Zavrieť

Porady

Práca na živnosť.

Dobrý deň,

prosím znalých. Môžem sa "zamestnať" ako živnostník za príjem 7 eur na hodinu, čo je pri smenovej prevádzke možno 1700 eur mesačne, čiže za rok 20.400 eur. Aké ma čakajú z toho mesačné odvody a daň (JU), a koľko mi z toho mesačne zostane? Pre posúdenie, či je to za stráveného pol života v práci, voči iným bežným smenovým zamestnaniam dosť, alebo málo...
Naposledy upravil romano2233 : 08.02.20 at 20:30
16 komentárov     zbaliť
veronikasad v akej oblasti budeš podnikať ? Uplatníš si výdavky paušálom alebo skutočné výdavky ?
romano2233 Manuálne spravovanie objektu, výdavky nebudem mať žiadne, v paušálnych sa nevyznám...
kn-alka NÁJDI SI ÚČTOVNíKA - očividne v tom nemáš vôbec jasno
romano2233 Neviem či, a prečo, ma len tak hneď odpaľuješ - alebo je to ozaj tak zložité... obyčajne sa tu pýtajú ľudia ak nemajú jasno...
misoft
No tak to skús... odvody, dane.... vypočítať, zaevidovať, zapísať, odviesť.... potom tu budeš žobroniť, aby ti niekto pomohol s financiami a hlavne s úradmi.

A ty v tom nemáš vôbec jasno, čo to obnáša.
romano2233 Áno, nie som účtovník - a je možné, že ak niečo nebudem v budúcnosti vedieť, skúsim sa tu opýtať. Predpokladám, ale že ty mi neporadíš...
Xanti Máš zaujímavú matematiku, odpracovať mesačne 242 hodín? Fúha ... no ale ak tak, tak z toho príjmu ti ostane cca 1400 e. Odvody do ZP prvým rokom 70,91e .. do SP prvým rokom nič a druhým potom cca 170e mesačne, a daň z toho príjmu tak cca 25e mesačne.
romano2233 Áno, je to veľa hodín, dve 16-ky, dva dni voľno, a tak dookola.. (365/2 x 16 x 7 alebo 30/2 x 16 x 7) Tie odvody ma prekvapujú, pripadá mi to na úrovni minima, myslel som že pri takom príjme sú podstatne vyššie.. Teoreticky ak by som to robil viac ako rok, po ukončení by som neplatil odvody ešte ďalší rok primerane k tomuto zárobku? čiže nazvem to: to čo prvý rok neplatím, ma potom aj tak počká?
veronikasad Pri ročnom príjme 21 000€ a 60 % výdavkoch paušálom (+zaplatené zdr.poistenie) ti naozaj vyjde platiť odvody do SP z minima, ale najskôr až od 1.7.2021. Dovtedy sa môžeš prihlásiť v SP ako dobrovolne poistená osoba
Xanti Nie sú minimálne, a ani tá dan nevýjde vysoká. Samozrejme dan sa neplatí mesačne ale ročne, a prvý rok bude vyššia lebo neplatíš odvody do SP.
romano2233 Takže Xanti do toho už zrejme započítal/a aj paušálny výdavok prípadne odpočítal/a bonus... (nevyznám sa v paušáloch: či, koľko a za akých podmienok -ale beriem to teda tak, že mám na 60 perc. nárok)
Xanti Ano tržby - 60%paušalne výdavky z tržby - odvody do ZP - odvody do SP = čiastočný základ dane
a z toho mínus NCZD a zo zvyšku sa vyráta daň 19%
romano2233 Super, a to čo som sa pýtal 23:19 = nebudem mať po ukončení príjmu ešte rok povinnosť naďalej platiť odvody z dôvodu vyššieho príjmu v minulom období? Ospravedlňujem sa, ak sa nezrozumiteľne pýtam...
veronikasad Povinna registrácia v SP zanika ukončením živnosti. Ak ju vsak obnovis do 30.6. nasl.kal.roka budes znovu platit odvody do SP.
romano2233 Uhm... Len divné z toho pre mňa je to, že ak teraz budem mať do toho času príjem napr. 30?50?xy?tis/ročne, odvádzam SP minimum -samozrejme ak sa vôbec nahlásim, potom včas sa šikovne odhlásim (do toho 30.6.), a poisťovňa nedostane viac nič - a to mi je divné, že by som v prípade vysokého príjmu neodviedol SP-i primerane zvýšený odvod....
veronikasad Kym nie je rocne zuctovanie socialnych odvodov, plati to co som napisala. Ale tebe bude chýbať 1.5 roka do dôchodku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    besttracker je offline (nepripojený) besttracker

    besttracker
    to čo prvý rok neplatím, ma potom aj tak počká?
    mas moznost ,v 1 rok podnikania neplatit socialne poistenie,ale dobehne ta to pri dochodku ,a keby si bol PN,nic nedostanes zo socialnej poistovne....
    len treba zvazit,ked budes zivnostnik nemas narok na nic....(si zodpovedny sam za seba, nemas narok na pracovne prostriedky,,.......)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Do 30.6.2021 budeš platiť len zdravotné poistenie cca 70€ mesačne. Treba si odkladať na daň, ktorú musíš uhradiť do termínu na podanie DP za rok 2020 (31.3.2021) a samozrejme nechať si nejakú rezervu pre prípad PN, lebo ak neuzatvoríš dobrovolné poistenie v SP, žiadne nemocenské nedostaneš.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.