicktor To sa stazujes?
Ako by som bol rad, keby nas spravca takto postupoval.
Jednak usetri na postovnom NASE peniaze, jednak nemusim so zltym listkom ist na postu a stratit hodinu zivota.
Mária27 Domové poštové schránky sú určené predovšetkým na doručovanie pošty, čo urobil aj správca. Čím lacnejšie, tým lepšie - vysvetlil to victor. Ušetrená je aj obálka a životné prostredie .... Moc sme zhýčkaní.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času
21 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Nofaka Upresnuje to nejaky zakon ?
buchač Tweety
1. Správca nepostupoval správne.
2. Nám doručujú oproti podpisu.
==============
1. Nesúhlasím
2. Nesúhlasím
Tweety Ved napíš správnu odpoveď.
sito Ďurko nečíta zákony, odkiaľ by ju mohol vedieť? Noo, ale sa nevyjadril vulgárne, že?
Jarka 1 U nás tiež doručovali oproti podpisu a ešte mali aj prísny zákaz povedať niečo o predpise iného. Neviem či to tak bolo len v našom dome. Mali sme tam konfliktného suseda, ktorý furt vypisoval kdeaké sťažnosti.
sito "Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účely správy domu spracúvať osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky.

Takže, výška sumy na mesačnom zálohovom predpise nie je osobný údaj zo zákona. Ta suma sa predsa dáva správcovi, aby mohol finančne zabezpečiť správu spoločného domu v spoluvlastníctve vlastníkov bytov v dome. Súčet je mesačný predpis domu za užívanie domu.
buchač Link nedávam...aby som nebol obvinený, že som googlišta a aj truhlík.
Citácia je zo stránky jedného SBD.

".... Na základe tohoto oznámenia SBD zmení mesačný zálohový prepis, ktorý vlastníkovi bytu vydá ihneď v klientskom centre alebo DORUČÍ prostredníctvom pošty. "

Ergo (na základe komentárov) platí, že je to v podstate všade inak.
Niekde doručí zástupca vlastníkov bez podpisu, niekde oproti podpisu...no tu ide o úsporu poštovného a čas zo strany správcu.
Doručenie poštou je teda tiež normálne a aj úplne v poriadku...doporučenou zásielkou by bolo úplne zbytočné.

Čiže :
1. Správca postupoval správne
2. Nám nedávajú oproti podpisu
P.S.:
Robil som jeden čas zástupcu vlastníkov...nič som nedával podpisovať.
sito Iný kraj, iný mrav. Alebo, nie je domu, kde nie je lomu!
123estera To že tebe váš nejako (dobre) robí , neznamená, že iný iným musia rovnako
misoft Vtáčatko: je to vôla správcu - robí to nad rámec zákona (a nechá si to ZAPLATIŤ).
Prečítaj si zákon 182/1993 §8, §8a, §9 - NIKDE sa tam nepíše, že správca je P/OVINNÝ rozosielať zálohové predpisy. NIE JE to žiadny účtovný doklad - zálohový predpis (ak rozošle) je INFORMÁCIA pre majiteľov, ako sa budú rozpočítava/účtovať jednotlivé časti, spojené s užívaním a správou bytového fondu.

Takže - správca môže využiť A) zástupcu vlastníkov, B) svojho pracovníka, C) služby Slovenskej pošty, aby túto informáciu doručil svojim klientom, alebo D) bude doručovať Doporučene (a samozrejme s podpisom), E) pracovník osobne s podpisom prevzatia. To záleží na forme.
Ale to si píš, že v prípade B), C), D) a E) si to nechá PORIADNE zaplatiť!!!!!!
Nofaka A. / Domovnici su dobre plateni. Tak by mohli zdvihnut zadok a oproti podpisu poroznasat zalohove predpisy
sito Aký, ktorý domovníci, tí, čo im patrí váš dom?
Nofaka Aki, ktori sa pise s makkym i
sito Áno, máš pravdu, ale v zákone je jednotné číslo ZÁSTUPCA VLASTNÍKOV BYTOV.
misoft Nofaka (Dnes 17:25) A. / Domovnici su dobre plateni. Tak by mohli zdvihnut zadok a oproti podpisu poroznasat zalohove predpisy
Domovníci NEEXISTUJÚ. Sú len zástupcovia a tí dostanú len toľko, koľko vlastníci na schôdzi určia!

Náš zástupca má 300€ - ALE ZA ROK!!!!!! Teda 25€ ZA MESIAC! Bomba kšeft - čo?
Nofaka tak by mohol ten domovnik za tych 25 € aspon rozniest zalohovy predpis a nie sediet na riti
sito Bodaj by nesedel u vás na rity. U nás ma 1,58 € a všetko, všecičko, čo doručí si nechá podpísať a podpisy odovzdá správcovi. A skáče tak ako mu správca píska. Za peniaze spoluvlastníkov. Ale pamätám časy keď mal 1 Kčs.
misoft Nofaka (Včera 20:00) tak by mohol ten domovnik za tych 25 € aspon rozniest zalohovy predpis a nie sediet na riti
------------------------------------------------------------
No u nás to ROZNÁŠA. Ale ty si predstavuješ to ako Hurvínek válku. Ani nevieš, čo musí takýto zástupca riešiť. Opravy, výmeny, kontroly, dohadovať sa so správcom, v prípade objednania nejakých prác skontrolovať či správca náhodou si neprihráva do vlastného vrecka (u nás sa to už raz stalo - prihral zákazku rodinnému príslušníkovi a samozrejme drahšie - a traja zástupcovia mu na to prišli!)
sito Dušan, snáď si nemyslíš, že ona vie koľko u nich domovník berie a za čo? Ona chce do ruky?
Nofaka Nas ma 280 € a nepohne cely rok zadkom. Jedine so spravcom dohaduje provizie od firiem
sito Ahaaa, vie. A vie aj, čo robí. Že nekalé veci a kalné vody im vyhovujú. Chcelo by to čistiareň vody, aby bola číra.
  zbaliť

sito je offline (nepripojený) sito

sito
Nofaka (Dnes 16:39) Upresnuje to nejaky zakon ?

"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy obsahuje, zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi, zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi."

Tak to vyžaduje zákon 182/1993. Upresnenie musí byť v zmluve o výkone správy.

Takže, treba si prečítať zmluvu o výkone správy so správcom vášho domu. Tam by mal byť uvedený presný spôsob ako sa jednotlivým vlastníkom bytov vypočíta zálohová úhrada za užívanie bytu, poplatok na správu, preddavok do FPÚaO, plnenia - služby.

Tu je to tak, do 31.5. musí byť doručené ročné vyúčtovanie, roznáša zástupca vlastníkov voči podpisu. Jún je reklamačné obdobie. V júli napočíta správca zálohové platby, mesačný predpis zálohových úhrad za užívanie bytu v osobnom vlastníctve. Mesačný predpis je 1/12 + rezerva 5 - 10 % podľa ročného vyúčtovania z 31.5. Aj doručí oproti podpisu, cez zástupcu vlastníkov, cez poskoka. ktorého si platia vlastníci bytov, nie správca s platnosťou od 1.8.

Napíš, čo si si prečítala?
31 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Nofaka Novy zalohovy hodil do schranky vcera s platnostou od 1.12.2019. V zmluve o vykone to upresnene nie je
sito Tak to je niekoho chyba, čia asi? A ako napočítajú? Od buka do buka?
Nofaka nepytam sa napocitanie, ale na sposob dorucenia
sito Však ten by ste tam tiež mali mať. A keby si ho vyhodila a platila po starom s dlhom? Ako by ti dokázali, že ti ho ozaj doručili? Na čestné slovo? Čie?
Nofaka Keby som vyhodila s letakmi, to by vedeli doriesit sankciami
buchač Nofaka (Dnes 18:03) Keby som vyhodila s letakmi, to by vedeli doriesit sankciami
==================
Ak toto je myslené vážne, tak ja potom už neviem.

Kľudne by sa platilo po starom...no a čo ?
Predsa by prišlo nejaké vyrozumenie...či ?
...a v konečnom dôsledku by sa to objavilo vo vyúčtovaní, kde by to bolo zdôvodnené a nedoplatok by sa zaplatil...prípadne preplatok by bol nižší.

Kto má SIPO, tak to ide automaticky do zvýšenia samotného...čo môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti.
Nemám platby cez IB...ale kto ich má platby, tak tam sa platia nejaké zálohy a zvyšok sa potom vyúčtuje...

Takže aké sankcie ?
Akože nejaké penále, priestupkové konanie, trestný súd, exekútor, prípadne dražba....???
sito Ako píše buchač po určitom čase by ti mali poslať upomienku, ale aj tá by mohla byť medzi letákmi, ak nepošlú doporučene, do vlastných rúk. Ale elektrárne tiež neposielajú doporučene. Takže ti nič iné neostáva po tejto skúsenosti len letáky riadne prehrabať, pretriediť, prezrieť, kupovať podľa nich nemusíš a až potom do koša, či zberu môžu letieť.
misoft Nofaka (Dnes 18:03) Keby som vyhodila s letakmi, to by vedeli doriesit sankciami
-----------------------------------------------------------------------
NIČ by NERIEŠILI. Rozpis zálohových platieb je INFORMÁCIA o tom, aké budú zálohy a mesačné platby spojené s užívaním bytu, energiami a službami. To NIE JE záväzné vyúčtovanie!
Ak by si to vyhodila, tak by si len TY nevedela, že sa niečo zvýšilo (a potom by si pri vyúčtovaní nadávala na správcu - ale vlastnou hlúposťou!.).
Nofaka Hlavne, ze ty si strasne mudry. Uz mam s tym skusenosti, ked som raz poziadala o znizenie zalohovej platby. Urobili mi na pockanie novy zalohovy predpis a ja som hned v internetbankingu zmenila platbu. O mesiac ma zavolali, ze musim doplatit rozdiel, pretoze zalohovy predpis plati az o mesiac
buchač Nofaka (Dnes 21:34) a ja som hned v internetbankingu zmenila platbu. O mesiac ma zavolali, ze musim doplatit rozdiel, pretoze zalohovy predpis plati az o mesiac
================
...a práve preto ja nechcem o určitých platbách cez IB ani len počuť a nie ešte ich aj realizovať.
Nofaka uplne mimo temy trepes
dmc v niektorych zmluvach (ako u mna) mas stanovene ze 2x rocne sa vykonava kontrola uhrad preddavkovych platieb - ak dlhujes- pride ti upomienka spoplatnena 10 €. Je to nad ramec vyuctovania.
dmc buchac: aprave preto ja nechcem o urcitych patbach cez IB ani len pocut a nie este ich realizovat.
--------------------------------------------------------------------
No vidis a ja chcem mat vsetko plne pod kontrolou a preto urcite SIPO - resp. INKASO urcite nie 100 ludi- 100 chuti
buchač dmc...šak jasné - každý pekne podľa svojho, ako jemu vyhovuje.
sito " Nofaka (Včera 21:34) Uz mam s tym skusenosti, ked som raz poziadala o znizenie zalohovej platby. Urobili mi na pockanie novy zalohovy predpis a ja som hned v internetbankingu zmenila platbu. O mesiac ma zavolali, ze musim doplatit rozdiel, pretoze zalohovy predpis plati az o mesiac "

No vidíš, skúsenosti máš, dôsledky poznáš. Čo nepoznáš? Doručovanie dôležitých listín pri výkone správy vášho domu správcom, vlastníkom bytov vo vašom dome.

Zákon určuje, ktoré listiny je správca domu povinný doručiť každému vlastníkovi bytu.

1. Zmluvu o výkone správy.

"Správca je povinný schválenú zmluvu a pri jej zmene úplné znenie zmluvy doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome do 30 dní od jej schválenia vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e"

2. Konanie schôdze vlastníkov a písomného hlasovania.

"Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo oznámenie o písomnom hlasovaní musí byť v listinnej podobe doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome, ak zmluva o spoločenstve alebo zmluva o výkone správy neurčí iný spôsob doručenia."

Ako vidíš, čítaš spoluvlastníci domu môžu povedať, že nemusí, môže inak. Ako, miestnym rozhlasom, v regionálnych novinách ...

Vo vlastnom záujme správca zabezpečí doručenie každému oproti podpisu ročné vyúčtovanie a plán opráv na budúci rok. Prečo? Peniaze sú príčinou!

"Ak správca nepredloží vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcu sa domu, vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia v lehote podľa odseku 2, nemá až do ich predloženia nárok na platby za správu; nárok na platbu za správu nemá správca aj vtedy, ak nepredloží do 30. novembra bežného roka plán opráv na nasledujúci kalendárny rok podľa § 8b ods. 1 písm. g)."

Ostatné listiny, ich doručovanie, teda aj mesačný predpis za užívanie bytu ma byť uvedený v zmluve o výkone správy. Ak nie je, môže ich doručovať aj roznášač letákov v obálke, zalepenej, poštár, zástupca vlastníkov tiež. Ten môže po dohode aj bez obálky. Prípadne si ho môžu vyzdvihnúť v kostole, ak farár súhlasí.

Čia že je to chyba? Že to v zmluve o výkone správy nie je, čia?

Neznalosť zákona ...
Nofaka tvoja
sito " Nofaka (Dnes 12:08) tvoja "

No vidíš, v hlave máš nasraté, preto si sa opýtala. Dostala si odpoveď vyplývajúcu zo zákona a prišla si na to, že máš na ruke ukazovák. Ale nič si z toho nerob, nie len tvoj nezáujem, hlúposť využíva správca vo vašom dome vo svoj prospech, aj ostatných v dome. A ver tomu, že ten váš správca nie je jediný na Slovensku, čo tak koná.

"Je normalne, aby spravca bytov hodil novy zalohovy predpis medzi letaky do postovej schranky ?"

Takže u vás je to normálne.
Nofaka Ked nevies zakonnu odpoved daj si pohov
123estera Buchy. Zas tomu NEROZUMIEŠ a táraš
"
Kto má SIPO, tak to ide automaticky do zvýšenia samotného...čo môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti.
"
Na SIPO nejde automaticky - - to by správca a SIPO museli mať prepojené PC systémy
- správca do 15. bm napíše zmeny na SIPO
- SIPO ich pred koncom mesiaca zadá do systému
- systém s mesačným posunom vytlačí zmenené lístky
modrý
alebo
zelený
sito " Nofaka (Dnes 18:07) Ked nevies zakonnu odpoved daj si pohov "

Curig, curig, ...
sito Keď má buchačku, načo mu je SIPO. Osobne na poštu zanesie ...
buchač 123estera (Dnes 20:27) Buchy. Zas tomu NEROZUMIEŠ a táraš
===================
Tára tvoja baba...a ty si to zdedil.

Čomu si neporozumel ? Alebo zasa vyberáš z kontextu, čo sa ti hodí ??????

" Kto má SIPO, tak to ide automaticky do zvýšenia samotného...čo môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti."

To znamená, že sa ja osobne nemusím realizovať - ísť do SIPA a vypisovať lajstrá...

POCHOPIL ???

P.S.:
...a vôbec...téma samotná je tiež o ničom.
Respektíve všetky "témy" a aj komentáre od zadávateľa.
Nofaka Prosil sa ta snad niekto montovat do temy resp. do kazdej temy ? Alebo tu mas dnes zase pohotovost ako vzdy ?
sito " ...a vôbec...téma samotná je tiež o ničom. "

Akože o ničom? Ide o mesačný predpis za užívanie bytu, ktorý bol medzi letákmi a moc nechýbalo, aby bol v koši. A nofamanka žiada, aby jej ho dali do ruky.
Nofaka neziadam, len sa pytam na zakonny postup
dmc Ak si precitas zmluvu o sprave - Spravca ma POVINNOST ho dorucit tebe. Kedze ma Povinnost - je na nom akym sposobom ho bude dorucovat. Ak by si predpis vyhodila spolu s letakmi a nasledne by si dostala nejaku sankciu za to ze si neplatila nacas zvysene poplatky - mobla by si sa ohradit - ze ti NIC nebolo DORUCENE. Nakolko ma spravca POVINNOST dorucit - je potom na spravcovi ako preukaze ze ti vymer dorucil. Ked nebude mat tvoj podpis na dorucenke a ani na listine o doruceni prostrednictvom napriklad zastupcu vlastnikov - ziadnu sankciu vymoct nebude vediet.
Nofaka Dakujem. Konecne normalna odpoved
P.s. v zmluve o tom nic nie je
123estera Ak :
"nofamanka žiada, aby jej ho dali do ruky"
tak
nech jej správca NIEČO dá do ruky
bude sa s TÝM zabávať
a nebude tu obťažovať sprostosťami
sito Ale čia je to chyba, ze ty to nemáš z zmluve o výkone správy, alebo VY, spoluvlastníci domu to nemáte v zmluve o výkone správy, čia?

Vidieť, že to potrebuješ po lopate, alebo s lopatou, až potom. AHAAAAAAAAA!
123estera U takýchto BRBLAVÝCH by sa správca mohol poistiť
- odfotil by si zálohový predpis 4x
- 2 cm zasunutý do jej "schránky"
- do polovice zasunutý
- do 3/4 zasunutý
- 2 mm nezasunutý
Nofaka 123estera: rovnaky vulgarny primitiv ako buchac
  zbaliť

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.