Zavrieť

Porady

Moze existovat zavet a darovacia zmluva sucasne?

Mam zavet, v ktorej mam uvedemych dedicov svojho majetku okrem jednej nehnutelnosti, ktoru chcem zanechat darovacou zmluvou (osobne dovody). Nebiju sa tieto dokumenty navzajom? Je nutne v zaveti spomenut existenciu tejto darovacej zmluvy? Su tieto dokumenty pravne rovnocenne, alebo jeden z nich je nadradeny tomu druhemu?
dakujem

Vysvetlenie k mojej teme. Vlastnim na polovicu nehnutelnost (investicny byt) s mne cudzou osobou (bez pribuzenskeho vztahu)
S touto osobou sme sa dohodli, ze si nejakou zmluvou zaabezpecime navzajom, ze v pripade umrtia jedneho z nas, predmetna polovica nepojde do dedicskeho konania, ale pridadne zijucej osobe. To som si myslel, ze by sa to dalo urobit darovacou zmluvou, ktora by bola samozrejme platna az v pripade zmluvy. Alebo existuje ina moznost (okrem zavetu), aby taketo vlastnictvo v pridade smrti neslo do dedicskeho ale ziskala by ho zijuca osoba?

Bez zavetu preto, pretoze ja uz zavet mam. A nechcem, aby tato osoba o podmienkach zavetu vedela, pretoze tejto osobe odkazujem aj dalsiu nehnutelnost, co ale nechcem, aby tato osoba do mojej smrti vedela.

Viem ze idealne by bolo vyriesit to vsetko v jednej zaveti, tu by som ale musel tej osobe ukazat, abymala istotu, ze investicny byt ma zaruceny.
Mozno komplikovane, zaujima ma v podstate len moznost kombinacii. Dve zavete u jednej osoby asi byt nemozu, vsak? Jedna na jeden byt, druha na druby byt.
Alebo?
Naposledy upravil Jarabinky : 10.01.20 at 08:12 Dôvod: Dovysvetlenie
6 komentárov     zbaliť
dmc "chces zanechat darovacou zmluvou" - blizsie vysvetli. Darovacia zmluva ma byt platna az po tvojej smrti ? Darovacia zmluva je uz napisana a podpisana s overenym podpisom k nejakemu datumu ? ..alebo ako - pretoze darovacia zmluva nieje jednostranny ukon ale dvojstranny a za tvoho zivota ho musis darovat a druha strana musi za tvojho zivota dar prijat - inak bude darovacia zmluva neplatna
Mária27 bude platná
dmc platna bude ak bude uzavreta medzi oboma stranami - aj ked nebude zavkladovana.
Ale darovanie pre pripad smrti je v nasej pravnej uprave neplatne. Prave preto som ziadal upresnenie
marjankaj Nakoniec obdarovaný môže dar aj odmietnuť. Alebo aj zomrieť pred vkladom na kataster.
Mária27 doplnila som odpoveď
Jarabinky Dakujem, ak su mozne 2 zavety, ktore sa navzajom nevylucuju, potom to riesi moju situaciu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nie sú si nadradené, len ak sa neuskutoční vklad vlastníckeho práva zo zmluvy za života, prejde povinnosť poručiteľa na dedičov a tí zvyčajne prevod nechcú a súdia sa.

    Rozsudok Najvyššieho súd Slovenskej republiky sp. zn. 2 Cdo 184/2005, R 59/2007:
    „Z ustanovení Občianskeho zákonníka ani z povahy občianskoprávneho vzťahu vyplývajúceho z darovania nemožno totiž presvedčivo dôvodiť, že by išlo o práva a povinnosti viazané len na osoby účastníkov občianskoprávneho vzťahu, ako sú uvádzané v § 579 ods. 1 Občianskeho zákonníka. Úmrtie účastníka zmluvy nič nemení na viazanosti účastníkov prejavmi vôle smerujúcimi k vzniku vecnoprávnych účinkov zmluvy, trvá teda naďalej aj pre dedičov účastníka, ktorí vstupujú do práv a záväzkov zomrelého účastníka občianskoprávneho vzťahu, ku ktorému došlo na podklade zhodných prejavov vôle účastníkov ešte pred vznikom vecnoprávnych účinkov zmluvy o prevode vlastníctva nehnuteľnej veci“.

    Doplnenie:

    Závety môžu byť aj dva, pokiaľ sa nevylučujú, teda v každom je iný majetok, Vyplýva to z § 460 občianskeho zákonníka: Závet sa zrušuje neskorším platným závetom, pokiaľ popri ňom nemôže obstáť, ...

    Pozor tiež na pripomienku dmc: zmluva je zmluvou len vtedy, keď je riadne uzavretá a podpísaná oboma stranami, podpis prevodcu musí byť overený. Bez podpisu druhej strany by to bol len návrh zmluvy, po smrti sa uzavrieť nedá.
    Naposledy upravil Mária27 : 11.01.20 at 19:31

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Bit sa nebiju, ale darovat a aj prepisat nehnutelnost na zaklade darovacej zmluvy musis stihnut za zivota.
    Po smrti uz nehnutelnost s nezrealizovanou darovacou zmluvou bude sucastou dedicstva.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mária27 s povinnosťou dedičov prevod uskutočniť
    ivka70 Ale vidim tam problem s overenim podpisu na darovacej zmluve a jej datume.
    Ak to urobi dnes a dedit sa bude o 10-20 rokov.... Da sa to pravne uznat, nebudu dedici uspesni pri napadnuti?
    Mária27 stále platné
      zbaliť

    Moze existovat zavet a darovacia zmluva sucasne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.