Zavrieť

Porady

SZČO povinne poistena od 1.4.2020 a OČR koronavirus /dieťa má 12 rokov/

Dobrý deň, bola by som vďačná za každú radu ohľadne koronavírusu . Som SZČO a od 1.4.2020 budem povinne poistenou v SOCPOIST (prvý rok som si platila iba zdravotné poistenie, DP za rok 2019 už mám podané ešte v 2/2020). Mám dcéru 12 rokov a škola je samozrejme zatvorená, do práce nechodím nakoľko nastal pokles vzhľadom na koronavírus. Mám nárok na nejaký príspevok v tomto období? Ďakujem veľmi pekne.
8 komentárov     zbaliť
veronikasad prečo od 1.4.2020 ? Mala si prerušenú živnosť ?
Steli Živnosť mám od 1.3.2019 - prvý rok som neplatila odvody do SOCPOIST, iba zdravotné, teraz od 1.4.2020 by som si mala už platit odvody do socpoist .
veronikasad Od 1.4. hneď po podaní DP - určite nie. Povinná registrácia, ak tvoj príjem prekročil 12-nárobok minimálneho vymeriavacieho základu, začína až od 1.7.2020 - prvá platba v auguste. To ti účtovníčka nepovedala ?
Steli No povedala mi, že od apríla pretože som nemala odklad.
Katy a R Stelka - vôbec nie je pravda, že SP sa neplatí prvý jeden rok !!!! ... treba si pozrieť zákon. si SAMOSTATNE zárobkovočinná osoba, sama za všetko zodpovedáš.
https://www.porada.sk/321499-ake-su-...ml#post3141439
veronikasad zle ti povedala, platí to čo som napísala. Ak by si mala odklad, tak začneš platiť až od oktobra (prvá platba v novembri)
Steli ano teraz som sa o tom dočítala....
veronikasad aký príjem=tržby si mala za rok 2019?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    od 1.4. nebudeš povinne poistenou SZČO (kuk zák o SP) - takže nemá význam riešiť nejakú dávku, keďže poistenie nemáš. Jedine v prípade, žeby si mala poistenie z iného titulu?
    Doplnenie: Ak si pred živnosťou (vo februári) bola zamestnaná a máš tam dostatočne dlhú dobu - mohla by si zatiaľ sa dobrovoľne prihlásiť na poistenie v SP (balík) .. ale v súvislosti s karanténou je aj tak vek do 10 rokov - to jedine z iného dôvodu ... a to veru neviem, či za to stojí?
    sleduj stránku SP https://www.google.com/url?sa=t&rct=...nGk4FYAoUECo6b
    Naposledy upravil Katy a R : 25.03.20 at 12:47

    SZČO povinne poistena od 1.4.2020 a OČR koronavirus /dieťa má 12 rokov/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.