Zavrieť

Porady

Predaj – kúpa auta medzi občanmi . Záruka podľa zákona.

Snažím sa uvažovať z pozície oboch –predávajúceho i kupujúceho
V kúpnych zmluvách sa zvykne udávať stav náležitý veku a odjazdených km. Zákon však stanovuje i dobu záruky na dva roky s tým , že zmluvné strany sa môžu dohodnúť na kratšej záruke - dúfam , že píšem pravdu – tak som to čítal.
Ak predávam dosť jazdené auto , cca 10 ročné , pôvodná záruka dávno vypršala. Ak sa niečo pokazí , platím opravy. A tu zrazu pri predaji , akoby auto malo prežit znovuzrodenie – znova záruka. Pýtam sa ako môžem dávať záruku na agregáty , ktoré maju 10 rokov napr. 150 000 km. Ako to zladiť s údajom , že auto má stav náležitý veku a odjazdených km ? K tomuto musím pripísať , že cena auta samozrejme nieje ako za nové , ale ako za 10 ročný kšunt. Áno , momentálne všetko funguje , nič neklepe a vyzerá to , že to ešte chvílu vydrží. Samozrejme nová STK i emisie.
Ak ale toto auto kupujem a predávajúci mi tvrdí , že , všetko funguje , nič neklepe a že to ešte vydrží , chcem mať záruku , že sa mi to nerosype po 200 km , kedže cena auta je vyššia než šrotová. Mám právo na dva roky záruky , tak ako mi prisudzuje zákon ? Alebo – za čo všetko mi musí predávajúci ručiť , pri tvrdení že že auto má stav náležitý veku a odjazdených km ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ak predávaš ojazdené auto ako súkromná osoba, tak žiadna záruka sa neuplatňuje. Záruka použitého tovaru sa uplatňuje, ak použitú vec sa predáva spotrebiteľovi.

    Tu to máš podrobne vysvetlené.

    https://www.ulpianus.sk/blog/zarucna...ojazdene-auta/

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nemáš žiadne právo na dvojročnú záruku. Predmetu kúpy a predaja predsa záruka dávno neplatí. A pokiaľ v zmluve je poznámka o oboznámení sa so stavom (mimo skrytých chýb) - tak už dupľom nie. Predávajúci ručí len za to, o čom vie, čo ti ukázal, predviedol.
    Tie dva roky platia podľa Obč. zák. medzi predajcom a kupujúcim, ak sa predáva NOVÝ výrobok (prípadne repasovaný - tam sa môže záruka upravovať).
    Chobot Môže byť aj použitý, ale ide o to, že to predáva právnická osoba spotrebiteľovi. V tom linku, čo som dal, je príklad predvádzacieho vozidla. To už nie je nový tovar, ale používaný, ale predajca napriek tomu zvyčajne poskytuje záruku.
    comodo Dakujem páni za rady. Skrátka treba si dávať pozor a staré krámy šrotovat a nepredávať donekonečna :-) Inak som si všimol, že aaa auto majú v podmienkach výkupu súhlas pradávajúho ručiť im na dva roky za vady. Podľa toho čo píšete to robia príliš nad rámec zákona.

    Predaj – kúpa auta medzi občanmi . Záruka podľa zákona.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.