Zavrieť

Porady

opravy miezd - opravit aj s vykazmi alebo "dorovnat" v dalsej mzde

pri spatnej kontrole miezd som zistil nespravne vyratane mzdy v mesiacoch marec a april 2006.
v jednom pripade nebol dodrzany minimalny mzdovy narok nakolko bol zle vyratany pracovny cas a v dalsom zle vypocitana nahrada za dovolenku.
chcem sa opytat, ktory sposob je schodnejsi, resp. ci su oba postupy spravne.

1 - opravil by som chybne mzdy, vytlacil nove vyplatne pasky, poslal opravne vykazy do poistovni...zamestnancovi bude vyplatena mzda v spravnej vyske a pripadne nedoplatky a preplatky poistovniam vyrovnam resp. vykratim pri dalsich platbach uctovanim dalsej mzdy

2 - necham papierovo vsetko tak ako je, nanecisto si vyratam o kolko penazi som ukratil zamestnancov a o tuto sumu potom navysim dalsiu mzdu. tym padom budu aj odvody do poistovni vyssie o tu "navysenu" sumu.

chcem to mat spravne kvoli pripadnej kontrole z inspektoratu prace, keby kontrolovali min. mzdovy narok a nasli v tej mzde chybu, ci uznaju "dorovnanie" v tej neskorsej mzde...

kvoli poriadku v uctovnictve by som sa radsej priklanal k rieseniu 1, lenze nehrozia tam zase nejake sankcie z poistovni z pripadneho par korunoveho nedoplatku?
vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Ja by som sa priklonila k riešeniu podľa bodu 2. Zamestnanec dostane zaplatené všetko, len trochu neskôr. Keby sa to spätne prepočítavalo, ovplyvní to o.i. priemer na dovolenku za 1. aj 2. štvrťrok, čo nemôže, lebo do priemeru má ísť len mzda zúčtovaná v rozhodnom období. Takže to aj tak musí ísť do priemeru za 3.štvrťrok (ak to bude vyplatené v 8. alebo 9. mesiaci).
    Inšpektorátu práce vysvetlíš, že to mali doplatené.
    Sankcie z poisťovní ani DÚ nehrozia (ak to zaplatíš teraz), lebo poistné aj daň sa platí len z toho, čo bolo v príslušnom období aj skutočne zaplatené.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    dakujem za odpoved.
    prave kvoli tomu priemeru na dovolenku som to chcel vsetko spatne opravit, aby potom dalsie nahrady boli spravne.
    ked v marci bola zle zauctovana mzda, ovplyvnila priemer na dovolenku za april a tym padom je aj ten zly?
    zamestnanci su od 02/2006.

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    duficek
    dakujem za odpoved.
    prave kvoli tomu priemeru na dovolenku som to chcel vsetko spatne opravit, aby potom dalsie nahrady boli spravne.
    ked v marci bola zle zauctovana mzda, ovplyvnila priemer na dovolenku za april a tym padom je aj ten zly?
    zamestnanci su od 02/2006.
    Do priemeru ide zúčtovaná mzda, takže priemer je v poriadku.
    Priemer sa počíta zo mzdy, ktorú zamestnanec dostal (aj keď v nesprávnej výške), a nie zo mzdy, ktorú mal dostať.
    Keď to teraz všetko doplatíš, tak to navýši priemer na nasledujúci štvrťrok - takže do priemeru to dostaneš.

    opravy miezd - opravit aj s vykazmi alebo "dorovnat" v dalsej mzde

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.