Zavrieť

Porady

Výber EURO, zmena v zmenárni a vklad na účet SKK

Prosím poraďte mi,
už som popletená z príspevkov a zistila som že som asi zle zaúčtovala...preto vás prosím o radu...
Ide o to že:
1. z EURO účtu boli vybraté eurá 261/221002
2. boli zmenené v zmenárni na SKK - kurz nákup 37,4/1Euro
3. a SKK vložené na korunový účet.221001/261
Neviem aký kurz mám použiť pri operácii č. 1, či NBS alebo ten za ktorý boli Eurá zmenené v zmenárni? ak použijem NBS tak mi vznikne rozdiel na 261 a potom to mám dať ako kurzový rozdiel - strata?
...ale som sa dočítala v príspevkoch že pri týchto operáciách /vklad-výber/ nevznikajú kurzové rozdiely...len sa mi potom zdá čudné použiť pri výbere kurz zo zmenárne?
Poraďte mi prosím vyriešiť moju dilemu...ďakujem
Usporiadat
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Pri výbere z EUR účtu, ak na výpise z banky nebude uvedený žiaden kurz, použiješ kurz NBS z daného dňa. Pri výmene v zmenárni použiješ kurz uvedený na doklade zo zmenárne.
0 0
AltaKE AltaKE

AltaKE je offline (nepripojený) AltaKE

Jedná sa tu o 2 operácie výber-vklad. Ja to robím:
1. výber z EUR účtu - 261/221EUR - kurz NBS
2. vklad do EUR pokladne - 211EUR/261 - kurz NBS
3. výber z EUR pokladne - 261/211EUR - kurz zmenárne
4. vklad SKK do pokladne - 211SKK/261 - kurz zmenárne
Na účte 261 kurzové rozdiely nevzniknú, tie vzniknú na 211EUR - kurzové rozdiely účtujem na tomto účte k 31.12.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
ivab
Pri výbere z EUR účtu, ak na výpise z banky nebude uvedený žiaden kurz, použiješ kurz NBS z daného dňa. Pri výmene v zmenárni použiješ kurz uvedený na doklade zo zmenárne.
Výber z devízového účtu by mal byť podľa bankového výpisu ocenený kurzom účtovného ocenenia peňažných prostriedkov devízového účtu určeného účtovnou jednotkou/napr. metódou FIFO/.
0 0
libus72 libus72

libus72 je offline (nepripojený) libus72

AltaKE
Jedná sa tu o 2 operácie výber-vklad. Ja to robím:
1. výber z EUR účtu - 261/221EUR - kurz NBS
2. vklad do EUR pokladne - 211EUR/261 - kurz NBS
3. výber z EUR pokladne - 261/211EUR - kurz zmenárne
4. vklad SKK do pokladne - 211SKK/261 - kurz zmenárne
Na účte 261 kurzové rozdiely nevzniknú, tie vzniknú na 211EUR - kurzové rozdiely účtujem na tomto účte k 31.12.
Ďakujem za odpoveď ja som to pôvodne urobila podobne, teda vyzerá že som asi dačo zle pochopila a zaúčtovanie mám dobre...ale predsa sa chcem opýtať...k bodu č. 3.výber EUR z pokladne - ja tam používam kurz NBS, veď v tom okamihu výberu ešte nevieme presne za aký kurz vyberané Eurá predáme, no nie? a až zmenené SKK vkladám na účet SKK a tam na 261 mi vznikne kurzový rozdiel, lebo vložím menej ako by som mala dostať - tu mi vzniká kurzový rozdiel. Tento kurzový rozdiel - strata zaúčtujem ku dňu jeho vzniknutia cez ID...robím to dobre?
ďakujem za vyjadrenia
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
libus72
Ďakujem za odpoveď ja som to pôvodne urobila podobne, teda vyzerá že som asi dačo zle pochopila a zaúčtovanie mám dobre...ale predsa sa chcem opýtať...k bodu č. 3.výber EUR z pokladne - ja tam používam kurz NBS, veď v tom okamihu výberu ešte nevieme presne za aký kurz vyberané Eurá predáme, no nie? a až zmenené SKK vkladám na účet SKK a tam na 261 mi vznikne kurzový rozdiel, lebo vložím menej ako by som mala dostať - tu mi vzniká kurzový rozdiel. Tento kurzový rozdiel - strata zaúčtujem ku dňu jeho vzniknutia cez ID...robím to dobre?
ďakujem za vyjadrenia
Nie. V prípade že sa robí konverzia z cudzej meny na skk, použije sa kurz komerčnej banky alebo zmenárne. Čiže výber z EUR pokladne nebudem účtovať skôr, ako budem vedieť, aký kurz bol na konverziu použitý. Potom nevznikajú žiadne kurz. roz. a netreba žiaden ID.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

K výdavkovému pokl. dokladu z valut. pokladne pripojíš doklad od zmenárne. A v tomto komerčnom kurze tento výdaj aj zaúčtuješ.
Keďže tu ide o predaj CM -tu Vám nevzniká kurz. rozdiel, ale finančný výnos 668 resp. fin. náklad 568 z predaja EUR.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Jozef I
Nie. V prípade že sa robí konverzia z cudzej meny na skk, použije sa kurz komerčnej banky alebo zmenárne. Čiže výber z EUR pokladne nebudem účtovať skôr, ako budem vedieť, aký kurz bol na konverziu použitý. Potom nevznikajú žiadne kurz. roz. a netreba žiaden ID.
Žiadne kurzové rozdiely nevzniknú pretože:
1/výber z dev.účtu/kurz účtovného ocenenia dev.účtu/ 261/221
2/príjem valút do pokladne/kurz účt.ocenenia dev.účtu/ 211/261

účtovné ocenenie stanoví účtovná jednotka
Zámena valút v zmenárni sa ocení kurzom komerčnej banky. Príjem SKK sa rovná výdaju SKK.
0 0
libus72 libus72

libus72 je offline (nepripojený) libus72

Danila
Žiadne kurzové rozdiely nevzniknú pretože:
1/výber z dev.účtu/kurz účtovného ocenenia dev.účtu/ 261/221
2/príjem valút do pokladne/kurz účt.ocenenia dev.účtu/ 211/261

účtovné ocenenie stanoví účtovná jednotka
Zámena valút v zmenárni sa ocení kurzom komerčnej banky. Príjem SKK sa rovná výdaju SKK.
ďakujem ale vo valutovej pokladni mi ostane rozdiel...medzi príjmom v kurze NBS a výdajom v kurze banky...čo s tým?to je vlastne kurzový rozdiel alebo finančný náklad/výnos?? neviem čo s tým...prosím poraďte
ďakujem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
libus72
ďakujem ale vo valutovej pokladni mi ostane rozdiel...medzi príjmom v kurze NBS a výdajom v kurze banky...čo s tým?to je vlastne kurzový rozdiel alebo finančný náklad/výnos?? neviem čo s tým...prosím poraďte
ďakujem
Vo valutovej pokladni nebudeš mať rozdiel. V akej ocenenej hodnote prijmeš, v takej vydáš.
0 0
libus72 libus72

libus72 je offline (nepripojený) libus72

Danila
Vo valutovej pokladni nebudeš mať rozdiel. V akej ocenenej hodnote prijmeš, v takej vydáš.
Akože nie? veď keď to urobím tak ako napísala AltaKe v príspevku č. 3 tak minimálne budem mať rozdiel vo valutovej pokladni, a ja chcem vedieť čo potom s tým rozdielom...
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

S týmto nemôžem súhlasiť, tu rozdiel vzniká, ale je to fin. výnos /resp. fin. náklad / z predaj CM zmenárni:

1/ výber z dev. účtu napr. 1000 EUR á 37 Skk ...37.000 Skk
/t.j. kurz účt. ocenenia, buď podľa metódy FIFO alebo metódy váž. priemeru/
2/ príjem týchto valút 1000 EUR do val. pokladne kurzom 37 Skk ...37.000 Skk
3/ výdaj z pokladne /t.j. predaj 1000 EUR zmenárni-máme k tomuto doklad o predaji, ktorý zároveň priložíme k tomuto výd. dokladu/ povedzme že sme to predali zmenárni za slov. menu v kurze 38 Skk....38.000 Skk
4/ Tu vzniká rozdiel súm 38.000 -37.000 ....1.000 Skk, ktorý zaúčtujeme ako fin. výnos z predaja EUR. A to 211x/668 resp. 568/211x.
Naposledy upravil Lila : 06.09.06 at 05:58
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

libus72
Akože nie? veď keď to urobím tak ako napísala AltaKe v príspevku č. 3 tak minimálne budem mať rozdiel vo valutovej pokladni, a ja chcem vedieť čo potom s tým rozdielom...
Ale na účte 211 valutovej pokladnice Vám nemôže vzniknúť kurzový rozdiel. Z pokladne sú valuty vyberané takým kurzom akým tam boli prijaté viď (§24 odst.4 Zákona č.431/2002 o účtovníctve) . Kurzové rozdiely vznikajú len na účtoch záväzkov a pohľadávok.
(pri prepočte cudzej meny na slovenskú sa postupuje v súlade s §24 Zákona o účtovníctve a § 24 opatrenia)
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Tieto rozdiely, ktoré vzniknú počas roka vo valutovej pokladni sa neúčtujú! Budú vznikať do plusu aj do mínusu. Pokladňa sa vyrovná na konci roka, keď sa jej zostatok prepočíta k 31.12. kurzom NBS. Vtedy sa zaúčtuje kurzový zisk/strata.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Martinella
Ale na účte 211 valutovej pokladnice Vám nemôže vzniknúť kurzový rozdiel. Z pokladne sú valuty vyberané takým kurzom akým tam boli prijaté viď (§24 odst.4 Zákona č.431/2002 o účtovníctve) . Kurzové rozdiely vznikajú len na účtoch záväzkov a pohľadávok.
(pri prepočte cudzej meny na slovenskú sa postupuje v súlade s §24 Zákona o účtovníctve a § 24 opatrenia)
Podľa toho par. postupuješ v prípade kúpy a predaja cudzej meny, alebo v prípade prevodu medzi účtami eur a skk. V ostatných prípadoch používaš kurz NBS. A preto ti na účte 211 budú vznikať kurzové rozdiely. Nie pri prevodoch medzi účtami a pokladňami ale pri výdavkoch, t.j. keď tie valuty použiješ.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Lila
S týmto nemôžem súhlasiť, tu rozdiel vzniká -je to fin. výnos /resp. fin. náklad / z predaj CM zmenárni:

1/ výber z dev. účtu napr. 1000 EUR á 37 Skk ...37.000 Skk
/t.j. kurz účt. ocenenia, buď podľa metódy FIFO alebo metódy váž. priemeru/
2/ príjem týchto valút 1000 EUR do val. pokladne kurzom 37 Skk ...37.000 Skk
3/ výdaj z pokladne /t.j. predaj 1000 EUR zmenárni-máme k tomuto doklad o predaji, ktorý zároveň priložíme k tomuto výd. dokladu/ povedzme že sme to predali zmenárni za slov. menu v kurze 38 Skk....38.000 Skk
4/ Tu vzniká rozdiel súm 38.000 -37.000 ....1.000 Skk, ktorý zaúčtujeme ako fin. výnos z predaja EUR. A to 211x/668 resp. 568/211x.
Súhlasím, ale uvedený rozdiel je výnos z predaja finančných prostriedkov, nie kurzový rozdiel.
Účtovanie:
261 01 / 221 02 1000 EUR alebo 37000 Sk
211 02 / 261 01 1000 EUR alebo 37000 Sk
261 02 / 211 02 1000 EUR (38000 SK) doklad od zmenárne za čo bola
CM predaná
211 02 / 668 01 1000 SK (finančný výnos)
211 01 / 261 02 38000 Sk
Naposledy upravil Martinella : 06.09.06 at 06:47
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ešte raz dávam do pozornosti moju odpoveď. Myslím, že predaj CM je finančná operácia, ktorej rozdiel je finančný výnos 668 alebo náklad 568 a nie kurzový rozdiel!
Naposledy upravil Lila : 06.09.06 at 06:02
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Jozef I
Tieto rozdiely, ktoré vzniknú počas roka vo valutovej pokladni sa neúčtujú! Budú vznikať do plusu aj do mínusu. Pokladňa sa vyrovná na konci roka, keď sa jej zostatok prepočíta k 31.12. kurzom NBS. Vtedy sa zaúčtuje kurzový zisk/strata.
Rozdiel z predaja peňažných prostriedkov CM na slovenskú menu nie je kurzový rozdiel. Je to buď finančný výnos účtovaný na účet 668 alebo finančný náklad účtovaný na účet 568.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Martinella, máš to zle zaúčtované, nakoľko ten fin. výnos Ti vzniká vo valutovej pokladni, ktorý musíš zaúčtovať 211 VP/668.
Do Skk pokladne predsa prijímaš koruny, ktoré si dostala od zmenárne t.j. 38.000 Skk.
Začtujeme takto:
výber z dev. účtu 261a/221DU 37.000 Skk /1.000 EUR/
vklad do val.pokl. 211VP/261a 37.000 Skk /1.000 EUR/

výdaj z val.pokl.-t.j.predaj zmenárni 261b/211 VP 38.000 Skk /tu musíme tento výdaj účtovať kurzom predajným - teda komerčným !/
fin. výnos, ktorý vznikol vo val. pokl. 211 VP/ 668 1.000 Skk

príjem do Skk pokladne 211Skk/261b 38.000 Skk
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Lila
Martinella, máš to zle zaúčtované, nakoľko ten fin. výnos Ti vzniká vo valutovej pokladni, ktorý musíš zaúčtovať 211 VP/668.
Do Skk pokladne predsa prijímaš koruny, ktoré si dostala od zmenárne t.j. 38.000 Skk.
Začtujeme takto:
výber z dev. účtu 261a/221DU 37.000 Skk /1.000 EUR/
vklad do val.pokl. 211VP/261a 37.000 Skk /1.000 EUR/

výdaj z val.pokl.-t.j.predaj zmenárni 261b/211 VP 38.000 Skk /tu musíme tento výdaj účtovať kurzom predajným - teda komerčným !/
fin. výnos, ktorý vznikol vo val. pokl. 211 VP/ 668 1.000 Skk

príjem do Skk pokladne 211Skk/261b 38.000 Skk
Už som zistila tú moju chybičku, mala som to napísané správne a potom som to nesprávne opravila. Už to uvádzam na správnu mieru. Ďakujem Ti za upozornenie.
0 0
Renatka 75 Renatka 75

Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

Martinella Pozri príspevok
Už som zistila tú moju chybičku, mala som to napísané správne a potom som to nesprávne opravila. Už to uvádzam na správnu mieru. Ďakujem Ti za upozornenie.
Prosim o radu:
Firma mala na EUR ucte prostriedky. Tie previedla individualnym kurzom banky na ucet SKK. Ja som zauctovala kurzom komercnej banky.
Na EUR úcte: 261/221 - kurz kom.banky
Na SKK ucte: 221/261 - kurz kom.banky

Audítor mi vytkol, ze to ma byt:
na EUR ucte: 261/221 - kurz NBS
na SKK ucte: 221/261 - kurz kom.banky

Tam mi vznikne kurzovy rozdiel na 261. Mne sa to nepozdava. Prosim, poradte. Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať