Zavrieť

Porady

Je poberana materska otcom (zaroven SZCO) zdanitelnym prijmom z pohladu NCZD?

dobry den,
poprosil by som o radu.
som SZCO, pocas roka som poberal matersku (7 mesiacov) a prevadzkoval zivnost aj pocas toho. manzelka teda 5 mesiacov brala rodicovsky a pocas mojej materskej bola osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov (7 mesiacov si platila zdravotne poistenie). kedze si danove robim sam,moja otazky su:

1) priratavam k svojim dosiahnutim prijmom aj materske, ktore mi bolo vyplatene? teda napr. ak bol prijem 10 000 a materske za 7 mesiacov spolu 2100, davam do danoveho prijem 12 100?
2) moj narok na NCZD predsavuje plnych 3 937,35e, alebo len alikvotnu cast za 5 mesiacov kedy som nebol na materskej?
3) ak si chcem uplatnit NCZD aj na manzelku, tak pri nej uplatnujem len 5 mesiacov, kedy bola na rodicaku, alebo plnych 12 mesiacov (bez prijmu bola cely cas - 5 mesiacov na rodicaku, 7 ked si platila zdravotne odvody a bola osoba starajuca sa o dieta)

dakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    1 nie
    2 ano, celu ak je zaklad dane max. 20507 eur
    3 len za obdobie kedy bola poberatelkou rodicovskeho prispevku - rodicovsky prispevok sa do jej prijmu nezaratava

    viac info https://www.financnasprava.sk/sk/obc...CastNaManzelku
    bottom dakujem za rychlu odpoved.
    3) chapal som z clanku fin. spravy, ze za manzelku dam alikvotnnu cast - preratam to podla pravidiel spominanych v clanku (za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky), ze o ktore konkretne mesiace pojde.
    1) no kedze v pripade manzelky by sa pripadna materska posudzovala ako prijem, nebol som si isty, ci sa ako prijem neposudzuje aj u mna. teraz teda viem, ze nie, dakujem za info
    2) a kedze mam zaklad dane vyrazne nizsi (co asi neprekvapi), tak aj tato informacia o plnom NCZD, je pre mna pozitivna.

    este raz dakujem
    veronikasad U manželky by sa materska zahrnala do vlastneho príjmu manželky. Ak by si na ňu manzel uplatnoval NCZD, nikdy nie do zdanitelneho prijmu v jej danovom priznaní.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak si szčo - komunikuješ elektronicky - zadáš do formulára DP potrebné údaje - a čo sa týka NČZD - prepočíta ti to "samo" a správne (nemusíš si hlavu lámať). samozrejme, dobre je si to naštudovať - nech si v obraze a postupovať podľa poučenia a nápovedy
    k NČZD na manželku - je dôležité, že sa celý rok starala o dieťa do troch rokov ... ale ak si mal príjem 10 tis zo živnosti - tak ani veľmi nemá význam uplatňovať si na ňu NČZD (niet veľmi z čoho - asik len ilustračný príklad to bol?)
    Ludula Na manželku si uplatní NČZD za 12 mesiacov, stačí že majú dieťa do 3 rokov?
    Avalik odpovedal že za 7 mesiacov.
    Katy a R nuž podľa mňa 12 treba pozrieť do zákona - a postupovať podľa toho - def v § 11. aj tu citovaný: https://www.porada.sk/320662-moze-si...ml#post3133671

    Je poberana materska otcom (zaroven SZCO) zdanitelnym prijmom z pohladu NCZD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.