Zavrieť

Porady

Je preplatok z RZZP vždy príjmom podľa §8 zákona o dani z príjmov?

Dostal sa mi do rúk článok, v ktorom autor tvrdí, že preplatok z RZZP nie je vždy príjmom podľa §8 zákona o dani z príjmov.
Podľa názoru autora článku má byť tento preplatok posudzovaný ako príjem podľa §5 v tých prípadoch, keď poistencovi ročné zúčtovanie vykonal zamestnávateľ.

Autor aurgumentuje tým, že preplatok nevyplatí poistencovi priamo zdravotná poisťovňa, ale vyplatí mu ho zamestnávateľ. Preto ide o príjem, ktorý bol vyplatený v priamej súvislosti so závislou činnosťou. Autor článku si preto myslí, že takýto preplatok by mal byť zdanený spolu so mzdou.

Akosi mi nelezie do hlavy táto argumentácia. V zákone o dani z príjmov neviem nájsť ani slovko o tom, že by sa malo k preplatku pristupovať inak, ak ročné zúčtovanie vykonal namiesto poistenca zamestnávateľ.
Čo si myslia ctení Poraďáci o tomto "probléme"?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    Ja som sa už tiež stretla s takýmto názorom a poviem pravdu, mám z toho chaos, preto sa k tomu nemôžem vyjadriť. Ale ak niekto máte nejaké informácie, ktoré nás posunú ďalej prosím pomôžte. Zdaňovať, nezdaňovať spolu so mzdou???

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Zákon o dani z príjmu jednoznečne zaraďuje vrátenie poistného (preplatku) k príjmom podľa §8.

    Poznámka bez opory v zákone:
    Pridruženie k príjmom zo ZČ a okamžité zdanenenie pri vyplatení (zamestnávateľom) by určite znížilo počet podávaných DP typu A v marci budúceho roku.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Pri zadelení preplatku z RZZP do ostatných príjmov sa vychádza z tejto časti zákona - §8 ods.1 písm.k):

    k) vrátené poistné na zdravotné poistenie20) zaplatené bez právneho dôvodu a vrátené poistné na sociálne
    poistenie21) zaplatené bez právneho dôvodu alebo vrátená časť poistného presahujúca správnu výšku
    poistného,20) o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcom zdaňovacom období
    alebo predchádzajúcich
    zdaňovacích obdobiach príjmy podľa § 5 a6

    Tu sa nerozlišuje, kto ten preplatok zaplatil. Problematika je tiež riešená v niektorom Finančnom spravodajovi (myslím z 28.8.2006).

    Ale je pravda, že keby sa to mohlo zdaniť u zamestnávateľa, bolo by menej daňových priznaní.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Mám rovnaký názor ako benka a somij.
    Nedalo mi však "nevytiahnuť" sem tú informáciu z článku. Článok bol publikovaný v informačnom zdroji (zdroj informácií a autora článku nebudem zatiaľ menovať), ktorý využívajú mnohé mzdárky a vyvolal medzi našimi zákazníkmi využívajúcimi tento zdroj informácií nejasnosti a diskusiu.

    Chcem si preto aj na tomto fóre overiť, či uvažujem správne keď si myslím, že preplatok z RZZP je vždy príjmom podľa §8 ods. 1 písmeno k) zákona o dani z príjmov.

    Autor článku sa odvoláva pri svojej argumentácii na §5 ods. 1 písmeno g) zákona o dani z príjmov a logiku.
    Hľadať logiku v zákonoch som si už dávnejšie odvykol a ten §5 ods. 1 písmeno g) mi nijako nechce pasovať na zdôvodnenie preplatku z RZZP ako príjmu zo závislej činnosti v prípade, že preplatok bol zamestnancovi vrátený prostredníctvom zamestnávateľa. Preto tie moje pochybnosti
    Naposledy upravil endrju : 07.09.06 at 07:23

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    somij
    ...Problematika je tiež riešená v niektorom Finančnom spravodajovi (myslím z 28.8.2006)...
    Pozrel som. Je to usmernenie číslo MF/021796/2006-72, ktoré bolo uverejnené vo Finančnom spravodajcovi číslo 8/2006.
    Usmernenie dáva za pravdu názoru, že preplatok je vždy príjmom podľa §8 ods. 1 písmeno k) zákona o dani z príjmov.

    Janka, ďakujem za "nakopnutie".

    ivemar je offline (nepripojený) ivemar

    ivemar
    Ja som v jednom prispevku vlastne tiez vyslovila tento nazor. Myslim, ze by to bolo OK preto, ze vzdy ide o poistne - v podstate o nejaku jeho opravu. Opravy poistneho, ak by islo tiez o preplatok a neexistovalo by rocne zuctovanie, by asi nikoho nenapadlo vykazovat ako ostatny prijem. Alebo ano ? A tiez by rovnakou cestou nejaka suma od poistovne cez zamestnavatela putovala k zamestnancovi. Navyse takto podla mna uplne nezmyselne musi zamestnavatel davat zamestnancovi 2 potvrdenia o prijme, ktory mu vyplatil - aj zo zavislej cinnosti aj preplatok a on si musi podavat danove priznanie.

    ivemar je offline (nepripojený) ivemar

    ivemar
    je to sice pravda a ako sa uvadza tyka sa to aj socialneho poistenia. Stretli ste sa uz skutocne v praxi s tym, aby niekto pri oprave socialneho poistenia - bezne sa stava, ze je starobny dochodok priznany niekolko mesiacov dozadu, a zaplatene poistne sa vracia zamestnancovi v jednom mesiaci naraz, lebo ako inak ? - riesilo ako ostatny prijem a zamestnanci podavali v dosledku toho danove priznanie? Ja viem, ze tu zbytocne spekulujem. Je to len moj urcite poburujuci nazor, ze keby prave RZ ZP nebolo pod drobnohladom a tema preplatkov sa nezacala extra rozoberat a mzdari by to zdanili spolu s ostatnym prijmom, asi by sa to len potichu alebo s trochou kriku prehliadlo - ved vysledok je ten isty, len stat by dostal svoje peniaze skor a s vacsou zarukou ako ked sa to necha na danove priznanie.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Je možné súhlasiť s názorom, že medzi zdravotným a sociálnym poistením by nemal byť rozdiel pri vyúčtovaní preddavkov poistného alebo poistného.

    Ale...

    Treba si všimnúť v zákone o dani z príjmov v §8 ods. 1. písmeno k) slová "v predchádzajúcom zdaňovacom období alebo predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach".

    Vyúčtovanie sociálneho poistenia je možné skoro vždy "uhrať" tak, že ide o poistné za aktuálne zdaňovacie obdobie.

    Pri zdravotnom poistení musí poistenec alebo ním poverená osoba absolvovať administratívne náročnú procedúru až po ukončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vyúčtovanie preddavkov poistného vykonáva.

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    ivemar
    je to sice pravda a ako sa uvadza tyka sa to aj socialneho poistenia. Stretli ste sa uz skutocne v praxi s tym, aby niekto pri oprave socialneho poistenia - bezne sa stava, ze je starobny dochodok priznany niekolko mesiacov dozadu, a zaplatene poistne sa vracia zamestnancovi v jednom mesiaci naraz, lebo ako inak ? - riesilo ako ostatny prijem a zamestnanci podavali v dosledku toho danove priznanie? Ja viem, ze tu zbytocne spekulujem. Je to len moj urcite poburujuci nazor, ze keby prave RZ ZP nebolo pod drobnohladom a tema preplatkov sa nezacala extra rozoberat a mzdari by to zdanili spolu s ostatnym prijmom, asi by sa to len potichu alebo s trochou kriku prehliadlo - ved vysledok je ten isty, len stat by dostal svoje peniaze skor a s vacsou zarukou ako ked sa to necha na danove priznanie.
    No len čo môžeme považovať za právny dôvod?
    Podľa mňa právny dôvod na platenie odvodov bol, lebo nemal rozhodnutie o priznaní dôchodku, teda nebol považovaný za dôchodcu. A podľa toho sa platili odvody.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Prikladám už spomínané usmernenie Ministerstva financií vo finančnom spravodajcovi 8/2006.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.