Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Som SZČO ( popri SZČO som aj zamestananá), doteraz som si uplatňovala v živnosti len skutočné výdavky. Je možné teraz za rok 2019 uplatniť paušálne výdavky? Aké výdavky som sa rozhodla uplatniť riešim až pri podávaní daňového priznania? Nie je potrebné toto oznamovať vopred na DÚ? Ďakujem pekne za odpove'd.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Výdavky % z príjmov, ako sa správne volajú, si uplatniť môžeš bez toho, aby si to vopred oznámila DÚ.
    Pozri tu:
    https://www.financnasprava.sk/sk/pod...ausalneVydavky
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veraZ Ďakujem, len som si to chcela potvrdiť, že sa rozhodujem až pri podávaní daňového priznania, podľa toho, čo je pre mňa výhodnejšie. Takže každý rok to môže byť inak?
    Mila123 áno
    Tweety Ak splňaš zákonom stanovenú podmienku na uplatnenie týchto výdavkov, tak áno, uplatníš si ich alebo nie, je to na tvojom rozhodnutí.
    veraZ Nie som platcom DPH, takže spĺňam, len som si tiež nebola istá, ak mám aj príjem zo závislej činnosti.
    Tweety Na príjmy zo ZČ si ich nemôžeš uplatniť ale to asi vieš.
    mimika Nevedeli by ste mi prosím Vás vysvetliť uvedené: "V daňových výdavkoch uplatňovaných pri paušálnych výdavkoch nie je zahrnuté poistné a príspevky, ktoré je daňovník povinný štátu platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania. Je podmienkou, aby poistné nebolo zahrnuté do základu dane ani v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach" .Ja som si za minulé roky uplatňovala skutočné výdavky kde poistenie bolo zahrnuté do daňového základu , viedla som si jednoduché účtovníctvo. Môžem teraz v pohode za minulý rok si urobiť DP percentom z výdajov?
    Katy a R hádam si len nebudeš uplatňovať poistné z minulých období??? (z roku 2017, 2018, ktoré si si už uplatnila vtedy) - dáš tam teraz len to, čo si zaplatila v roku 2019 ☺
    veronikasad Mimika, môžeš si uplatniť výdavky pausalom z prijmov, ku ktorym pripocitas poistné zaplatene v roku 2019, vratane nedoplatku z RZZP za rok 2018. Ak by si platila ine nedplatky zo staršieho obdobia, zahrnies ich tiež.
    Alena26 Aj dan z motorových vozidiel je v tých paušalnych 60 % ? alebo to je samostatný výdavok tak ako poistné. dakujem
    veronikasad Ano, poistné=odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.