Zavrieť

Porady

Rosenie na francuzskych oknach

Ahojte

Mame v novostavbe francuzke okna-dvojsklo.Stavba kolaudovana 2017.Mame tu teplovodne podlahove vykurovanie.Začina sa rosit ak je vonku 0 stupnov a uz ked je viac ako -5 vonku dost sa rosi.Moze to byt preto ze su to DVOJSKLA? alebo ze had od podlahovky nie je až v tom vyklenku francuzkych okien?
.
Snazime sa udrziavat v izbach 22 stupnov a max 50 % vlhkost.

Prikladam foto z rosenia + z hrubej stavby kde je zaber na tepelny most okien

Vdaka za pomoc.
Naposledy upravil Richard : 11.02.20 at 21:55
47682609_376394683111121_6391658755246784512_n.jpg  
47680337_2152040795112819_2771704694332981248_n.jpg  
47685124_2304790806422846_7960639376814243840_n.jpg  
Podlahovka 1.jpg  
Podlahovka 2.jpg  

Podlahovka 3.jpg  
Podlahovka 4.jpg  
81468731_488671611838545_6293268867040935936_n.jpg  
Hlinikove dvere-Logia.jpg  
PLAST.-detska.jpg  

Plastove-detska.jpg  
SPALNA.jpg  
Spalna-plastove.jpg  
1/1
11 komentárov     zbaliť
bodliak Ja mám 20-21° a RH 52%, nerosí sa mi nič. Zmeraj teplotu/vlhkosť tam dole, kde sa to zráža. Ak vieš zmerať, tak aj povrchovú teplotu...
printerscd Na podlahe a na okne je strasne chladno kedze tam nedali podlahovku pri mrazoch čo som na posledy meral tak cca.10-12 stupňov,proste ak dáš nohu ku oknu je tam proste mrazivý pocit.
bodliak Ja nemám podlahové kúrenie. Mám na pohľad podobné dvere, posuvné kovanie od Siegenie. Túto zimu teda moc nemrzlo, zatiaľ minimum -8, ale nerosi sa mi nič. Tú nedotiahnutú podlahovku by som teda moc nevinil. Mám trojsklo a skontrolované, doliehajúce tesnenia...
printerscd Tak potom ostáva že mali dať Trojsklo.Je možné že už 3 roky sa tvária že to riešia a zatiaľ nič...?Máme v byte 3 plastové francúzske okná a jedno veľké-hlinikove posuvné dlhé 3m.Kolko mohli usporiť cca?oproti tomu keby dali trojsklo
bodliak Ide aj o to, či sa do toho profilu trojsklo zmestí a či ho profil unesie. Predsa je to cca o 50% ťažšie...
A problém môže byť aj v profile samotnom... Trojsklo nie je všeliek.
printerscd Keď boli meniť sklo v jednej izbe koli testu kedy dali nové dvojsklo, povedali,že trojsklo sa nedá dať.
Xanti My máme tiež podlahové kúrenie v rekonštruovanom dome, nemôžem povedať že by bol dom nepresušený, lebo v lete ide kúrenie (máme solar takže presušujeme dom skoro permanentne ) a príde zima, pri teplote -5 je zarosené okno ako máš ty, pri vyššej teplote je zarosené okno oveľa vyššie občas aj celé. A nie jedno. Máme balkonové okná, máme normálne okná i francúzske. Dom je vykúrený na cca 21 stupne .. obývačka na 24 lebo je tu krb, a akonáhle je pod nulou tak okná sú kruto krute zarosené. Pre upresnenie, máme drevené eurookná nie plastové.
Naozaj mám pocit, že je to tým podlahovým vykurovaním, nakoľko ide o nizkoteplotné vykurovanie a tie okná sa nedajú vysušiť lebo suchý teplý vzduch nestúpa smerom hore ako ked je radiator pod oknom.
My sme kúpili vysávač na okná a prebytočnú vodu vysávame.
Ešte chcem skúsiť kúpiť zeolit (kameň) mal by ťahať nadbytočnú vlhkosť z domu, či toto trošku nepomôže.
Richard To sú hliníkové okná?
printerscd Jedne veľké posuvné hlinikove-dvojsklo 3m dlhé, ktoré sú no ligou a ostatné plastove dvojsklo ktoré sú v izbách.
Chobot Posuvné hliníkové DVOSKLO??? Aj také niečo existuje? U HS portálu by som očakával automaticky trojsklo. To aký špekulant tam dal? Chcel ušetriť na oknách? A pritom dal HS portál? Celé to nedáva logiku.
printerscd Áno dali to bohužiaľ iba ako dvojsklo ten HS portal a tam sa to stále rosi zo spodu v tom ráme ako je kolajnica.A že už nevedia čo s tym......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Problém je aj v tom, že máte chybne položenú podlahovku. Tá hadica by mala ísť až ku rámu dverí či okna a pod oknom mala byť položená hustejšie. Pozri priložené obrázky, ako to má byť, aby pri podlahe vedľa dverí nebola zima.

    Takto, ako to máš, tak pri dverách budeš mať stále chladno a tam sa ti bude vlhkosť z miestnosti zrážať. Vnútorné okno sa nebude mať od čoho ohriať na takú teplotu, aby sa na ňom nezrážala voda.

    Možno by pomohlo dať tam trojsklá. Predsa len to vnútorné sklo by bolo o pár stupňov teplejšie.
    Kúrenie 1.jpg  
    Kúrenie 2.jpg  
    1/1
    printerscd Presne tak ako pišete.....určite tam mohli dať toho hada až úplne ku oknu a hustejšie,ale už je neskoro.Aj podľa mňa by trojsklo pomohlo....v Decembri v rámci reklamácie dali nové tesnenie a nové sklo, ale nepomohlo.Otazkou je akým spôsobom zatlačiť na realizátora stavby resp.developera aby to odstránili.!? Tlačiť na nich aby napr. v jednej izbe dali trojsklo? Vdaka
    Chobot Otázne je, či je vôbec možné inštalovať do tvojho rámu trojsklo. Ak áno, môžeš skúsiť v jednej izbe to urobiť. Mohlo by to pomôcť, lebo výmenou za trojsklo vlastne lepšie izoluješ sklenú tabuľu a vnútorné sklo tým pádom bude mať vyššiu teplotu a riziko jeho rosenia bude nižšie.

    Ale ak rám neunesie trojsklo, tak je zbytočné meniť celé okno.

    senčan je offline (nepripojený) senčan

    senčan
    Skúsil by som ešte skontrolovať, čím a ako je vyplnená medzera pod rámom fr.okna /ak sa to dá zvonku/. Ak tam len naliali čistý betón, máte tam tepelný most. Teplo, ktoré sa šíri z podlahovky aj smerom k oknu bude v tom prípade nedostatočné /tomu zodpovedá pocit chladu od nôh/

    Podľa môjho názoru, po podrobnejšom skúmaní foto z hrubej stavby, je tam aj zachytená odpoveď na problém. Fr.okno je podložené pravdepodobne odrezkami siporexu o šírke okna, čo je cca len 12-15 cm, skutočnú hrúbku odrezkov zakrýva parotesná páska. Aj keď bola aplikovaná podlahová tepelná izolácia, tá nerieši tento tepelný most priamo pod oknom vzhľadom na šírku siporexu a jeho veľmi nízky tepelný odpor. Okrem toho, na foto č.9 vidno vlhké tehly na vnútornej stene a aj v kúte na vonkajšej stene. Takáto vlhkosť sa neodparí za rok ani dva, pokiaľ sa riadne nevetrá a súčasne intenzívnejšie nekúri. Z toho vyplýva, že realizácia tepelnej izolácie okna v tomto prípade značne pokrivkáva a nepomôže ani izolačné 3-sklo. Kombinácia vyššej vnútornej vlhkosti a tepelného mosta potom spôsobuje uvedený problém. Pre kamarátov sa robí osádzanie okien a dverí na plastové klínky, aplikované v mieste najvyššieho tlaku /hmotnosti/ a zostávajúca medzera sa vypeňuje kvalitnou PUR penou.

    Pre potvrdenie vyššieuvedených predpokladov doporučujem infračerveným teplomerom /je dostupný za cca 12,-EUR v Kaufe alebo Lidli?/ premerať povrchové teploty podlahy priliehajúcej k oknu, rám okna, sklo v miestach kde sa rosí ale aj vyššie, ostenie, podlahu priliehajúcu k oknu zvonku, vonkajší rám okna a toto všetko ukáže, kde sú úniky tepla resp. tepelné mosty.
    Naposledy upravil senčan : 05.02.20 at 11:35
    printerscd Dobrý nápad, presne to navrhol ten človek kt.bol meniť tesnenie a sklo aby sa z vonku dala preč parapeta a skontrolovalo by sa to takto.
    printerscd Pár dní dozadu tu robili meranie Termoviziou a po tom meraní rozhodli vymeniť sklo v jednej izbe a otestovať to Zatiaľ nevidím rozdiel aby to pomohlo.Dnes som meral povrchovú teplotu podlahy mojim infračerven. teplomerom pri vonkajšej teplote -1. Vo vyklenku francuz.okna(kde aj chyba had podlahovky) bola teplota podlahy o 6 stupňov nižšia ako 1m ďalej od okna, v tom čase bola už dlhšiu dobu zapnuta podlahovka.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    22 stupnov je malo, 50% vlhkost je vysoka.
    A ak tam je len podlahovka aj to dalej od okna, tak to urcite to okno nevysusi.
    A ak ide o novostavbu, ktora este nie je uplne dosusena, tym skor.
    printerscd Ok, tak ako to potom riešiť ?
    ivka70 Tazko povedat, viac kurit, vetrat, vymenit okna, odstahovat sa
    Je aj tu o tom vela tem a vela ludi s tym bojuje ... vseobecnu univerzalnu radu nenajdes ... https://www.porada.sk/t312949-rosenie-okien.html

    Ja by som laicky povedala, ze pod fr.oknom mal byt prieduch, ktory kuri priamo hore .... inak s nimi bude problem vzdy.

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    1. To ze had od podlahovky nie je vo vyklenku nie je chyba, ale trocha by to isto nieco pomohlo. Taky co maju radiator 3 metre od okna su na tom horsie.
    2. Univerzalna rada neexistuje, jedine ak viac vetrat. Kurenie na 22 mi pride OK.
    3. Skor by som povedal, ze treba si zvyknut. Taketo okna sa proste rosia a vzdy budu rosit.
    4. Ked uz si zvyknete, nakupte si aj do zasoby tie listy co mate pod oknom. Takuto listu bude potrebne menit cca raz za 2 roky, lebo po zime vzdy splesnivie / oduje sa.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    pri 50% vlhkosti pri 22 stupnoch je teplota rosneho bodu 11stupnov, je tu moznost ze mate pokazeny vlhkomer a mate 60% vlhost, ale aj tak by bol rosny bod 14stupnov to je strasne malo. tam nemoze byt problem v okne ani v podlahovke. najpravdepodobnejsie je to co pise sencan. pod oknom bud nie je nic, alebo tie zbytky tehal. musite to vybrat a vlozit izolaciu. este je mozne ze je tam problem s balkonmi, terasami, nie su zateplene a ani isokorb tam nie je pouzity.
    Naposledy upravil chandler : 11.02.20 at 09:43
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    printerscd Dik, V prípade ak do bude zle zaizolovane....?dá sa to ešte neak opraviť z vonku napr.vybrat parapety a opraviť tu izolaciu.?
    chandler urcite sa to da opravit, otazka je kolko toho bude treba rozbit kvoli tomu.
    senčan Zvonku sa to určite dá i za cenu toho, že sa poruší vonkajšia dlažba /pozor na hydroizoláciu ak tam je/. Podlaha na balkóne/logii býva nižšie ako je úroveň podlahy v byte.
    printerscd Urobili sme ešte jeden TEST. Išli sme preč z bytu na 3 dni, vonku bolo v kuse -5 stupňov, vykurovanie nastavené tak že v izbách bolo 22 stupňov a keďže byt bol prázdny (nevarilo, nepralo, nenadychalo sa apod.) bola vlhkosť 45% Na oknách celý ten čas čiže Deň/Noc absolútne žiaden náznak orosenia okien.Čo podľa Vás vyplýva z toho a kde môže byť hlavná pričina? Vdaka
    chandler Znamena to ze ked dokazete udrzat vlhkost na 45% aj ked tam budete tak sa to rosit nebude. Len neviem ci sa to podari.
    Chobot Najviac vlhkosti sa tvorí v dychu. Takže keď budete v dome, nesmiete dýchať....

    No musíš nejako zabezpečiť čo najnižšiu vlhkosť v dome.
    printerscd Ideálne by bolo to udržať na cca.45% vlhkosť a bolo by to ok, ale....zatiaľ sa to nedá keďže je to novostavba a bývame tu iba 2 roky a stavba je ešte čerstvá.Vetrame
    3x denne.Snad sa to bude do budúcna zlepšovať.Bolo mi oznámené zo strany zhotoviteľa stavby že aj keď sa mi zarosi 5 cm pás na tom plastovom dvojskli,že je to v norme a že s tým nepochodim ak by som to chcel naďalej reklamovať.....
    chandler o rosenie nejde. ale rozdiel medzi teplotou v miestnosti a nejakym povrchom by mal byt tak 3-5stupnov, urcite nie 10. ale neviem ci je na to nejaky predpis alebo norma. treba sa dohodnut so sudnym znalcom.
      zbaliť

    Rosenie na francuzskych oknach

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.