Zavrieť

Porady

Výmena radiátora - vplyv na reguláciu vykurovania

Dobrý deň. Chcem vymeniť radiatory v panelovom byte. V jednej izbe mám radiator s vykonom 1024W. Kurenár mi vypočítal potrebný výkon podľa m3 1530W. Na bytovom družstve mi doporučili max. rozdiel 15%. Vraj by som mohol narušiť reguláciu systému. Ako vlastne táto regulácia funguje? Je to niekde na nete? Aký vplyv na to majú reg. ventily na radiatoroch? Vopred ďakujem za objasnenie.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Orim je offline (nepripojený) Orim

  Orim
  Najskôr to najdeš tu.

  Celá regulácia býva obvykle nastavená tak, aby dom mohol byť v zime vykúrený na 21°C pri mínus 15°C vonku, ale nemusí to byť tak. Pritom sa vychádza z toho aká je teplota a tlak prichádzajúceho teplonosného média a výkon všetkých radiátorov v dome, a tepelnoizolačných vlastností steny domu.
  Teraz budeme hovoriť o regulácii hydraulickej.
  Ako tvoj radiátor ovplyvní reguláciu záleží to od typu regulácie a aké rezervy sú tam nastavené. Ak máte reguláciu pasívnu tak by to čiastočne mohlo narušiť reguláciu. Keby to totiž urobili viacerí tak by sa to všetko muselo znovu prepočítať a nastaviť.
  Pasívna funguje tak, že na spiatočkových potrubiach stúpačiek su umiestnené ventily, ktoré priškrtia prietok teplonosného média. Na každom radiátore na jednotlivých stupačkách by tiež mali byť nejaké omedzovače prietoku. Niekde to ale nerobia a celá regulácia spočíva len vo vyregulovaní jednotlivých stúpačiek v niektorých domoch to postačuje (do 3-4 poschodí). Tu je pomoc jednoduchá, prietok sa o trochu zväčší na stupačke ak by to náhodou nefungovalo (radiátor by nemal dostatočný výkon). Takto sa to dá vyriešiť aj vo vyšších domoch. Na tých ventiloch sú totiž dieliky podľa ktorých sa to nastavuje podľa vypočítaných parametrov a ešte sú tam miesta do ktorých sa strkajú čidlá podľa ktorých sa to doladí. Keď sa tu pridá jeden dielik malo by to fungovať.
  Regulácia aktívna, pracuje na rovnakom princípe priškrtenia prietoku teplonosného média, akurát je tam čidlo, ktoré podľa prietoku ovláda ventil, tento zatvára alebo otvára, býva presnejšia, nemá viac rezervy ak je to presne vypočítané. Tu sa musí pridať na ventile aby to regulovalo v celom rozsahu, ak sa viac zvýši výkon vymenených nových radiátorov. (Vymenenie jednoho radiátoru v dome by ju nemalo ovplyvniť - krk na to nedám).

  Potom je ešte regulácia termostatická tá je na jednotlivých radiátoroch v byte, obvykle vo ventile. Podla nastavenia ventilu a teploty v byte riadi prietok teplonosného média v radiátore. Po dosiahnutí nastavenej teploty radiátorom sa ventil zatvára a nepreteká teplonosné médium, nevykuruje sa. Pri poklese teploty sa ventil otvára a vykuruje sa.

  Neviem, či ti to bude takto stačiť, ak chceš ešte niečo vedieť tak sem napíš.
  Naposledy upravil Orim : 08.09.06 at 08:39

  Výmena radiátora - vplyv na reguláciu vykurovania

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.