Zavrieť

Porady

Potrebujem matematický výpočet-sľúbené doplnenie údajov.

Zdravím poraďáci, potrebujem matematický výpočet. Je to veľmi súrne.
Takže :
Na rovnej a vodorovnej ceste stojí auto do ktorého narazí prichádzajúce auto. Zo stojacieho auta po náraze vymrští 110 kg motor do vzdialenosti 94 m.
Otázka : Akou rýchlosťou išlo predmetné auto pred samotným nárazom do stojacieho auta ?

Sľúbila som, že doplním údaje o dopravnej nehode. Poraďáci, pre správne zorientovanie v tomto matematickom príklade Vám ozrejmím všetké detaily dopravnej nehody ktoré poznáme.
- Prvá zrážka vozidiel. Vozidlo do ktorého bolo zozadu narazené zostalo stáť kolmo na stredovú čiaru diaľnice medzi ľavým a pravým jazdným pruhom (rozumej polovica auta stála v pravom a druhá polovica v ľavom jazdnom pruhu).
- Išlo o úsek úplne vodorovnej diaľnice bez zákrut, bez stúpania či klesania.
- Zo stojacieho auta (rozumej už nepojazdného) vystúpila vodička, ktorá od auta chcela utiecť.
- V tomto okamihu však do stojacieho auta (rozumej do jeho prednej ľavej bočnej časti) narazilo prichádzajúce auto.
- Podľa znalca tento vodič mal ísť v pravom jazdnom pruhu rýchlosťou 85km/h a v takejto rýchlosti mal údajne aj naraziť do stojacieho auta, ako som už vyššie uviedla.
- Váha stojacieho auta s vodičkou bola 1165 kg a váha auta, ktoré do stojacieho auta narazilo bola s vodičom 1538 kg.
- Po náraze zo stojacieho auta najprv odleteli otvorené dvere vodičky do vzdialenosti 45 m , potom TELO vodičky do vzdialenosti 37 m, a súbežne s nimi aj 110 kg motor do vzdialenosti 94 m (stojacieho auta).
Všetky odletené veci vrátane TELA sa nachádzali v strede diaľnice na stredovej čiare.
- Podľa znalca vodič ktorý narazil do stojacieho auta chcel údajne predísť zrážke tak, že v pravom jazdnom pruhu 23 m pred stojacim autom na vlhkej a zľadovatelej vozovke stočil volant doľava a prudko brzdil. Tieto údaje znalca sú však podľa mňa v rozpore so zdravým ľudským rozumom. Preto sme Vás poraďáci oslovili s POMOCOU pri výpočte skutočnej rýchlosti ktorou tento vodič narazil do stojacieho auta. Tento výpočet nepotrebujeme na úradné účely, ale potrebujeme ho na ozrejmenie skutočnej pravdy.
- Ešte chcem dodať že po ľavej a po pravej strane stojacieho auta boli 4-metrové medzery cez ktoré prešlo ďalších 6 áut, okrem auta ktoré narazilo do stojacieho auta v ktorom si vodič plynúc z jeho výpovede čítal so spolujazdcom z mobilného telefónu novoročné blahoželania.

V závere už len chcem dodať že keď tento matematický príklad dokázal vypočítať "nejaký znalec - bludár" , tak som dúfala že matematickí špecialisti nám pomôžu vypočítať skutočnú rýchlosť, a tak nájsť skutočnú pravdu.

Ďakujem Vám.
Naposledy upravil Judita8 : 06.12.19 at 17:08 Dôvod: upresnenie
15 komentárov     zbaliť
Soňa K Nechýba tam ešte údaj o čase, za ktorý motor vzdialenosť "absolvoval" ?
PotPalo Vymrštený motor. To asi letel vodorovne. Takže sa odtrhol plus si urobil dieru v karosérií. Počíta sa čisto akú vzdialenosť letel, alebo aj akú sa potom šúchal alebo kotúľal po zemi? On nezastane hneď po dopade na zem. Letel vodorovne? Pri kolízií s karosériou mohol zmeniť uhol letu a letieť šikmo hore, následne padať, a výpočet sa komplikuje. . . Čo rýchlosť a smer vetra? Ono sa to dá vypočítať jedine približne s predpokladom ideálnych podmienok, ktoré ale v reálom živote nikdy niesu.
berilka21 Sotva vymrští (auto a motor nie sú 2 ideálne gule opreté o seba )
pavol54 V IDEALNOM STAVE Ak predmet 1o hmotnosti m1 sa pohybuje rýchlosťou v1 potom po náraze sa bude predmet 2 o hmotnosti m2 pohybovať rýchlosťou v2 pričom rovnica na ľavej aj pravej strane sa bude rovnať. takže treba pohľadať fyziku základnej školy. dráha predmetu 2 bude zmenená o hodnoty brzdenia odporom vzduchu, zemskej príťažlivosti, brzdiacich účinkov upevňujúcich súčastí konštrukcie nič viac nič menej, (časť mojej diplomovky)
ivka70 pekne
misoft ...a o toľko menej dodá predmetu 1 kinetickej energie. A napokon sa zistí, že predmet 1 nebol zasiahnutý predmetom 2 (vozidlo), ale meteorom 1.
sito Som počul, že padajú hviezdy, meteority. Nebol to ako Tungužský, inak by to bolo v ....
pavol54 Duški pre teba: Platí zákon zachovania hybnosti .( u vozidiel, meteoritov a iných nebeských telies, hračiek klil-klak,alebo aj zbraňových systémov)
misoft Pali - šak viem. Kinetická energia bude preto menšia, lebo pred nárazom bola tá energia predsa znížená odporom vzduchu, trenia, atď..... a tak zostáva už len ten meteor, lebo motor stokilový odletel skoro 100 metrov.
A meteory majú dosť energie i rýchlosti.....
ivka70 Co hovori znalec v odbore doprava?
vicktor Absolutne nerealne. To mas odkial?
"Zvysok" auta ostal na mieste? Deformacne zony nic? Aku hmotnost malo to predmetne auto?
Zadanie nema jednoznacne riesenie, to je rebus na diskusiu a polemiku o zavaznosti parametrov, aby skusajuci zistil logicke myslenie studenta.
(teda ak ty sama si nerobis srandu z nas)
bodliak Tu hrá úlohu toľko ďalších faktorov, že sa nejedná "len" o matematický výpočet. Z akej strany, pod akým uhlom narazilo... Nevieme. Aj tých 94 metrov (asi motor neletel vzduchom) by na asfaltovej ceste znamenalo niečo iné, ako na tráve alebo čerstvo pooranom poli.
marjankaj Myslím, že je rozdiel ak do toho auta narazí plne naložený kamión alebo trabantík. Či o tom znalec vôbec neuvažuje?
sito ??? 94 m, hmmm. Čo by na to povedal Messi?
rohacenka píšeš ÚúúúúúúúúúúúúúúPLNE nelogické veci - -
-
-
ako keby si si robila prdel :
-
-
1,
"Je to veľmi súrne." /
" čítal so spolujazdcom z mobilu novoročné blahoželania "

2,
NAKRESLI si toto :
- - zostalo stáť kolmo
- - vystúpila vodička
- - jeho prednej ľavej bočnej časti
- - v pravom jazdnom pruhu
( stočil volant doľava a prudko brzdil.)
///////////////////////////

dvere vodičky do vzdialenosti 45 m
TELO vodičky do vzdialenosti 37 m
110 kg motor do vzdialenosti 94 m
- - - motor auta NIE JE biliardová guľa, že ho narážajúcim autom zo stojaceho vyrazíš a to smerom narážajúceho auta !!!!!!!!!!!!!!!!!
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

  pavol54
  Ešte chýba materiál a počet skrutiek ktoré držali motor v karosérii, o koľko sa posunulo auto v momente nárazu, či bolo zabrzdené alebo nie. To je veľmi zložitý výpočet, jedná sa o inerciálny pohyb telesa v sústave
  12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Mária27 Ten bod je najmä za ten komentár v upresnení otázky Ona možno píše diplomovku z občianskeho práva, lebo to tam tiež zaradila.
  pavol54 vďaka
  Judita8 Veľmi, skutočne veľmi pekne Vás prosím aby ste sa zdržali pokiaľ môžete nepríjemných komentárov. Jedná sa tu o tragickú dopravnú nehodu. Písala som ja, no môj manžel má celý nezmyselný znalecký posudok v malíčku. Zodpovie na každú otázku a presne. (je to už druhý ZP, kde v prvom sa rýchlosť idúceho auta vyrátala okolo cca.70 km...a keď sme sa odvolali že na diaľnici atd. bez brzdnej dráhy tomu tak nemohlo byť, tak v druhom ZP vypočítali rýchlosť 124 km/h.) Nevedela som kde mám dať otázku, no parametre vrátane všetkých údajov vie manžel. Ďakujem za pochopenie. Ešte dneska odpovie Vám všetkým.
  Mária27 Judit, prepáč, ak sa ťa to dotklo. Ja nepíšem nepríjemné komentáre, ale pavol to tak perfektne popísal a ešte tá diplomovka ...
  Ten dôvod (o dopravnej nehode a znalcovi) druhýkrát napíš do zadania, každý sa k tomu postaví vážne. Často si tu totiž píšu študenti domácu úlohu, alebo nejaké hádanky, kvízy a pod.
  Soňa K Vec je vážna, to je bez debaty. Naozaj to budilo dojem domácej úlohy z matematiky ...... napriek tomu, že je vec vážna, odpoveďami z internetového portálu predsa nemôžete argumentovať v nijakom úradnom postupe.
  Chobot Súhlasím so Soňou K. Tu, na účtovníckom a ekonomickom fóre asi nenájdeš znalca z odboru dopravy. A podľa môjho názoru to sa ani nedá vypočítať a už vôbec nie jednoznačne. Myslím si, že aj znalec to určil len na základe skúseností z iných nehôd. Samotné vymrštenie motora nijako nedokazuje rýchlosť vozidiel. Znalec určil asi rýchlosť z celkového konečného stavu oboch vozidiel - deformácie, posunutie.

  Takže nejakú relevantnú odpoveď tu bohužiaľ nedostaneš, hlavne nie iba na základe zadaných údajov.

  Ak máš fotky z miesta nehody, skús si pozrieť na youtube nejaké crash testy a porovnať s tým, ako vyzerali tie autá po nehode. To ti možno pomôže viac, než nejaké odhady na porade.
  pavol54 Doplním: My tu môžeme mať akýkoľvek názor, možno aj odborný, lenže v tomto prípade je smerodajné to, čo povie osoba majúca pečiatku súdneho znalca. Ak máš pochybnosti, každý krajský súd disponuje zoznamom súdnych znalcov a môžeš ktoréhokoľvek požiadať o vypracovanie kontraposudku (Za poplatok) Ten nemusí byť totožný s posudkom prvým. Skutočne tu ti nikto nedá vyčerpávajúcu a spravodlivú odpoveď
  pavol54 Teba trápi nejaký komplikovaný výpočet letu motora? Opakujem platí zákon hybnosti ten tu na internete je, A v prvom rade sa jedná o výpočet hybnosti tela vodičky(ktorá bola podľa teba mimo vozidla) a z toho zistíš akou rýchlosťou šlo v momente nárazu 1500 kg vozidlo
  PotPalo Po upresnení sa dozvedáme o zladovatelej vozovke. To je potom ťažšie, koľko letelo, a koľko sa kĺzalo po ľade. Na vine je vodič, ktorý nedával pozor, a narazil do stojaceho auta.
  Nandrolon Doba "letu tela" po vozovke závisí aj od povrchu vozovky a HLAVNE od toho, čo mala oblečené. Pravá koža by mala väčší brzdý účinok ako rifľovina, na ktorej som sa z moto kĺzal ako na lyžiach. Keby bola premávka ako dnes, už by som bol na lepšom mieste... Ale však každý sa dočkáme.
  Judita8 Poraďáci, všetky údaje ktoré sme tu napísala sú priamo od znalca. Ja nechápem, manžel nerozumie - ako ten ozaj čudný znalec vedel na CHLP vyrátať všetko. Napr.Nejde mi do hlavy (a to som ženská a nešoférujem) ako vedel presne na chlp uviesť akou rýchlosťou išlo auto, ktoré narazilo do stojacieho auta. Mne toto dáva logicky vždy iba výsledok, že to môžu byť vždy len a len dohady. Ale presne ??? A Ďalšia dôležitá skutočnosť, ak by vodič ktorý narazil PRUDKO stočil volant ako to popisuje znalec a potom by brzdil, nedostal by svoje auto sám do šmyku ? Celé mi to nejde do hlavy, prosím píšte nám svoje názory Ďakujeme
  korela Mňa trochu zarazilo použitie výrazu "nejaký znalec - bludár". Znalecké skúšky sú veľmi prísne, neprejde nimi zďaleka každý, musia spĺňať prax v odbore, a každý znalec si je vedomý, že za vypracovanie nesprávneho posudku mu hrozí vylúčenie zo zoznamu znalcov, ako napr. za chybne vypracované znalecké posudky s nekalými úmyslami, atď.
  .
  S otázkou na váš prípad aké máte možnosti v prípade postupu, si môžete overiť
  https://ficek.sk/pravna-poradna/ je spoľahlivý a pomerne promptný.
  https://www.akuhal.sk/post/uznesenie...%88a-17-6-2008
  .
  Ešte vám odporúčam si prejsť https://www.judikaty.info/
  Kontrolné posudky
  https://www.judikaty.info/search/?fr...5D=&qparagraf=

  P.S. Dobre ti radil pavol54 (05.12.19 13:41), ale súd môže a nemusí akceptovať ďalší znal. posudok vypracovaný na základe vašej objednávky u ďalšieho znalca. Pre tento účel si môžete nechať vypracovať aj viac posudkov. Každý nový pokus však môže stáť zato.
    zbaliť

  dmc je offline (nepripojený) dmc

  dmc
  Na takyto vypocet ma vplyv vela faktorov - samotny mechanizmus narazu, vaha vozidiel, cez uchytenie motora, povrchu a sklonu vozovky az po pocasie....odpoved vie dat jedine znalec z odboru cestnej dopravy
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Judita8 Prosím Vás, nehádžme hneď "flintu do žita". Ste tu chytrí ľudkovia a ja pevne verím, že pokiaľ sa to zadá správne - aspoň málinko nám to pomôže. Ste super, dakujem zatiaľ. Už len to, čo ste napísali doteraz, bolo (aspoň pre mňa veľmi poučné) Ďakujem.
  sito Ale, ako sa k odpovedí dopracuje, si ju obháji znalec? To by chcela vedieť Judka. Najskôr treba zistiť prečo do stojacieho auta narazilo sa pohybujúce auto? Ak sa vodič nevenoval jazde v motorovom vozidle počas jazdy v tom mieste vozovky jazde v aute, je za to zodpovedný, bez rozdielu rýchlosti, ktorou sa po verejnej komunikácie pohyboval vodič auta, ktoré narazilo do odstaveného auta. No, bolo stojace auto označené, zabezpečené dostatočný signalizačnými prostriedkami? Zahynul pri havárii niekto? Ak áno, ako sa to dá vypočítať, hodnota života?
  Judita8 Hodnota života sa už nikdy nevyráta, nikdy. Ale aspoň bude vinník potrestaný. Potrebujeme len výpočet. Manžel už na úplne presnom zadaní sedí a pracuje na tom - pomôže nám to, verte prosím. Ďakujeme
  sito Čítam, takže asi niekto prišiel o to najcennejšie. Ale kto je vinník, ten, čo pre poruchu auta ostal stáť na ceste alebo ten vodič, čo si nevšimol prekážku na ceste?
  berilka21 Aby z auta narážajúceho do stojaceho (osobného) auta vyletel motor, to laicky poviem 140 alebo viac
  berilka21 " Manžel už na úplne presnom zadaní sedí a pracuje na tom - pomôže nám to, verte prosím"
  ja verím, ale aj tak sa mi zdá 5 hodín veľa na vypracovanie presného zadania
  19:00 mínus 13:07
  je
  5:53 /// " potrebujem mat. výpočet. Je to veľmi súrne"
  sito Počul som, že ak sa niekto dusí, napríklad lentilkou. Pomôže úder od chrbta do chrbta, niekedy jeden nestačí, ale pomôže to, vraj.
  marjankaj Marcel tu stačí jedna rana do srdca(pištoľ alebo nôž) a príčina smrti nebude lentilka
    zbaliť
  Je to jedno koľko váži motor stojaceho auta.
  Ak stojí auto a zozadu do neho narazí druhé , motor (stojaceho auta ) v prvej fáze "zostáva" na mieste / motor prichádzajúceho auta TEN má tendenciu byť vymrštený) jeho dolet (a rýchlosť) závisí od veľačoho

  PS1
  V druhej fáze by motor stojaceho auta nevyletel
  PS2
  Keby druhé auto narazilo do betónu , tak v 75 (km/hod) motor nevyletí

  Takže skús ešte raz :
  Motor ktorého auta vyletel ????????????????? ! ! ! !
  pavol54 ak do tvojho auta narazí zo zadu iné, tak prečo sú opierky hlavy vzadu a nie vpredu?(zaviedli ich ako prví švédi lebo cestujúcim lámali väzy zo zadu narážajúce autá). ak stojíš v autobuse ktorý sa prudko pohne dopredu kam letíš ak sa nedržíš? preto som písal že sa jedná o inerciálny pohyb v sústave. Konečne niekto uvažuje. dobre píšeš
  PotPalo Platí zákon zotrvačnej sily, ako pohybovej, tak aj stojacej (stojaci predmet má tiež zotrvačnosť). Pokiaľ zozadu niečo narazí, osoby v aute sú zotrvačnosťou na mieste, zatiaľ čo auto nárazom zrýchli. Takže preťaženie, zatlačenie do sedadiel, ako keď dupnete na plyn, lenže silnejšie.
  Že by z auta do ktorého narazilo druhé vyletel motor... ako pri gulečníku... no neviem. Pokiaľ sa prvým nárazom uvoľnil, a druhý náraz bol presný, mohla sa kinetická sila druhého motora preniesť na ten prvý, ktorý následne pokračoval v lete dopredu.

  Po upresnení zadania by som skôr počítal podľa toho, ako ďaleko odhodilo vodičku stojacu vedľa.

  buchač je offline (nepripojený) buchač

  Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
  Nepíšem do komentu, lebo by to zaniklo v tých iných, ktoré sa zodpovedne postavili k otázke.

  To doplnenie je v podstate znôška blbostí...ako napísal Milan, sú tam úplne nelogické veci.
  Ja viem, niekedy aj tá logika sa vymkne pravidlám...ale hento doplnenie je cez čiaru, zdravý rozum dostal vychádzku.


  P.S.:
  Zavrite niekto hentú tému.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Judita8 Tieto údaje sú zo znaleckého posudku. Vážne. Potom je hlupákom znalec - preto som to dala aj na PORADU
  pavol54 No vidíš a ja som ti poradil aby si si vyžiadala iného znalca my tu môžeme kresliť na ružovučko s hviezdičkami, ale to nie je nič platné prípadný sudca to ani čítať nebude kapišto?
  Judita8 pavol54 (07.12.19 19:19) No vidíš a ja som ti poradil aby si si vyžiadala iného znalca my tu môžeme kresliť na ružovučko s hviezdičkami, ale to nie je nič platné prípadný sudca to ani čítať nebude kapišto?

  _________________________________________
  Toto radšej ani nebudem čítať manželovi, pretože ja som tu dúfala že sa dočkám na základe posudku - ktorý uviedol samotný znalec (a existujú dôkazy + fotodokumentácia) NO ak som mu spomenula aké nepríjemné reakcie tu sú...tak je BLB znalec...a toto by teda polícia do úvahy mala brať, či nie ?
  OČTK je potom na čo - keď znalec uvádza "koko...ny" ...KTO potom pomože ? zrejme sa to prepečie, ako je aj zvykom tu na slovensku (no viem, že všetci by inak reagovali, ak by im niekto na ceste - kde mu dcéra uniká preč a chráni si len holý život, reagoval absolútne iným spôsobom)..... Aj tak vám ďakujem :/
  pavol54 polícia berie do úvahy výpovede svedkov nehody a znalecké posudky súdnych znalcov, z nich vypracuje podklady pre sudcu.
  Judita8 Buchač
  P.S.:
  Zavrite niekto hentú tému.
  ___________________________________
  Prečo ???? Toto by si napísal aj keby sa jednalo o niekoho nedaj Bože z tvojich príbuzných ???? Toto nie je len "tak hentáááá téma" , je to krutá REALITA a my sme Vás prosili o pomoc a názory.
    zbaliť
  Kabaka123 05.12.19 18:35 priradil do Porady
  Kabaka123 05.12.19 06:12 priradil do Porady
  Kabaka123 05.12.19 06:12 odstránil(a) z Porady

  Potrebujem matematický výpočet-sľúbené doplnenie údajov.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.