Zavrieť

Porady

Predaj majetku a registračná pokladnica.

Firma nevlastní e-kasu, keďže nemá príjem, ktorý je potrebné evidovať cez e-kasu. Teraz predáva v hotovosti ojazdený osobný automobil, ktorý mala v majetku. Je možné prijať peniaze v hotovosti v tomto prípade bez e-kasy? Ďakujem.
veronikasad aká je predajná cena automobilu ?
miruka 2040 EUR S dph
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    našla som toto https://skdp.sk/webnew/main.nsf/0/58...25833C002A6EA4
    Otázka č. 4
    Podnikateľ, u ktorého predmetom podnikateľskej činnosti je predaj textilného tovaru, sa rozhodne predať starší typ počítača zaradený v obchodnom majetku, ktorý využíval pre svoje podnikanie. Má podnikateľ povinnosť tržbu prijatú v hotovosti za predaj počítača evidovať v ERP/VRP?
    Odpoveď:
    V prípade predaja vyradeného, nadbytočného alebo nepoužívaného majetku sa nejedná o podnikateľskú činnosťou podnikateľa, preto z uvedeného dôvodu, ak podnikateľ predáva svoj dlhodobý, resp. krátkodobý hmotný majetok zaradený do obchodného majetku podnikateľa, tržby (úhrady faktúr) prijaté v hotovosti z takéhoto predaja nie je potrebné evidovať v ERP/VRP v zmysle zákona č. 289/2008 Z. z..

    otázne je však, ako sa k tomu postaví prípadná daňová kontrola.. ja by som to asi radšej chcela uhradiť na úcet..
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    miruka Ďakujem pekne. Tiež som za platbu na účet, nakoniec sme to aj tak riešili.
    marjankaj §2z
    aa) tovarom akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom,

    alebo niekto chce tvrdiť, že PC alebo auto je služba?
    Antonia Jendrišáková Služba to nie je. Ale podľa definície pre účto Opatrenia MF SR napr. 27076-2007-74 to nie je tovar. Ak dovolíš zacitujem: ,,tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní."
    marjankaj Asi ti uniklo slovíčko "akýkoľvek". Bez rozdielu kto ho vyrobil. Aj v zákone o dph je tovarom všetko, čo nie je službou. Zákon o registračnej pokladnici sa predsa nikde neodvoláva na to opatrenie. Na opatrenie sa odvoláva iba zákon o účtovníctve.
    Samozrejme takéto zákony svedčia o kompetentnosti ich tvorcov. A hlavne schvaľovateľov. A preto si schvaľujú zvyšovanie svojich platov.
    Inak "zásada opatrnosti" hovorí, že radšej voliť platbu na účet alebo cez registračnú pokladňu, ako sa naťahovať s daňovou kontrolou a prípadne aj súdiť s nejasným výsledkom.
    Antonia Jendrišáková nevypadlo, lebo tam nie je pozri Opatrenie MF 27076_2007_74 § 11 ods. 4. Áno, písala som, že je to účto. A v ostatnom súhlasím s Tvojim komentárom.
      zbaliť

    Predaj majetku a registračná pokladnica.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.