Zavrieť

Porady

Členstvo v urbári

Pred 15 rokmi sestra podvodom získala pred skončením dedičského konania aj môj zákonný 1/3 podiel v urbári. Urbár odmieta moje členstvo, hoci mám LV na nehnuteľnosti, ktoré užíva urbár. Môžem podať žalobu na súd a domáhať sa členstva v urbári ?

Keď sa zakladalo spoločenstvo otec bol riadnym členom. Po jeho zomretí ešte pred skončením dedičského konania býv.MNV odsúhlasilo jeho podiel výlučne len pre sestru, my dvaja bratia ako zákonní dedičia sme boli vynechaní, hoci sme zdedili každý 1/3 všetkých nehnuteľností poručiteľa. Urbár odmieta so mnou komunikovať, preto chcem podať žalobnu..
Naposledy upravil zlinka : 27.12.19 at 12:56
5 komentárov     zbaliť
ivka70 A to je ako podvodom? Ako ho ziskala?
zlinka vidím v tom, že Zoznam oprávnených osôb po zomrelých spoločníkoch,v ktorom bol uvedený otec ako spoločník urbáru bol prelepený v kolonké kde bolo uvedené jeho meno - menom mojej sestry. Tým získala všetky podiely ešte pred skončením dedičského konania.
zlinka Prosím odpoveď na moju otázku
ivka70 este raz, najskor daj informaciu, ako ziskala sestra podiel, ked tvrdis, ze podvodom, musis vediet - potom mozes cakat relevantnu odpoved.
Co ked otec podiel v urbare na nu prepisal? kde by tam bol podvod podla teba?
annova Na základe čoho a kedy MNV odsúhlasilo podiel v urbári sestre? Pred 15 rokmi už žiadne MNV neexistovalo, taktiež nema právo nič odsúhlasovať. Bol pozemok v dobe dedenia zahrnutý v dedičstve a kto bol vlastníkom pozemku v dobe dedenia, otec alebo sestra? Ak sestra, na základe čoho bola vlastníkom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    annova je offline (nepripojený) annova

    annova
    Clenstvo v urbari je podmienene vlastnictvom podielu na spolocnej nehnutelnosti. Ak skutocne mas vlastnictvo zapisane na katastri, zo zakona sa stavas clenom urbaru, bez nutnosti podavat nejaku ziadost.
    Zakon 97/2013 Z.Z.- (1) Členmi spoločenstva podľa § 2 ods. 1 písm. a) až c) sú všetci vlastníci podielov spoločnej nehnuteľnosti.
    Skorej to nasvedcuje, ze podiely po otcovi zdedila sestra. Ak nie, kontaktuj predsedu spolocenstva a predloz vypis z katastra. Ak boli vyplatene podiely, ak si vlastnik, mas narok na podiely od doby, kedy si sa stal majitelom. V uctovnictve musia evidovat nevyplatene podiely na tvoje meno.
    Po novelizacii zakona, kazde spolocenstvo ma povinnost viest evidenciu clenov a tato evidencia je sucastou zakladatelskej zmluvy. Nestaci nejake prelepenie mena na papierovom vypise, spoločenstvo postupuje podla vlastnikov zapisanych na katastri. Velmi by som sa divila, ze by behom dedicstva notar nemal vypis majetku otca, zapisaneho na katastri. To co pises - prelepenie nejakeho mena, je pravdepodobne len tvoja domienka. Tvoje vlastnictvo si overis tu: https://www.katasterportal.sk/kapor/ Zaroven na vypise LV je uvedeny titul nadobudnutia majetku.
    Ak dedicske konanie nieje ukoncene, podiely vasho otca su blokovane az do ukoncenia dedicstva. Na katastri je na podieloch otca tzv. plomba.
    Ale ak su podiely evidovane este na otca, treba urobit prededenie novoobjaveneho majetku. V tom pripade spolocenstvo eviduje podiely na vasho zomreleho otca a ani sestra nemoze byt clenkou urbaru z tohoto titulu. Ak je, tak sa obrat na spolocenstvo a ziadaj zmenu.
    Naposledy upravil annova : 21.12.19 at 10:38

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.