Zavrieť

Porady

Nutena PN-ka

Zamestnavatel ma teraz obdobie, ked nevie poskytnut ziadnu robotu. Robota vo firme bude az neskor, o cca. 2 tyzdne. Prikazal zamestnancom, aby isli k lekarovi a dali sa vypisat na PN.

Kedze on na 2 tyzdne zatvara firmu, tym padom nikoho nepusti do prace, lebo nie je co robit. Ak nahodou niekoho lekar nevypise, tak ze jeho to nezaujima. Zrejme ten zamestnanec dostane neplatene volno, kedze do prace nemoze prist - zatvorena firma. Dokonca vraj obvolaval lekarov, aby jeho zamestnancov vypisali.

Moze si toto zamestnavatel dovolit? Prikazat ludom ist na PN a zatvorit dielnu, pretoze nevie na toto obdobie poskytnut robotu?

Keby aspon na 60% ich posle, lenze nie, pretoze vraj to by zlikvidovalo firmu.

Je tento pocin v sulade so zakonom? Ako postupovat? Len podotykam, inspekcia nezmoze nic.
8 komentárov     zbaliť
marjankaj A ani dovolenky nemáte?
icequeen uz sa dost dovoleniek minulo z tohtorocnej tiez kvoli tejto situacii
buchač icequeen
Dokonca vraj obvolaval lekarov, aby jeho zamestnancov vypisali.
==================
Tak tomuto sa mi veľmi nechce veriť.

Verím, že ak by prišiel jedinec ku lekárovi, vysvetlil mu situáciu, tak by mu MOŽNO lekár aj vyšiel v ústrety.
Lenže to by sa už nejaký ten piatok aj museli obaja (lekár a pacient) poznať...

Ale to, že zamestnávateľ obvolával lekárov, tak to je sila.
Stačil by len jeden telefonát lekára z tých viacerých a zamestnávateľ by mohol mať problém.
icequeen urcite to nie je prvy pripad a zrejme maju nejaku dohodu (hmm hmm) Ale nie to je pointou mojej otazky, Pointa je, ze len tak si zavrie firmu a posle zamestnancov prec, lebo nema pracu. Ci toto je z hladiska zakonnika mozne vobec. A k lekarovi tym padom nepride jedinec, ale desiatky zamestnancov
veronikasad Prečo si myslíš, že IP nič nezmôže ? O kolko zamestnancov ide ?
icequeen IP tam uz bola x-krat, nikdy nic nezistili. Niekolko desiatok az 100 cca. zamestnancov.
marjankaj Takže toto nie je prvý prípad?
icequeen takyto pripad s PN v poslednej dobe asi prvy, ale s IP mal uz vela do cinenia, ale s lekarmi to som pisal, ze zrejme maju nejaku dohodu, to nik nevie ani nepovie, ale to nie je podstatne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    neviem preco, ale ja tomuto neverim, ze by taketo nieco bolo mozne.

    Samozrejme PN stanovuje lekar, nie zamestnavatel.
    icequeen akokolvek to znie neuveritelne, zial, to je realita. Ano, lekar vystavuje PN, ale isto sa nejak dohodli so zamestnavatelom. To vsak nie je mojim problemom ani otazkou. Ide o zatvorenie firmy a prikaz na "PN". Par dni dovolenky uz zamestnanci museli cerpat v januari a februari. Teraz dovolenku nedava, len zatvori firmu a je mu jedno kam idu za ten cas zamestnanci. Preto ich poslal na PN, ale komu sa nepodari tak smola

    zlatka.b je offline (nepripojený) zlatka.b

    zlatka.b
    Neviem si predstaviť, že by toto prešlo cez sociálnu poisťovňu, ktorá by riešila do stovky PN na všetkých zamestnancov jednej firmy. Z toho by mohli mať problémy aj lekári, ktorí PN vypíšu.
    icequeen maju roznych lekarov v roznych obciach/mestach, cize nie jeden lekar vypise vsetkych na PN. A tiez asi nie vsetkym sa podari ist na PN, ani lekar to nebude riskovat. Lenze ti zamestnanci nevedia co robit, kedze do prace nemozu nastupit. Kam maju ist.
    zlatka.b Môžu mať rôznych lekárov, ale zamestnávateľ pošle mesačný výkaz, že mal všetkých zamestnancov na PN. Inak iné riešenie ako inšpektorát práce veľmi nie je. Alebo ako píše Katy , podnet, žaloba, ukončenie pracovného pomeru.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pozri - môžeš to riešiť v súlade so ZP ... či už dáš podnety naňho, žaloby...alebo skončíš PP normálne a nájdeš si niečo iné.
    Alebo môžeš tak ako v minulosti - odísť zo dňa na deň, trebárs aj do zahraničia . (že keď nedodržiava zákony, tak ani ty) a možno sa zamestnávateľ aj poteší.
    Alebo mu vyhovieš a ochorieš ....
    Svoje práva si musíš sám obhájiť (a nezabudnúť, že aj povinnosti sú)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.