Zavrieť

Porady

DzMV pri spotrebnom úvere

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Na kúpu osobného automobilu firma použila spotrebný úver. Auto má zaradené v majetku a odpisuje. V technickom preukaze je ako vlastník vozidla Tatra-leasing a držiteľ osvedčenia firma. Predpokladám správne, že DzMV podáva firma? Ktorý bod §3-daňovník prosím uvediem v daňovom priznaní III. ODDIEL - VÝPOČET DANE bod 10? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    https://www.financnasprava.sk/sk/pre...-leasing-ts/bc
    Daňovníkom dane podľa § 3 je fyzická alebo právnická osoba, ktorá
    a) je ako držiteľ vozidla zapísaný v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II (ďalej len „doklad“),
    b) má v doklade ako držiteľa zapísanú svoju organizačnú zložku,
    c) používa vozidlo, v ktorého doklade je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, zanikla alebo bola zrušená,
    d) používa vozidlo, v ktorého doklade je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie, alebo
    e) je zamestnávateľom a vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie.

    Leasing s predkupným právom:

    Ak leasingová spoločnosť prenajme vozidlo s predkupným právom podnikateľovi, a tento podnikateľ je zapísaný ako držiteľ vozidla, je daňovníkom dane držiteľ vozidla podľa § 3 písm. a).

    Ak leasingová spoločnosť je zapísaná ako vlastník a súčasne držiteľ vozidla a sama používa toto vozidlo na svoje podnikanie (napr. vozidlo, ktoré používa manažment), je daňovníkom dane ako držiteľ vozidla podľa § 3 písm. a).

    Ak leasingová spoločnosť prenajme vozidlo nepodnikateľovi, nie je rozhodujúce, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako držiteľ vozidla, pretože v takomto prípade nie je naplnený predmet dane podľa § 2 ods. 1 zákona o dani z motorových vozidiel.

    Leasing bez predkupného práva:

    Ak leasingová spoločnosť prenajme vozidlo bez predkupného práva, je pre určenie daňovníka dane z motorových vozidiel rozhodujúce, komu spoločnosť vozidlo prenajme.

    Ak leasingová spoločnosť prenajme vozidlo podnikateľovi, je podstatné, či v dokladoch vozidla podnikateľ je alebo nie je zapísaný ako držiteľ vozidla:

    a) ak podnikateľ je zapísaný ako držiteľ vozidla, je daňovníkom dane držiteľ vozidla podľa § 3 písm. a),
    b) ak podnikateľ nie je zapísaný ako držiteľ vozidla (držiteľom je leasingová spoločnosť), daňovníkom dane je leasingová spoločnosť ako držiteľ vozidla podľa § 3 písm. a).
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    DanielaB. Ďakujem, ja však neriešim leasing, ale spotrebný úver
    Žabinka to je snáď jedno, ako sa to volá.. podstatné je kto je zapísaný ako držiteľ.. podľa toho postupuješ.. a viac sa o tom dočítaš v priloženom linku.. a mmch, Tatra-leasing nie je leasingová spoločnosť?
    DanielaB. myslím,že v tomto sa nezhodneme...leasing nie je úver...pri úvere nemám predsa auto v prenájme. Tatra-leasing poskytuje aj leasing aj spotrebné úvery. My s ňou máme zmluvu o spotrebnom úvere. Teraz som tam volala a na základe všeobecných zmluvných podmienok, podáva DzMV dlžník čiže je daňovníkom dane. Teraz už len určiť "to" písmenko, ale žiaľ v tebou priloženom linku odpoveď nenájdem,pretože ani jedna z možností nesedí ????
    Jarka 1 Daniela, zhodnúť sa nemusíš. Pozrela si sa do techničáku? Držiteľ platí DZMV. Takže písm. a. Zbytočne riešiš. Žabinka má pravdu.
    Žabinka ja ti teda neviem, ale že by ani jedna z uvedených možností a), b), c), d), e) nesedela, to sa mi nechce zdať.. nie je teda firma ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II?
    DanielaB. Trochu ma pletie údaj...Vlastník vozidla a držiteľ osvedčenia a všade v pokynoch sa hovorí o držiteľovi vozidla ???? preto mi nebolo jasné, čoho sa chytiť...ďakujem za pomoc???? Takže záver...na základe Všeobecných zmluvných podmienok Tatra-leasing sme daňovníkom dane my ako firma a v technickom časť II mám podľa finančnej správy pozerať C.1.1 Držiteľ osvedčenia
    Žabinka áno, držiteľ je podstatný údaj.. v tvojom prípade je vlastník vozidla Tatra-leasing, čiže až do splatenia úveru je majiteľom vozidla..ale firma auto používa, je držiteľ vozidla a teda je aj daňovníkom pre daň z MV..
    DanielaB. Veľká vďaka za objasnenie, konečne mám jasno ???? Prajem pekný deň ????
      zbaliť

    DzMV pri spotrebnom úvere

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.