Zavrieť

Porady

Predal som drevo firme, ktora podnika v lesnictve, povazuje sa to za prijem z prilezitostnej cinnosti.

Dobry den, FO predala drevo PO, ktora podnika v sluzbach suvisiacich lesnictve. Drevo bolo predane na zaklade kupne zmluvy. na stranke https://www.slovensko.sk/sk/agendy/a...statne-prijmy1 som nasiel info, ze tento ak sa touto formou predat drevo, nepovazuje sa to za ostatny prijem?

"za príjem z príležitostnej činnosti sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu podľa § 10 ods. 1 písm. a) až d) zákona č. 431/2002 Z. z. [nové okno] o účtovníctve v znení neskorších predpisov"

Viete mi prosim poradit, ci takto predane drevo je prijmom, ktory treba vykazat v danovom priznani?

ak ano, mozem uplatnit pausalne vydavky 25%? "Výnimkou pri uplatňovaní výdavkov z príjmov podľa § 8 sú len príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva uvedené v § 8 ods. 1 a) zákona o dani z príjmov, ktoré je možné znížiť o výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky) vo výške 25 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne, ak daňovník neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie tohto príjmu."
Naposledy upravil Peter Pavlačka : 05.03.20 at 13:29 Dôvod: bez odpovede
3 komentárov     zbaliť
Mila123 odkiaľ si mal drevo?
Peter Pavlačka môj vlastný kus lesa
Mila123 si SHR?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    kebyže to bola "dlaňovka" - môžeš to považovať za "príležitostné".
    Lenže píšeš, že si predal zmluvne - tá kupujúca firma si to určite dala do nákladov !
    keď použiješ vyhľadávanie - nájdeš napr aj tu sme o tom špiritizovali ..
    https://www.porada.sk/t316290-predaj...t=predaj+dreva (aj viac)
    znenie zákona je bohužiaľ také, aké je :
    zze/2003-595/8/1/a
    Môžeš si uplatniť preukázateľne vynaložené výdavky - určite sa dačo nájde (však si sa o ten les/drevo staral ...?)
    Naposledy upravil Katy a R : 08.03.20 at 19:38
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peter Pavlačka ďakujem za odpoveď. čítal som aj ten druhý príspevok, no stále mi vŕta v hlave "za príjem z príležitostnej činnosti podľa tohto ustanovenia sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu"

    asi to chápem zle, ale keď vyplácajúca firma je PO a základ dane si zníži o sumu zaplateného dreva, neznamená to, že to teda nie je zdaniteľný príjem.

    rád si nechám poradiť
    Katy a R je to zdaniteľný príjem - ale nie je to príjem podľa odst 1a!
    keby to bol príjem podľa 1a - môžeš si tam aj 500 eur "oslobodiť" Takto si môžeš akurát tak ... zdaniť
    Peter Pavlačka čiže ak to správne chápem ani paušál 25% neplatí?
    "Výnimkou pri uplatňovaní výdavkov z príjmov podľa § 8 sú len príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva uvedené v § 8 ods. 1 a) zákona o dani z príjmov, ktoré je možné znížiť o výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky) vo výške 25 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne, ak daňovník neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie tohto príjmu."
    Katy a R lenže to nemôžeš dať do odst 1 a (lebo zmluva!) .... však to je ten problém! (nechce sa mi opakovať a kopírovať to isté) - napíš aj ty na FS (v tej priloženej téme aj máš odpoveď FS, čítal si?) ... možno ťa usmernia ☺ (to znenie 1a by podľa mňa mali dajako lepšie "napísať" )
    Peter Pavlačka už rozumiem. dakujem
      zbaliť

    Predal som drevo firme, ktora podnika v lesnictve, povazuje sa to za prijem z prilezitostnej cinnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.