Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie na parcele E väčšinový vlastník + SPF

Ahoj, chcel by som sa poradiť. Existuje pozemok 2500 m2, intravilán obce - oblasť kde sa môže stavať. Ide o parcelu E, trvalý trávny porast. Cca 20 vlastníkov - najväčší vlastník súhlasí s odpredajom svojej časti cca 500 m2, potom sú neznámi vlastníci, ktorých zatupuje SPF a potom je tu malá časť družstva. Ak by som získal časť pozemku, dostal by som stavebné povolenie?

V stavebnom zákone sa píše:

(2) Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu.

TAK SOM TEDA TEORETICKY KEĎ KÚPIM DOSTUPNÉ ČASTI BUDEM VLASTNÍKOM POZEMKU - ALE ZAS NIE CELÉHO - toto by som potreboval ozrejmiť.

Pod pojmom iné právo som našiel:

(1) Pod pojmom „iné práva k pozemkom a stavbám“ použitým v spojení „vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich“ sa podľa povahy prípadu rozumie
a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy, dohody o budúcej kúpnej zmluve alebo dohody o budúcej zmluve o vecnom bremene, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu,13)
b) právo vyplývajúce z vecného bremena spojeného s pozemkom alebo stavbou,13a)
c) právo vyplývajúce z iných právnych predpisov,13b)
d) užívanie pozemku alebo stavby na základe koncesnej zmluvy, z ktorej vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu.13c)

Tak toto už vonkoncom nechápem :-)

Takže aké máte skúsenosti - teoreticky môžem získať stavebné povolenie na pozemku, kde budem vlastniť napríklad len jednu pätinu, potom tam bude SPF a družstvo s minimálnou časťou.

Ďakujem pekne za odpovede.
Naposledy upravil gentleman : 02.12.19 at 15:12 Dôvod: pravopis
3 komentárov     zbaliť
marjankaj Takto asi postupoval Talapka. Kúpil 1 meter štvorcový pozemku a zastaval aj pozemok železnice.
https://www1.pluska.sk/regiony/brati...ka-velka-zmena
gentleman No pozor, Talapka staval bez stavebného povolenia! Ja by som o stavebné povolenie požiadal. Len sa informujem, že kto má akú skúsenosť s takým pozemkom kde je viac vlastníkov.
ivka70 Staval bez stavebneho povolenia, lebo vedel, ze by mu na cudzi pozemok nikto stavebne povolenie nedal.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zabudni na to. Na tom pozemku stav. povolenie nedostaneš. Potreboval by si súhlas všetkých vlastnikov.
    gentleman Rozumiem, ďakujem, tak ostáva kúpiť vedľajší pozemok, ten je vysporiadaný ale 4x drahší. A tento teda teoreticky zostane na záhradkárčenie.
    Chobot Veď aj tá cena to dokazuje. Keby bolo možné získať stav. povolenie, tak by nebol taký lacný.

    Stavebné povolenie na parcele E väčšinový vlastník + SPF

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.