Zavrieť

Porady

Dovolenka

Dobrý deň,
prosím o radu.. Zamestnanec mal na začiatku roka 2019 13 dní dovolenky z roku 2018 + nová dovolenka 25 dní na rok 2019.. Vyčerpal 7 dní.. Od 10.06.2019 do konca roka je PN, čo je celkom 141 zameškaných pracovných dní BEZ sviatkov (pracuje PO-PIA, hodinovo odmeňovaný), t. j. za PN sa mu krátia dovolenka za rok 2019 o 4 dni. T. j. 13-7 = 6 (z roku 2018), 25-4=21 (z roku 2019), t. j. zostatok prenesený je 27 dní. Ale program mi pri uzávierke roka napísal, že zostatok je 27 dní, nárok je 25 dní, prepadlo 2 dni dovolenky a do zameškaných dní započítaval aj sviatky.. Ale jemu nemôže prepadnúť dovolenka, keď ju nemal možnosť čerpať, však??? Kto má teraz pravdu? Ja alebo program?
Ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Do zameškaných dní počítame pracovné dni aj so sviatkami. Zostatok D prepočítaj ešte raz, pretože by krátenie malo byť vo výške 3/12, t,j, 6 dní. Dovolenka mu neprepadne, pretože tú z r. 2018 si pre DPN nemohol vyčerpať do konca roka 2019. Zostatok 25 dní je správny.
    Emik27 Dobrý deň, so započítaním sviatkov do zameškaných dní nesúhlasím.. Zamestnanec zvyčajne vo sviatok nepracuje - dostáva náhradu mzdy za sviatok..
    https://www.hrvpraxi.sk/33/kratenie-...ri_view_type=5

    Jozef Toman je offline (nepripojený) Jozef Toman

    Venujem sa pracovnemu pravu 10 rokov a zodpovedam za legislativu v oblasti pracovneho prava v SR. Kedze ma zaujima, o com sa diskutuje v praxi, sledujem aj toto forum a niekedy sa aj vyjadrim. Moje nazory prezentuju moje sukromne nazory. ...viac Jozef Toman
    Pojem "zameškaný deň" znamená, že zamestnanec zameškal výkon práce. Základná otázka, ktorá má byť položená je: prečo zamestnanec nebol v práci a bol by v práci, ak by nebol PN? V prípade sviatku pôjde o zameškaný pracovný deň len vtedy, ak by zamestnanec mal byť v práci (práca by mu pre sviatok neodpadla). Ak by mu práca pre sviatok odpadla, tento deň "zameškal" kvôli sviatku, nie kvôli svojej PNKe, pretože aj keby bol v práci, nepracoval by.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Emik27 Ďakujem za reakciu! Áno, zamestnanci vo sviatok zvyčajne nepracujú a dostanú náhradu za sviatok (aj keď niekedy sa stane, že pracujú aj vo sviatok..) Takže z tohto mi vyplýva, že to nie je zameškaný pracovný deň na účely krátenia dovolenky..
    ivka70 Ak ten sviatok bol v pracovny den pocas PN, ide o zameskany den kvoli PN.
    Nedostane zan totiz ani mzdu ani nahradu mzdy za sviatok, kedze bol PN.
    Vysvetlenie p. Tomana je matuce.
    Emik27 Pani Ivka, tak ja som už z toho inak zmätená.. https://www.porada.sk/t313407-kratenie-dovolenky.html
    ivka70 Ale ked je sviatok pocas PN, nepatri zamestnancovi zan nahrada mzdy, teda nejde o pripad z linku.
    Emik27 Pani Ivka, môžete sa, prosím, pozrieť ešte na tento link? https://www.hrvpraxi.sk/33/kratenie-...ri_view_type=5
      zbaliť
    kopretinka 27.01.20 14:33 odstránil(a) z Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.