Zavrieť

Porady

Ako sa počíta denný vymeriavací základ?

Prosím o radu, ako sa správne počíta DVZ pre náhradu príjmu u zamestnanca, ktorý nastúpil v priebehu minulého roka.
Príklad: nástup 01.09.2019, v januári 2020 prvá PN-ka, ktorá trvala 10 dní.
Vym.základ spolu k 31.12. je 4880,-- počet dní rozh.obddobia je 122 (všetky dni od 01.09.-31.12.) = čiže DVZ je 40,- .
Vo februári 2020 ďalšia- nová PN-ka. Ako správne vypočítať DVZ pre túto novú PN-ku resp. je môj nasledujúci postup výpočtu správny?
Vym.základ za 01/20 je 1000, počet dní 31-10=21.
Čiže mám spočítať 4880+1000 a vydeliť spočítaným počtom dní 122+21? Takto by mi vyšiel DVZ pre februárovú PN vo výške 41,12 .
Je tento postup výpočtu správny? Ak áno, musím takto osobitne prepočítavať každú jeho PN-ku až do konca roku 2020 a na každú môže mať tým pádom iný DVZ? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    keďže podmienka 90tich dní je splnená - k RO je v zák 462 je odkaz na zák 461 - jednoducho platí §54 - riadiš sa zákonom☺
    zze/2003-461/54/2
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    eviinka33 Tento § som prečítala len som sa chcela uistiť či ho chápem správne, a teda že keby bol teoreticky každý mesiac v roku 2020 na novej "párdňovej" PN tak by som mu zakaždým musela vypočítať nový DVZ? V zmysle: " .. obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. ..."
    Katy a R nemáš na výber - zákon treba dodržať! ☺
    veronikasad To plati v pripade ak nem.poistenie v predch.kal.roku netrvalo 90 kal.dni, co nie je tvoj pripad
    eviinka33 môj prípad je §54 ods.2 a preto musím pri každej tohtoročnej PN (v rôznych mesiacoch) prepočítavať DVZ od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Až v roku 2021 budem môcť vychádzať z vym.základu za celý rok 2020. Či to stále chápem nesprávne?
    Katy a R správne to chápeš!☺ - aj som ti ten odst zvýraznila
      zbaliť

    Ako sa počíta denný vymeriavací základ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.