Zavrieť

Porady

Nákup tovaru z ČR od platcu DPH

Chcem sa spýtať:
Môj známy si chce kúpiť závažie/podniká v oblasti váh-neplatca DPH/ od platcu DPH z ČR. Nevie či mu bude dodávateľ faktúrovať s DPH, alebo bez.
Môže to kúpiť ako SZČO neplatca DPH, alebo FO nepodnikateľ, je mu to jedno.
Podľa mňa mu to firma z ČR vystaví s DPH, asi sa to bude brať ako zásielkový predaj či nie ?

Alebo by sa pred nákupom tohto tovaru môže na Slovensku prihlásiť na DU ako platca DPH a potom mu Fy z ČR vystaví faktúru bez DPH. Je tak ?

1.Lenže teraz tomu nerozumiem, buď sa dobrovoľne prihlási ako platca DPH a bude ním už stále a tým pádom prijatý tovar - samozdaní. /DPH bude mať aj na stupe a aj na výstupe/.
2.Alebo by sa mohol prihlásť ako platca DPH, len jednorázovo /len na tento nákup/ a keď tovar kúpi z ČR / FA bez DPH/ zaplatí na Slovensku 19% DPH.
Ale tým pádom ju bude mať len na výstupe. Je tak ?

Poraď te mi trošku.

Dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Ja si myslím, že by bolo zbytočné dobrovolne sa jednorazovo prihlasovať ako plátca DPH. Firma v ČR vystaví faktúru s DPH a vy si ju dáte v prepočte kurzom do nákladov.
    Len ak preukážete v ČR že ste plátca DPH svojím DIČ tak vtedy firma vystaví faktúru bez DPH. Povinne sa musíte u nás zaregistrovať len ak nákup presiahne v danom roku
    tuším 420 000.- Sk

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    To viem, ale on chce ušetriť. V ČR je DPH myslím 22% a u nás je len 19%. Sú to 3 percentá, ale povedal mi, že ten tovar má veľkú hodnotu a aj tie 3% mu urobi dosť.

    No, ale ak je to veľká hodnota, možno to presiahne tých 420.000,- Sk a bude sa musieť prihlásiť. /musím sa ho spýtať/

    Nákup tovaru z ČR od platcu DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.