Zavrieť

Porady

Registrácia na daň z príjmov fyzických osôb

PROSIM VAS PEKNE O RADU V NASLEDOVNOM:

Práve som bol vymenovaný za tlmočníka, prekladateľa v súlade so znením zákona č. 382/2004 Z.z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Už v čase, keď som bol menovaný, som vedel, že pôjdem študovať do zahraničia a preto dosiahnem príjmy z výkonu tejto činnosti len náhodne. Prosím Vás o radu, či mám povinnosť sa registrovať podľa § 31 zákona č. 511/1992 Z.z. ako nový daňovník, ktorý môže dosiahnúť príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. c) zákona o dani z príjmov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    § 31 zákona o správe daní a poplatkov :
    Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
    Na začiatok

    (1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť 10) na území Slovenskej republiky, je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne príslušného správcu dane. Táto lehota začne plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia alebo po dni, keď začne vykonávať inú zárobkovú činnosť. Na účely tohto zákona sa za deň právoplatnosti pokladá deň, keď je právnická osoba alebo fyzická osoba podľa príslušných predpisov oprávnená začať vykonávať podnikateľskú činnosť.

    (2) Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane do tridsiatich dní.

    Tvorca zákona má pod odkazom 10 na mysli práve odvolávku na zákon 595/2003 o Dani z príjmu, par. 6 odst.2, teda aj príjmy znalcov a tlmočníkov.
    Takže máte registračnú a oznamovaciu povinnosť voči Daňovému úradu.

    Blonde je offline (nepripojený) Blonde

    Blonde
    Prosím o vysvetlenie:
    kto je miestne príslušný správca dane? Je to DÚ v mieste trvalého bydliska, alebo DÚ kde je umiestnená prevádzka. Mám na mysli skutočnosť, že adresa prevádzky nie je totožná s miestom trvalého bydliska.

    Ďakujem

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Blonde
    Prosím o vysvetlenie:
    kto je miestne príslušný správca dane? Je to DÚ v mieste trvalého bydliska, alebo DÚ kde je umiestnená prevádzka. Mám na mysli skutočnosť, že adresa prevádzky nie je totožná s miestom trvalého bydliska.

    Ďakujem
    Miestnu príslušnosť stanovuje § 3 Zákona o správe daní a poplatkov. Základná miestna príslušnosť sa riadi u PO jej sídlom a u FO trvalým pobytom. Treba si tento § prečítať, pretože (tak ako vo všetkom ) aj z tohoto základu sa odvíjajú ďalšie možnosti stanovenia miestnej príslušnosti, prípadne stanovujú miestnu príslušnosť správcu dane osobitné predpisy.
    Okrem toho správcom dane nemusí byť iba daňový úrad - môže to byť aj obec alebo colný úrad - pre každý druh dane môžeš mať iného správcu ...

    Registrácia na daň z príjmov fyzických osôb

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.