Zavrieť

Porady

Kolko mesiacov zdanujem za pouzivanie motoroveho vozidla?

Dobry den, do schranky financnej spravy mi bolo zaslane predvyplnene tlacivo o dani z motorovych vozidiel. Chcem sa prosim Vas opitat na polozku 19 - pouzivanie vozidla na podnikanie pocet mesiacov. V minulom roku som podnikal 12 mesiacov ale vozidlo som na podnikanie pouzil iba v 4 mesiacoch, v ostatnych mesiacoch som ani nefakturoval, na podnikanie pouzivam dodavku do 3,5 t, dodavka je evidovana na mna ako sukromnu osobu, nie je pisana na firmu a ani si nenarokujem rozne odpocty na nu. Na internete som nasiel toto ked som hladal ako spravne danove priznanie podat:

Samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré taktiež používajú súkromné motorové vozidlo na svoje pracovné cesty, ktoré nie je zaradené do ich obchodného majetku, sú povinné zaplatiť daň z motorových vozidiel, a to za každý kalendárny mesiac v ktorom bolo toto vozidlo používané na pracovné cesty

Moja otazka znie: Vztahuje sa to aj na mna tak ako som pisal vyssie a kolko mesiacov teda zdanujem? cely rok alebo len tie mesiace ked som dodavku pouzil na podnikanie? Dakujem za Vas cas a odpoved.
7 komentárov     zbaliť
jslancik ak nedokážeš pochopiť jednoduchému písanému textu, tak si nájdi účtovníčku. lebo účtovníctvo si v žiadnom prípade dám robiť nemôžeš.
melondubnica jslancik preco sa k tomu vyjadrujes ked nevies poradit, od toho asi sluzi stranka porada.sk ak niekto potrebuje pomoct, ked pomoct nechces prosim nevyjadruj sa, dakujem.
marjankaj A čo ti mal jslancik poradiť? V zákone je to jasne napísané(viď avalik). Síce s tými paragrafmi nemusíš súhlasiť, ale treba ich dodržiavať.
avalik v r. 10 máš aké predvyplnené písmeno?
melondubnica v r.10 ma pismeno a), to predvyplnene tlacivo je presne vsetko rovnake ako za rok 2018, ale v roku 2018 som auto pouzival kazdy mesiac aj fakturoval, kazdy mesiac, za rok 2018 som tlacivo vyplnal ja.
avalik tak plati ako som pisala v odpovedi, zdovodnenie a) mas v komentari pod odpovedou
marjankaj No ak si presvedčený, že máš pravdu ty, tak sa obráť na príslušný súd a zažaluj finančnú správu. Sudca vám určite vysvetlí, ako to podľa zákona má byť.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  12 mesiacov je správne

  To, že si niektoré mesiace nejazdil nie je dôvod na zánik daňovej povinnosti - dôvody zániku sú uvedené v § 8

  Ak nenastane dôvod na zánik daňovej povinnosti počas roka podľa § 8 ods. 2, a budú splnené podmienky uvedené v § 8 ods. 7, tak v januári 2021 podáš oznámenie o zániku daňovej povinnosti k 31.12.2019


  Citujem k niektorým pojmom o zákona platného od 1.1.2020:

  § 2
  Predmet dane
  (1) Predmetom dane je vozidlo, ktoré je evidované2) v Slovenskej republike a používa sa na podnikanie3) alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť4) (ďalej len „podnikanie“) v zdaňovacom období. Používaním vozidla na podnikanie sa na účely tohto zákona rozumie
  a) skutočné používanie vozidla na podnikanie,
  b) účtovanie12) o vozidle,
  c) evidovanie vozidla v daňovej evidencii,13)
  d) uplatňovanie výdavkov spojených s používaním vozidla alebo
  e) používanie vozidla na podnikanie daňovníkom podľa § 3 písm. c) až e).

  § 8 (7) Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia, ak v zdaňovacom období, ktorým je kalendárny rok, neboli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 a v tomto zdaňovacom období, ktorým je kalendárny rok, o vozidle nebolo účtované,12) vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii13) alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla. Daňovník je povinný oznámiť správcovi dane túto skutočnosť v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia, pričom túto skutočnosť neuvádza v daňovom priznaní. Oznámenie o zániku daňovej povinnosti podá daňovník na tlačive, ktorého vzor určí Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky a uverejní ho na svojom webovom sídle.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  melondubnica avalik vdaka ale podla tohoto § 3 písm. c) až e).
  ale ja mam pismeno a), to co pises sa vztahuje na vozidla pisane na firmu ICO, d) uplatňovanie výdavkov spojených s používaním vozidla alebo = neuplatnujem si nic ziadne vydavky, je to sukromne vozidlo pouzivane na podnikanie a podla toho co som pisal by som mal platit len mesiace ktore som vozidlo na podnikanie pouzil, ak by bolo vozidlo pisane na firmu tam je to jasne, ci vozidlo sa nepouziva, je pokazene alebo iny dovod zdanuje sa cely rok. Pisal som na financnu spravu uvidime ak vobec daju odpoved :-)
  avalik § 3
  Daňovník
  Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá
  a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v doklade,
  b) má v doklade ako držiteľa vozidla zapísanú svoju organizačnú zložku,
  c) používa vozidlo, v ktorého doklade je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, zanikla alebo bola zrušená,
  d) používa vozidlo, v ktorého doklade je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie, alebo
  e) je zamestnávateľom a vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie.

  a - si ty - ak si v OEV zapisany ako drzitel a je jedno ci na ICO alebo RC
  b - nie
  c - nie
  d - toto platí len ak by si mal prenajaté auto od nepodnikateľa
  c - to by bolo za auta zamestnancov
  melondubnica ano pismeno a) sak som danovnik a zdanovat vozidlo budem ale na koho sa potom vztahuje toto?

  Samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré taktiež používajú súkromné motorové vozidlo na svoje pracovné cesty, ktoré nie je zaradené do ich obchodného majetku, sú povinné zaplatiť daň z motorových vozidiel, a to za každý kalendárny mesiac v ktorom bolo toto vozidlo používané na pracovné cesty

  vynatok odtialto: https://www.podnikajte.sk/dan-z-moto...-vozidiel-2018

  Nejaky vyznam to musi mat, potom pre koho to je ? ked do toho nespadam, ked pouzivam sukromne vozidlo len v urcitych mesiacoch 2019, konkretne 4 v roku co mam podlozene aj fakturaciou za vykonanu prepravu. a moje auto nespada do mojeho obchodneho majetku, cize je sukromne.
  avalik je potrebne citat zakon, resp. usmernenia a riesene pripady na stranke Financnej spravy - clanky v mediach je potrebne citat s rezervou
  melondubnica avalik dakujem, tam som to cital, no uvidime na podanie danoveho priznania za auto mam este cas, pockam co mi odpisu z financnej spravy. este raz vdaka za vycerpavajuce odpovede :-)
    zbaliť

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Ak si ho v podnikaní používal len 4 mesiace, tak daň zaplatíš len pomerne, t.j. za 4 mesiace, pretože predmetom dane bolo len 4 mesiace.
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mondes Tweety, neviem, či je tvoja odpoveď správna. Totižto vznik DP je v prvý deň mesiaca, kedy sa vozidlo začalo využívať na podnikanie. Ak teda to vozidlo začal využívať až v septembri, v tom prípade daň platí len za 4 mesiace. Ak ho však začal využívať napr. v marci 2019, tak daň musí zaplatiť za 10 mesiacov bez ohľadu na to, že ho skutočne počas tých 10 mesiacov využíval len 4 mesiace. ...pretože zánik DzMV ....viď tu:
  https://podpora.financnasprava.sk/28...vej-povinnosti
  Tweety kde píše, že začal používať až v septembri? píše o 4 mesiacoch používania, tak snáď vie, čo sú to 4 mesiace
  melondubnica Dakujem za odpovede, ano pouzival som ho minuly rok iba 4 mesiace, ostatne mesiace nebola praca tak som ho na podnikanie nepouzil cize ani nic nefakturoval, len ma zaskocilo toto ako som pisal, ci teda podla toho zdanovat len 4 mesiace?
  Este dodam ze auto nie je napisane na ICO, takze by sa to asi malo zdanovat podla toho textu nizsie.

  Samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré taktiež používajú súkromné motorové vozidlo na svoje pracovné cesty, ktoré nie je zaradené do ich obchodného majetku, sú povinné zaplatiť daň z motorových vozidiel, a to za každý kalendárny mesiac v ktorom bolo toto vozidlo používané na pracovné cesty
  mirkistifi Ak môžem dodať, na finančnej správe je pomôcka, že do oddielu VIII tuším poznámky sa píšu dátumy opakovaného vzniku a zániku - napr. 1.3.-31.3.2019, 1.5.-31.05.2019 apod. tak si myslím, že je možné to zdaniť podľa konkrétnych mesiacov.
  avalik tieto datumy sa pisu ak podava DP zamestnavatel, pripadne ide o opakovany predaj vozidla a podobne - nie ked vozidlo, ktore je predmetom danie, nie je pouzivane z dovodu choroby drzitela, nedostatku zakazok, opravy vozidla ...
  avalik nesúhlasím, v r. 2019 nenastal dôvod na zánik daňovej povinnosti ... a dnes ešte nie je ani možnosť určiť (oznámiť) zánik daňovej povinnosti k 31.12.2019
  melondubnica Ale ja mam zivnost dalej, mna iba zaujima ci mam podla toho co som pisal zdanovat 4 alebo 12 mesiacov, kedze podla toho vynatku ak je auto na sukromnu osobu a nie je zapisane v obchodnom majetku firmy, nie je na ICO a pouzite na pracovnu cestu zdanuju sa tie mesiace kedy bolo pouzite na prac.cestu. tak ci sa to vztahuje aj na mna. vdaka za vase odpovede
    zbaliť

  Kolko mesiacov zdanujem za pouzivanie motoroveho vozidla?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.