Zavrieť

Porady

Môze vlastník bytu íst do bytu bez ohlásenia a bez prítomnosti nájomníka s ktorým má uzatvorenú nájomnú zmluvu ?

Ked ja som nájomník kto má uzatvorenú zmluvu s majitelom bytu o nájme a je doma len môj syn, môze majitel íst do bytu bez toho aby my to nahlási ?
Naposledy upravil Richard : 15.02.20 at 08:31
10 komentárov     zbaliť
Preco78 Ked ja som nájomník kto má uzatvorenú zmluvu s majitelom bytu o nájme a je doma len môj syn, môze majitel íst do bytu bez toho aby my to nahlási ?
ivka70 A co syn nie je svojpravny a nedokaze pustit ci odmietnut navstevu?
Preco78 Ja ako otec som bol v robote. Bol doma len syn. Dosiel majitel bez ohlásenia a chcel íst do bytu. Syn odmietol ho pustit do bytu. Ale napriek tomu ho majitel odsotip a vosiel stym ze sa musí na nieco pozrieg. Neni to ziadny vímysel. Este sa my taléto nieco nestalo. Preto som sa sem zaregistroval aby som vedel ze v takomto prípade co mám robyt. Dakujem
veronikasad Kolko rokov ma syn? A co majiteľ bytu pozeral?
Preco78 Syn má 20 rokov. Pred tyzdnom praskol bojler na vodu. Ja som to majitelovy nahlásyl a on kúpil novy. Ja som zaplatil zapojenie. On sa nato chcel pozriet. Syn mu povedal ze bez pritomnoti rodicov ho nechce pusts do bytu. Majitel ho odsotil a vosiel. Neviem ze teraz co mám robyt.
Preco78 Pekné odpovede dávas ! Ty právnik ?
jelalim Bojler nie je vymenena ziarovka. Majitel ma pravo (a ak ma byt poisteny tak dokonca povinnost) chranit svoj majetok. V tomto pripade najomca zasahoval do bojlera, majitel ma plne pravo to kontrolovat. Ak bol pri kontrole 20 rocny syn, tak v tom nie je vobec ziaden problem.
marjankaj No ak mal po stole porozkladané skladačky na distribúciu, tak je jasné, že tam nechcel mať svedka, aby ho nabonzoval policajtom. Biznis je biznis. Myslím, že by nemal byť problém dohodnúť si kedy bude kontrola zariadenia.
Menga v cene najmu je zapocitane aj sukromie.Takze bez suhlasu najomcu tam majitel bytu nema co hladat
sito Preco78 (14.02.20 22:59) "Ked ja som nájomník kto má uzatvorenú zmluvu s majitelom bytu o nájme"

No, kto asi? A čo máte dohodnuté v tej zmluve? Ústava SR zaručuje nedotknuteľnosť obydlia. Ale, zákon ukladá vlastníkovi svojho majetku, aby sa oň staral. Byt tvoj nie je! Ani bojler, aby bol bojler funkčný a správne zapojený za to je zodpovedný vlastník bytu. Nájomca mu je povinný umožniť odstránenie závady, ktorá v byte vznikla, ak nie tvojím zavinením, znáša všetky náklady na jej odstránenie.

"a je doma len môj syn, môze majitel íst do bytu bez toho aby my to nahlási ?"

A je tam ten syn naozaj doma, možno tam bol len na návšteve, alebo v byte býva neoprávnene?

Preco78 (Včera 10:18) "Neviem ze teraz co mám robyt."

Čo máš robiť? Môžeš opustiť byt, ukončiť zmluvu o nájme a nájsť si taký nájom bytu, ktorý ti bude vyhovovať. V ktorom ti vlastník bytu nevtrhne do tvojho obydlia v tvojej neprítomnosti.

A čo, syn skladal LEGO alebo puzzle?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Ústava SR

  Čl. 21
  (1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.
  (2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.
  (3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy.

  Hlasovalo 6 pouzivatelov

  Užitočné (6)
  Richard, terezamaria, Tweety, Terezia13, Žabinka, ivka70
  6
  Preco78 Ked ja som nájomník a je doma len môj syn môze majitel bytu vstúpit do bytu bez toho aby my to nahlásil ?

  jelalim je offline (nepripojený) jelalim

  jelalim
  Nie je vstup ako vstup. Ak ide o havarijnu situaciu (voda plyn) a najomnik nie je k dispozicii tak samozrejme moze. Tak isto moze vstupit v pripade potreby vykonania prevencie napr. pred poziarom, alebo pravidelne kontroly plynovych sporakov, kotlov a pod. Ak su v byte merace energii (teplo, vodomer, plynomer) - ak najomnik nema moznost byt pritomny, tak byt spristupni majitel.

  Vacsina takychto akcii byva oznamovana oznamom na vchode do domu (najomnik by sa mal prisposobit, ale teoreticky sa na to moze vykaslat, ved jeho sa to az tak netyka), ale nie je to pravidlo. Napr. vymenu plynomeru mi plynari oznamili doporucenym listom, ktory som prijal den pred samotnou vymenou. Samozrejme v case ked je vacsina pracujucich v praci.

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Škoda, že si hneď do zadania nenapísal - že majiteľ len chcel vidieť, ako je namontovaný bojler - a že syn má 20 rokov. !
  Ak je bojler riadne namontovaný a funguje - tak podľa mňa ozaj nemusíš nič "robyť". Ak by si bol majiteľ bytu - nechcel by si tiež vedieť, či je zariadenie v poriadku?

  kukučka je offline (nepripojený) kukučka

  kukučka
  Odpovede si dostal. Slušní ľudia sa vedia dohodnúť. Čo teraz chceš robiť? Žeby zlepšiť vzťahy s pánom domácim?

  marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

  I am a man marjankaj
  A keď si tam syn privedie priateľku za účelom sexu, tak to ti tiež treba nahlasovať? Alebo nebodaj iba v tvojej prítomnosti?
  Richard 15.02.20 07:25 priradil do Porady

  Môze vlastník bytu íst do bytu bez ohlásenia a bez prítomnosti nájomníka s ktorým má uzatvorenú nájomnú zmluvu ?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.