Zavrieť

Porady

Ako má riešiť dane/odvody človek žijúci na Slovensku, ale zamestnaný v zahraničnej spoločnosti?

Vlastním už niekoľko rokov firmu v Estónsku. Doteraz firma fungovala bez môjho pričinenia a nemal som z nej žiadne peniaze. Chcel by som sa v nej zamestnať a vyplácať pri pravidelnú výplatu. Podľa Estónskych zákonov, takáto výplata nie je zdaňovaná v Estónsku a Estónsko ani nerieši sociálne poistenie.

Chcel by som sa spýtať, či niekto s takouto situáciu má skúsenosti. Kedže budem zamestnanec, nie živnostník, ako sa môžem sám zaregistrovať na sociálnej poisťovni? Je to vôbec na Slovensku možné, aby si zamestnanec zo zahraničnej spoločnosti platil sám na Slovensku sociálne a zdravotné poistenie?
veronikasad Tu prvú vetu vysvetlí... Biely kôň???
lukasl V tom case som cestoval a bolo pre mna jednoduchsie si zalozit sro v Estonsku, kde sa vsetko da vybavit online. Nemusim riesit ziadne papiere. A navyse je tam odlozena povinnost platit dan z prijmu firmy az do casu, kedy peniaze z firmy odchadzaju.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Estonsko je clenom EU a ak tvoje tam bude tvoje jedine zamestnanie, musis si tam zmenit zdravotnu positovnu a tvoj estonsky zamestnavatel odvadza odvody a dane podla estonskych zakonov tam u nich.
    V EU titiz plati, ze zdravotne poistenie mozes mat len jedno a to zo zamestania v Estonsku ma prednost.

    Dane potom riesis danovym priznanim v krajine, kde mas rezidenciu. To moze byt Estonsko alebo Slovensko. Potom podavas DP z celosvetovych prijmov.

    https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=25&langId=sk
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lukasl Takto som si myslel, ze to funguje aj ja. Ale firma, ktora tam spravuje moju sro, ma uistuje, ze pokial byvam a pracujem mimo Estonska, tak nemusim (nesmiem) platit dan z prijmu a socialne odvody v Estonsku. Kedze je praca vykonavana na Slovensku, tak si vsetko platim na Slovensku.
    lukasl Napriklad aj tu je to napisane:

    Základné pravidlo je, že sa uplatnia právne predpisy štátu, v ktorom práve vykonávate zárobkovú činnosť ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba. Nezáleží na tom, kde bývate alebo kde má sídlo váš zamestnávateľ.

    https://ec.europa.eu/social/main.jsp...=851&langId=sk

    Z tohoto pohladu je irelevantne, ze firma ma sidlo v Estonsku, pretoze ja pracujem na Slovensku.
    lukasl Dakujem, uz som to nasiel. Vasa odpoved ma nasmerovala na spravnu cestu.

    https://www.socpoist.sk/praca-v-eu/1561s (na konci)

    Moja estonska firma sa musi zaregistrovat ako zamestnavatel v slovenskej socialnej poistovni a bude sa to riesit cez firmu, tak isto ako keby som bol zamestnany slovenskou firmou.
    ivka70 Ale ty si nenapisal, ze budes pracovat na Slovensku pre tu svoju estonsku firmu .... potom je odpoved ina ... ale to si si uz nasiel.

    Odpoved bola k tomu ,ze sa zamestnas v Estonsku.
      zbaliť
    ivka70 13.02.20 13:20 odstránil(a) z Porady

    Ako má riešiť dane/odvody človek žijúci na Slovensku, ale zamestnaný v zahraničnej spoločnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.