Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady - začiatok a koniec CP pri tuzemskej ceste

Ahojte,
potrebujem poradiť, ak má zamestnanec tuzemskú služobnú cestu, určený dopravný prostriedok vlak alebo autobus, začiatok a koniec pracovnej cesty je podľa cestovného poriadku - teda odchod-príchod napr. vlaku.? Správne? alebo? ďakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Nie, nie je to správne. Začiatok aj koniec prac. cesty - teda miesto aj čas začiatku a konca - určuje nadriadený. On môže určiť, či napr.:
  - začiatok prac. cesty bude zo sídla firmy, t.j. či zamestnanec najprv musí prísť z domu do práce a odtiaľ začne prac. cestu, alebo
  - či to bude bydlisko zamestnanca - ak napr. cestuje skoro ráno, je nelogické najprv chcieť od zamestnanca, aby prišiel do práce, môže byť začiatok cesty z domu. Takisto aj koniec prac. cesty.

  To isté platí aj pri zahraničných cestách. Akurát pri zahraničných je potrebné presne určiť čas prechodu hranice z dôvodu výpočtu zahraničných náhrad. Ak cestuje autom, tak začiatkom zahraničnej časti prac. cesty je prechod hranice. Ak ide vlakom alebo autobusom, tak v cest. poriadku je napísané, kedy vlak či autobus prekračuje hranice. Ak letí lietadlom, tak za čas prechodu hranicou sa považuje odlet lietadla.

  Takže môže sa stať, že ak napr. ide zamestnanec na školenie z Košíc do Salzburgu autom, tak z Košíc - z domu bude vyrážať o 6:00 ráno autom. Hranicu v BA prekročí o 13:00 a zostane v AT až do druhého dňa , kedy má školenie. Potom za ten prvý deň bude mať náhradu za tuzemskú cestu za 7 hodín (t.j. pásmo od 5 do 12 hodín) a zahraničnú náhradu bude mať za pásmo od 6 do 12 hodín.
  zumra Ďakujem. Len som sa potrebovala uistiť.

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Zákon o CN
  (2)Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.
  zumra Ďakujem.

  Cestovné náhrady - začiatok a koniec CP pri tuzemskej ceste

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.