Zavrieť

Porady

Generálne splnomocnenie

Manjželka má generálne splnomocnenie od jej matky. Môže jednať v jej mene aj pri nehnuteľnostiach? Matka zdedila malý pozemok a manželka by ho chcela darovať sebe v rámci generálnej plnej moci. Jeden právnik jej povedal že je to možné, druhý nie.
misoft Generálna plná moc by asi na to nestačila - najmä v tom prípade, že by obdarovala seba - veď by zastupovala matku v tomto darovaní a matka by o tom ani nevedela. Ta to by musela byť plná moc výlučne na tento úkon - prevod pozemku medzi osobami, overená!

Už neraz boli prípady, že rodičia dali generálne splnomocnenie potomkovi a ten na tomto základe im predal strechu nad hlavou, zbalil prachy a ich vyhnal na ulicu. Preto na tento úkon treba presne definovanú plnú moc!
gazda Ďakujem za promtnú odpoveď. Problém je, že matka je už umiestnená v DSSa nevie o sebe. Takže nemôže podpísať novú plnú moc. Znamená to teda, že jediné riešenie je počkať na dedičské konanie?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Všeobecné (generálne) plnomocenstvo splnomocňuje zástupcu na všetky právne úkony svýnimkou tých, ku ktorým zákon vyžaduje osobitné plnomocenstvo, alebo tých, pri ktorých zastúpenie nie je možné (napr. závet).

  Osobitné oprávnenie je potrbné pri scudzovaníresp. zamieňaní či zaťažovaní nehnuteľností. Podľa § 30 katastrálneho zákona sa k návrhu na vklad vyžaduje priloženie (originálu) dohody o splnomocnení s osvedčením splnomocniteľa na tento úkon. Obsahom splnomocnenia majú byť tie isté náležitosti označenia nehnuteľnosti,
  ako ich vyžaduje zákon pre zmluvu v súlade s ustanovením § 42 katastrálneho zákona, čo zrejme generálna plná moc neobsahuje.

  Pozri priložené rozhodnutie najvyššieho súdu: https://www.nsud.sk/data/att/4191.pdf
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  viktora Dobry den, mam podobny problem, sestra vlastnila nehnutelnost, zomrela bezdetna, slobodna, matka mala dozivotne pravo byvania. Jedinou dedickou v dedicskom konani bude teda podla zakona v 2.ded.skupine matka. Matka urobila zavet (je slabo vidiaca, imobilna, nemoze pisat vzhladom na svoj stav- zavet je spisany formou notarskej zapisnice so svedkami), kde svoj podiel porucila rovnym dielom mne a dalsej sestre. Chceme spisat vzhladom na jej stav GP formou NZ. Moja otazka je, kedze este neprebehlo ded.konanie po neb.sestre a GP sa ide spisat predtym - na obidve sestry-aby sme spolocne fozhodovali, staci napisat spln. len vseobecne - na nakladanie s nehnutelnostou, predaj, atd.. alebo treba presne specifikovat o aku stavbu sa jedna? Kedze ju este matka nezdedila, nebolo by toto GP neplatne? Dakujem vopred za odpoved (mama o vsetkom vie a suhlasi, je na tom zdravotne zle, potrebujeme to doriesit)
  kopretinka zadaj si vlastnú otázku,nerieš svoj problém v cudzej téme.
  Mária27 GP nestačí pri prevode nehnuteľností -vysvetlené je to v príspevku. Musíte mať Dohodu o splnomocenení na konkrétny prípad prevodu nehnuteľnosti.
  Ak nehnuteľnosť je ešte len v dedičskom konaní,
  môže sa predať len so súhlasom súdu - pozri § 201 civilného mimosporového poriadku.
  Matka zdedila majetok ku dňu smrti. Dedičstvo sa pri jedinom dedičovi prerokuje bez pojednávania (§ 191), nemalo by to dlho trvať.
  https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...5/161/20210501
  viktora ok zadala som, dakujem za upozornenie
    zbaliť

  buchač je offline (nepripojený) buchač

  Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
  Základná otázka znie...či vie o tom plánovanom právnom úkone matka.

  Danú problematiku pojednáva Tretia hlava
  ZASTÚPENIE § 22-36 Občianskeho zákonníka.

  § 22
  (2) Zastupovať iného nemôže ten, kto sám nie je spôsobilý na právny úkon, o ktorý ide, ani ten, záujmy ktorého sú v rozpore so záujmami zastúpeného.

  § 30
  Ak dôjde k stretnutiu záujmov zákonného zástupcu so záujmami zastúpeného alebo k stretnutiu záujmov tých, ktorých zastupuje ten istý zákonný zástupca, ustanoví súd osobitného zástupcu.
  gazda Splnomocnenie bolo vystavené pred časom. Dnes už matka nie je v stave prípadné nové splnomocnenie podpísať - fyzicky aj psychicky. Takže jediná možnosť je zrejme dedičské konanie v budúcnosti.

  Generálne splnomocnenie

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.