Zavrieť

Porady

Oprava chybných nákladov z r.2018

Dobrý deň, prosím Vás, teraz som zistila, že v roku 2018 je nesprávne zaúčtovaný nákup tovaru. Nákup bol omylom zaúčtovaný na 132/321 namiesto 504/321 (spôsob B účtovania zásob). Predaj bol následne účtovaný 311/604.

Prosím o radu, ako to opraviť, aby sa predaj dostal do nákladov (504) a ubudol zo zásob (132). Dá sa to urobiť nejakým opravným dokladom v roku 2019, alebo je potrebné zrušiť uzávierku v r. 2018, zaúčtovať správne a podať dodatočné daňové priznanie za rok 2018?
Naposledy upravil janavrbovska : 09.03.20 at 10:28
Kristina27 presunuté do odpovede
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

  Kristina27
  Nepíšeš či ide o významnú alebo nevýznamnú chybu (suma resp. %), nákup mal byť účtovaný 504/321 a predaj tovaru 311/604, tým že sa účtoval nákup na 132, zostal v skladových zásobách: 1. ak sa robila riadna inventúra tovaru, účet 132 by mal vykazovať skutočný stav zásob, čo je OK, lebo sa tam zohľadnili rôzne chyby, resp. manko či prebytok, ja si kontrolujem 504 so skladom každý mesiac a chybu riešim hneď, 2. je možné že sa iventúra nerobila? Potom už schválenú UZ nemôžeš opravovať, v tomto prípade si si uškodila ty, lebo z dôvodu nižších nákladov si zdanila vyšší zisk a neokrátila si štátny rozpočet, ak ide o významnú sumu, podaj DDP, no účtovne to riešiš v r. 2019.
  janavrbovska Ide o sumu 293,16 €. Ako mám posúdiť , či ide o významnú alebo nevýznamnú chybu? % z čoho máš na mysli?
  A máš pravdu, že stav zásob v súvahe, je o túto sumu vyšší, oproti skutočnému stavu zistenému inventúrou skladu k 31.12.2018. Môžem to v roku 2019 zaúčtovať opravným interným dokladom na 504/132? Bude 504 daňový náklad?
  Kristina27 či je chyba významná alebo nevýznamná, posudzuješ podľa kritérií napr. 1-3% z celkových tržieb, alebo 1-3% z aktív či vlastného imania alebo napr. 5% z HV pred zdanením, vypočítaj si tieto hodnoty a uvidíš, či suma 293,16 je pod hranicu, potom ide o nevýznamnú chybu MO, účtuje sa ako účtovný prípad bežného ÚO na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov, teraz neviem, či budeš podávať aj DDP PO, alebo len opravovať chyby
  janavrbovska Po preštudovaní odporučených materiálov mi stále nie je jasné, či bude uvedená (nevýznamná) suma daňovým nákladom v roku 2019. Nerozumiem totiž tejto stati z nasledovného linku: https://www.danovecentrum.sk/odborny...-z-prijmov.htm

  Ak účtovná jednotka zaúčtuje opravy chýb minulých účtovných období v bežnom účtovnom období, s úpravou základu dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia súvisí aj úprava základu dane zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa oprava chyby zaúčtovala. Uplatní sa § 17 ods. 3 písm. c) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého sa do základu dane nezahrnie suma, ktorá už bola u toho istého daňovníka zdanená. V bežnom zdaňovacom období, v ktorom sa oprava vykonala, bude potrebné náklad alebo výnos zaúčtovaný v rámci opravy chýb minulých účtovných období vylúčiť zo základu dane prostredníctvom pripočítateľnej alebo odpočítateľnej položky k výsledku hospodárenia.
  Kristina27 ak si čítala ďalej, tak § 17 ods. 15 a ods. 29, preto som sa pýtala, či budeš podávať DDP, ak áno, vtedy budú náklady nedaňové, lebo boli priznané v DDP,
  https://www.danovecentrum.sk/odborny...-z-prijmov.htm
  pozri riadky nad príkladom č. 5,
  ak nie, účtuješ do nákladov v bežnom ÚO

  Oprava chybných nákladov z r.2018

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.