Zavrieť

Porady

VRP - živnosť 43.22.0

Živnostník má SK NACE 43.22.0 , realizuje revíziu plynových kotlov. V prípade ak spolu so službou predáva aj kotol je povinný mať virtuálnu pokladňu ? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  mondes je offline (nepripojený) mondes

  mondes
  Pokiaľ predáva samostatne kotly, tak musí evidovať tržby z predaja vo VRP/ORP. Ale ak poskytuje služby revízie plynových kotlov a v rámci revízie ten kotol aj namontuje, v tom prípade, keďže sa táto služba nenachádza v sekcii F, nemá povinnosť evidovať tržby vo VRP.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Majkah30 Mondes, ďakujem a vieš mi pripojiť, kde presne je to takto definované? Ja som prešla zákon, ale asi v ňom neviem toto vyčítať. Ďakujem za ochotu
  mondes Tu záleží, aký má predmet podnikania a čo faktúruje. Ak vystavuje faktúry za služby, t.j. tie revízie a táto služba nie je v sekcii F, tak nemá povinnosť evidovať tržby v reg. pokladnici. ....ale ak má jasne uvedené, že sa jedná o predaj, tak akýkoľvek predaj musí ísť cez reg. pokladnicu, poprípade banku. ....v zákone to takto napísané určite nebude. Musíš vedieť rozlíšiť, či je to len predaj, alebo služba. Ak služba, tak ak nie je v sekcii F, povinnosť VRP nie je.
  Majkah30 Mondes, už len chvíľku strpenia: čiže v predmete podnikania má uvedené: opravy, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení plynových a kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod), na faktúre uvádza práce za revíziu kotla + predaj kotla ide o službu, ktorá podlieha VRP, nakoľko je spojená aj so samotným predajom kotla. Nepodliehala by VRP len v prípade, ak by vykonal revíziu kotla a namontoval nový kotol, ktorý si však kúpil majiteľ od niekoho iného. Veľká vďaka!
  marjankaj Chceš tým povedať, že urobil revíziu jedného kotla a ešte mu predal aj iný? Keby sa ten prvý náhodou pokazil?
  avalik fuuu ha, ... tak na toto prosím odkaz na zákon o ERP "keďže sa táto služba nenachádza v sekcii F, " - kde sa tam píše o sekcii F?
    zbaliť

  Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

  Kristina27
  https://www.financnasprava.sk/sk/pod...dane/ekasa/erp

  pozri odsek Ďalšie služby pri poskytovaní ktorých nevzniká povinnosť používať ORP/VRP

  Aj v prípade poskytovania nasledovných služieb (činností) ide o služby, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP/VRP/ORP - nie sú uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP: upratovacie práce, administratívne činnosti, vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti, poskytovanie krátkodobej pomoci pri opatere detí a starších osôb, odťahovacia služba motorových vozidiel, nákladná cestná doprava, stavebné činnosti, medzi ktoré patria, napr. zemné práce, murárske a omietkarské práce, maľovanie, elektroinštalačné práce, pokrývačské práce a podobne (ide o činnosti, ktoré sú podľa ŠKEČ zahrnuté v divízií 43).

  Predávame kotly a ďalší inštalačný kurenársky materiál, pri týchto tržbách máme povinnosť používať ORP. Tiež kotly inštalujeme, keďže táto služba patrí do divízie 43, úhradu faktúr prijímame v hotovosti na základe PPD alebo na účet. Ak máš na mysli uvedenie do prevádzky a nastavenie parametrov kotla pri inštalácii, montáži, potom táto činnosť tiež patrí do sekcie F divízia 43 a nie je povinnosť používať ORP.. Revíziu čiže prehliadku, kontrolu funkčnosti, nastavenie parametrov a prečistenie kotla už namontovaného nepatrí podľa tohoto priloženého linku do divízie 43, ale do 71. Na takúto revíziu (ak nám ju neuhradia na účet) používame ORP.

  str. 4 v druhej tabuľke: https://www.financnasprava.sk/_img/p..._Oznam_CPA.pdf
  Majkah30 Kristina, ďakujem, tak toto je úplne presné. Čiže montáž nového kotla - netreba ORP. Ale pri revízii staršieho (už skôr namontovaného kotla) hotovostné platby pôjdu cez ORP. Ďakujem!

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  za mňa je hlavné dodanie kotol - predaj tovaru - povinnosť evidovať tržbu v ekase
  k tomu kotlu môže poskytnúť montáž a až následne urobí revíziu

  to, že má na štatistike uvedené nejaké SK NACE, neznamená, že sa to vzťahuje na celú jeho podnikateľskú činnosť - ako píšeš nižšie má aj kúpu a predaj tovaru - a tu je SK NACE iné
  Antonia Jendrišáková Súhlasím s Tebou. Predáva tovar. Zákazník mu môže uhradiť fa na účet, vložením alebo prevodným príkazom. ORP, by zatiaľ nemusel mať.
  kopretinka 12.01.20 18:38 odstránil(a) z Porady

  VRP - živnosť 43.22.0

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.