Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie odpísaného majetku

Ak zhodnocujem odpísaný drobný dlhodobý majetok, ktorého obst. hodnota bola menej ako 1.700 EUR a daňovo bol plne odpísaný v roku zaradenia, pričom hodnota technického zhodnotenia je viac ako 1.700 EUR tak ako zaradím toto TZ? Zaradím ho opäť ako drobný majetok, ktorý daňovo odpíšem v roku zaradenia alebo bude o ňom účtovať ako o dlhodobom majetku, ktorý budem odpisovať niekoľko rokov na základe zatriedenia pôvodného majetku do odpisovej skupiny, ktorý teraz zhodnocujem?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Upresni si pojmy drobný majetok a dlhodobý odpisovaný majetok. Ak si sa rozhodol zaradiť majetok dobrovoľne ako odpisovaný, pričom nespĺňal podmienku hodnoty /nad 1700,- eur/, tak účtuješ o technickom zhodnotení. Ak si zhodnotil majetok, ktorý bol drobný, tak nemôžeš účtovať o technickom zhodnotení, nakoľko pôvodný majetok bol zaúčtovaný do spotreb, takže sa nejedná o dlhodobý majetok..
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Solano pod drobným majetkom myslím majetok s hodnotou menej ako 1.700 EUR, ktorý máme podľa vnútornej smernice evidovaný v dlhodobom majetku, daňovo ho ale odpisujeme v plnej výške v roku aktivácie.
    Nandrolon Tu vidím trošku rozpor, lebo máte v dlhodobom majetku niečo zaradené a použiteľnosť je kratšia ako 12 mesiacov. Navyše príloha č.1 k Zákonu o dani z príjmov presne určuje prostredníctvom odpisových skupín daňové odpisy a dĺžku daňového odpisovania. Takže ak kúpim počítač v sume 1000 eur, ale JA SA ROZHODNEM ho zaradiť do dlhodobého majetku a odpisovať, musím ho odpisovať daňovo 4 roky v odpisovej skupine č.1.
    Ak sa rozhodnem ho odpísať v mesiaci zaradenia, účtujem na 501, teda do nákladov a evidujem v analytickej evidencii. V súvahe tento drobný majetok nie je, narozdiel od dlhodobého, ktorý sa nachádza v nulkách....
    marjankaj nandy, zákon ťa nenúti daňovo odpisovať počítač v sume 1000€. Teda ho daňovo odpisovať nielenže nemusíš, ale ani nemôžeš.
    §22
    Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
    2a)
    samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
    Nandrolon Máš pravdu, trošku som to v rýchlosti poplietol. Myslel som účtovné odpisy... sa mi to skvasilo :-)) A áno, nevidím dôvod dávať niečo do majetku, ak mi zákon dovoľuje to odpísať a vybaviť ihneď...
    marjankaj Inak na toto nie je jednoznačný názor a už som sa viackrát o tomto sporil. Ale z paragrafu mi vyplýva jednoznačne, čo som uviedol.
    Nandrolon Ja som zatiaľ taký prípad nemal a je pravda, že účtovné odpisy si určuje účtovná jednotka sama a daňové sú pevne dané. Ale kedysi na školení bolo povedané, že ak sa rozhodneš odpisovať aj niečo čo má menšiu hodnotu, máš potom k tomu pristupovať rovnako, ako keby to malo hodnotu vyššiu, takže daňovo odpisovať podľa Prílohy č.1 k Zákonu o dani z príjmu.
    Nejako som sa tým nezaoberal, lebo som to nemusel riešiť. Ale zase na druhej strane je pravda, že odpisovanie, teraz myslím daňové NIE JE POVINNOSŤ, ale tiež iba MOŽNOSŤ. V podstate nič odpisovať nemusíš ak nechceš.
    marjankaj A teraz si predstav, že niekto kúpi auto za 1€ a chce ho odpisovať 4 roky.
    marjankaj A bonbónik je §52zza/15. Treba prepočítať všetky odpisy za rok 2019.
    Nandrolon Kedysi sme mali auto za 100 Sk, tak som ho dal ako drobný majetok. Naopak, dočasnú stavbu za 1 Sk som normálne odpisoval, i keď sa to zaokrúhlilo...
    marjankaj A ako? prvý odpis zaokrúhliš nahor na 1 Sk.
    Nandrolon Nie som si už istý, ako som to vtedy účtoval, bolo to okolo 2000 r. Ináč, písal som ti správu.
      zbaliť

    Technické zhodnotenie odpísaného majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.