Zavrieť

Porady

drobna stavba - preukazovanie vzdelania kvalifikovanej osoby

Dobrý deň,
nevie niekto na základe čoho by mohol stavebný úrad požadovať od stavebníka drobnej stavby preukázanie vzdelania kvalifikovanej osoby? Stavebný úrad žiada vysvedčenie o maturitnej skúške. Na otázku na základe akého predpisu/ustanovenia to odo mňa žiadajú som vlastne odpoveď nedostala, proste "sa to tak robí" bola odpoveď. A keď podľa nich treba maturitné vysvedčenie, ako to že netreba preukázanie 3 ročnej praxe? Vopred ďakujem
marjankaj A čo staviaš? Latrínu?
cmd kolnu :-), preco?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Niektorí ľudia sú ako oblaky. Keď nevidím v debate ich nick, hneď je krajší deň. ...viac buchač
    Zákon vraví, že :

    Podľa ust. § 44 stav. poriadku pri realizácii drobných stavieb svojpomocou stačí, ak stavebník zabezpečí odborné vedenie ich uskutočňovania osobou, ktorá má vysokoškolské vzdelanie stavebného smeru alebo architektonického smeru alebo odborné stredoškolské vzdelanie stavebného smeru a najmenej tri roky praxe v odbore, ak sám nespĺňa uvedené požiadavky. Teda aj stavebník sám môže robiť odborné vedenie ak má príslušné vzdelanie. Ide tu hlavne o bezpečnosť realizácie stavby.

    Ak stavebník nemá patričné vzdelanie, tak si môže zabezpečiť hociakého maníka, ktorý ho má.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cmd mám vyhlásenie človeka s odborným vzdelaním a praxou, že bude dozerať nad stavbou, ale kde zobrali na stavebnom urade, že im mám preukazovať jeho odborné vzdelanie maturitným vysvedčením? toto sa pýtam, že odkiaľ to pramení, veď nemôžu odo mňa pýtať viac ako im dovoľuje zákon, a kde to zobrali nezdôvodnili len že "tak sa to robí".
    ivka70 Tak asi to ziadaju, ak sa s takou osobou stretli po prvy krat.
    ak uz taky clovek v ich evidencii pri inom stavebnom konani je, nepotrebuju to dokladovat znovu.
    bjuty smis aj čítaš, na čo reaguješ ??

    vysokoškolské vzdelanie stavebného smeru alebo architektonického smeru alebo odborné stredoškolské vzdelanie stavebného smeru a najmenej tri roky praxe v odbore
    Jarka 1 Však zaškrtni, že nie svojpomocne, ale daj nejakú firmu. Nikto nebude kontrolovať, kto bude kôlňu reálne stavať.
    cmd ja chápem že prečo to chcú, ale nechcem im to dať, takže moja otázka bola prirodzene, že na základe čoho to žiadajú, lebo zákon presne uvádza čo stavebník predkladá, ale maturitné vysvedčenie kvalifikovanej osoby tam teda rozhodne nie je. Veď si nemôžu robiť čo chcú.
    cmd pre info - update, žiadala som Okresný úrad, odbor výstavby a bytovej politiky o informáciu:

    Na základe akého ustanovenia akého predpisu môže stavebný úrad pri ohlásení drobnej stavby vykonávanej svojpomocou žiadať od stavebníka preukázanie odborného vzdelania kvalifikovanej osoby, ktorá má stredné odborné vzdelanie stavebného smeru a viac ako trojročnú prax v odbore, a ktorá svojim podpisom na písomnom vyhlásení s uvedením mena, priezviska a adresy trvalého pobytu potvrdila, že bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania konkrétnej drobnej stavby pre konkrétneho stavebníka, a to napr. predložením kópie maturitného vysvedčenia. A v prípade, že stavebný úrad vyššie uvedené od stavebníka požadovať môže, či má a akým spôsobom má stavebník preukázať aj druhú časť zákonnej požiadavky na predpoklady kvalifikovanej osoby k odbornému vedeniu drobnej stavby, a to prax v odbore tri roky.

    odpoveď bola, že informáciou nedisponujú, v skratke, že ide o výklad zákona, ministerstvo neodpovedá, hlavná vec, že dôležitá pani na stavebnom úrade vie vyložiť zákon podľa seba hneď a bez problémov.
    (chcela som mať niečo v ruke keď jej požadované maturitné proste NEDÁM! no nemám stále nič :-)
    buchač cmd (Dnes 00:47)...odpoveď bola, že informáciou nedisponujú...
    (chcela som mať niečo v ruke keď jej požadované maturitné proste NEDÁM! no nemám stále nič :-)
    ==================
    Hehehehe....ale máš a dosť poriadny argument.
    Šak hentá odpoveď z úradu vydá za všetky potvrdenia a vysvedčenia.

    Vieš, čo by som ja urobil ?
    Vyserondial sa sa na nejaké onačiny a postavil si kôlňu, len by tak hučalo.
    cmd Kolna stojí ale nie je pevne spojená so zemou zatiaľ
    buchač Urob tak, aby dobre bolo...dá sa to, tomu ver.

    Ja makám (doslova) na tej svojej už druhý rok...na obecný úrad ohľadom nejakých povolení som sa ani len neunúval.
    Ale je pravdou, že starosta obce je normálny...dlabe na také prkotiny.
    cmd Starosta je aj u nas normálny, ale pracovníčka stavebného úradu je premudrelá a pravdepodobne aj podplatiteľná, raz som za ňou išla a robila sa sprostou, keď som sa pýtala na jeden pozemok a som presvedčená o tom, že je dohodnutá s jednou realitáčkou a keď chce realitáčka predať pozemok, raz za čas sa zrejme vydávajú neuveriteľne krásne napísané uzemnoplánovacie informácie, ktoré sa nezhodujú s územným plánom, ale to len tak akože. Namiesto "je v území určenom na zástavbu" alebo "nie je v území určenom na zástavbu" napríklad napíšeme "nachádza sa blízko zastavaného územia a teda je vhodné na stavbu", inými slovami niekto, kto nepozná územný plán, tak si myslí, že má doklad, že tam moze stavať. Ako potenciálnej kupujúcej mi vlastne do očí tvrdila, že tam môžem stavať, mám to pod nosom tak viem, že s tým vždy bol problem a už sa o to niekto pokúšal, nepochopil kvôli ochrane krajiny a ďalším veciam. Hlavná vec, že na iný pozemok, ktorý je aspoň narozdiel od tamtoho "vo výhľade" mi tvrdila, že to nemám rátať, že bude stavebné najbližších 5 rokov minimálne, a to tiež je vedľa dom. To sú veci, vedľa je dom, tak je to stavebné :-), ale len keď nám to vyhovuje.
    misoft cmd (Dnes 11:34) Starosta je aj u nas normálny, ale pracovníčka stavebného úradu je premudrelá a pravdepodobne aj podplatiteľná,
    -----------------------------------------
    A to je PROBLÉM? Podľa mňa nie. Ak "úradníčka" si vykladá svoju funkciu a zákony po svojom (teda robí obštrukcie, vyžaduje niečo nad rámec zákona), každá obec (stavebný úrad) má aj vyššiu inštanciu, ktorá môže (ale aj nemusí) rozhodnutie prvostupňového SÚ zrušiť, zmeniť, skontrolovať.
      zbaliť

    drobna stavba - preukazovanie vzdelania kvalifikovanej osoby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.