Zavrieť

Porady

Dôchodok vs. povinnosť platenia odvodov do SP

Aká je súvislosť medzi "nepovinnosťou" platiť odvody do SP a započítavaním výšky príjmov do dôchodku ? Momentálne mám súbeh zamestnania a živnosti, ale v zamestnaní končím a ostane mi len živnosť, kde momentálne nemám povinnosť platiť odvody do SP (nízky príjem zo živnosti). Nebude mi potom ale chýbať niečo do dôchodku ? Neviem túto info nájsť nikde na stránke SP. Čo ak nebudem mať povinnosť platiť odvody niekoľko rokov ? Má to vplyv na budúcu výšku dôchodku ?
veronikasad To vážne? Niekoľko rokov vyzijes z prijmu zo zivnosti cca 500€ mesačne? A keď ochories budes z čoho žiť?
TaraNoelle teraz žijeme z mojej min. mzdy dvaja a PN si nemôžem dovoliť už asi 30 rokov. Tá časť otázky bola ako možný predpoklad, keby bolo keby, aby som poznala dôsledky do budúcnosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Musíš mať odrobených počet dní 15 rokov

    Ak neodvedieš za celý rok nič, ten rok sa ti jednoducho nebude rátať.
    Ak odvedieš málo, len si pokazíš osobný bod v kalendárnom roku. Ten sa ráta ako podiel osobného vymeriavacieho základu a všeobecného (priemerného) vymeriavacieho základu v roku.

    Na výpočet dôchodku sa berie priemerný bod = aritmetický priemer osobných bodov, znížený na percento určené pre rok priznania dôchodku zákonom (teraz 68%)

    Suma starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty (vyhlasovaná na každý rok).

    Je to, pravdaže, zjednodušené.
    Mila123 https://www.socpoist.sk/kalkulacka-n...dku-azx/59319s
    prepočítaj si ako si na tom.....
    údaje získaš priamo zo SP (Bratislavy), stačí napísať e-mail, popr. cez Slovensko.sk
    a ak ti trvá PPV tak aktuálny pracovný pomer požiadaj mzdárku
    a uvidíš ako si na tom

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Bude ti chýbať obdobie dôchodkového poistenia, ktoré je jednou z troch veličín pri výpočte starobného dôchodku. Môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba najmenej z minimálneho vymeriavacieho základu.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Do dôchodku sa ti nezapočítava výška príjmu. Pre dôchodok je dôležité či platíš dôchodkové poistenie a v akej výšje (z akého vymeriavacieho základu).
    Samozrejme - sú aj takí, ktorí roky neplatili postné vôbec - dôvody rôzne (možno si odkladajú do fusakle, no a potom im výjde maličký dôchodok, resp im nemusí výjsť žiadny.
    V skratke - aj doba poistenia je dôležitá, aj výška vymeriavacieho základu.
    presnejšie: zz/2003-461/
    TaraNoelle no tak tieto odpovede si musím doma prejsť v kľude, lebo teraz netuším o čom to hovoríte . Mám síce cez 50, ale v živote som sa nezaujímala o tému dôchodku, len mi to dnes práve napadlo a ako pozerám, vôbec netuším o čo vlastne ide Som z toho úplne, že jeleň.
    Katy a R ani sa tým zatiaľ netráp - zákony sa aj tak menia, dôchodkový vek sa predlžuje . Ale ak chceš, Pozri zák o SP, aby si aspoň vedela, čo je OMB, doma v šuflíku máš výpis do roku 2004 ... no a môžeš si aj vyžiadať ostatné doby - ako ti bolo poradené a použiť kalkulačku na predbežný výpočet (kuk stránka SP). Alebo si niečo tu na porade popozeraj - nájdeš veľa tém k tomuto☺

    annova je offline (nepripojený) annova

    annova
    Nedoporucujem ukoncit platbu v priebehu roka, moze to ovplyvnit negativne koeficient pre vypocet vysky dochodku. Ak zrusit, tak az k 31.12. Ked nebudes poistena, nema sa ti co zapocitat. Ani roky ani koeficient sa vtedy nepocita.
    TaraNoelle To myslíš, že pokračovať po ukončení zamestnania ako dobrovoľne poistená do konca roka ?
    annova Ano.
    Ale neviem ake bude nova vlada robit zmeny. Zostava nam len si spievat " je to vo hviezdach ..".

    Dôchodok vs. povinnosť platenia odvodov do SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.