Zavrieť

Porady

Otázky k živnosti (odvody, náklady na súkr. účely)

Ahojte, rozhodol som sa založiť si živnosť popri svojej regulárnej práci. Občas robím nejaké čiastkové práce a zisťujem, že by sa mi hodilo mať to v rámci živnosti.

Mám približný podnikateľský plán, ktorý v skratke zhrniem: chcel by som robiť odborné konzultácie a grafické výstupy (mapy) pre klientov.

Vstupné produkty sa týkajú:
- softvéru (Office 365, Adobe CC, antivirus, webstránka) plateného mesčne s ročnou viazanasťou,
- hardvéru (notebook),
- elektrickej energie (na notebook)
- cestovných nákladov (cestovné lístky, pohonné hmoty)
a nepopieram, že po čase by som neinvestoval aj do motorového vozidla.

Mojim produktom budú:
- grafické výstupy,
- sadzba textu,
- konzultácie a analýzy.

Klientov mám, obrat za 12 mesiacov očakávam určite do 50.000 €.

K uvedenému mám dve otázky:
1) ako si má vypočítať odvody ak som trvalý zamestnanec u iného zamestnávateľa?
2) ako si mám do nákladov uviesť spotrebu el. energie a pohonných hmôt ak časť využívam na súkromné účely?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    besttracker je offline (nepripojený) besttracker

    besttracker
    pri obrate za 12 mesiacov očakávam určite do 50.000 € by som sa vykaslal chodit do roboty.. :-)
    volodaaaa Tym som myslel, ze sa mna nebudu vztahovat ustanovania pre subjekty s obratom ~50000 € (platca DPH) :-) Nie ze zarobim 49.000
    besttracker jaj ... v tvojom pripade by som odporucal vyuzil moznost ,,pausalnych vydavkoch ,, ,nakolko nebudes platca DPH lebo budes mat velky pomer zisk/skutocne naklady,teda ked citam naklady ktore tam chces dat ako elektrika, cestovne listky,PHM,...a ma to vyhodu ze nepotrebujes mat blocky/faktury..

    : Živnostník alebo iná SZČO si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Výška paušálnych výdavkov je však limitovaná, a to sumou maximálne do výšky 20 000 €. Je dôležité si všimnúť, že podnikateľ si môže uplatniť maximálnu sumu paušálnych výdavkov z úhrnu (súčtu) príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, nie pre každú činnosť osobitne.

    Otázky k živnosti (odvody, náklady na súkr. účely)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.