Zavrieť

Porady

Guláš z kurzov?

Klient odoberá tovar z Poľska. Do účtovníctva ich dávam podľa kurzu NBS platného v deň vystavenia fa. Obyčajne tieto fa hradí v hotovosti ten istý deň. Teraz bol dlžný za viac faktúr a uhradil cez korunový účet istú sumu, do ktorej by sa malo zmestiť niekoľko dlžných faktúr. Túto sumu komerčná banka prepočítala na eurá.
Môj problém spočíva spočíva v tom, že neviem, ako teraz s úhradami.
Mám ku korunovej faktúre priradiť korunovú úhradu a nezohľadňovať kurzy? Ak mám zohľadňovať kurzy, tak ktoré? Faktúra je PLN, zaúčtovaná je v Sk, úhrada je odpísaná z účtu v Sk, prepočítaná je na Eurá.
Mám z toho guláš.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Ja to robím takto:
    došlá FA... zaúčtujem ju v zahraničnej mene, zadám kurz..a program mi to prepočíta automaticky na Sk
    úhrada FA ... uhrádzam ju podľa kurzu banky, kedy bola úhrada realizovaná
    a potom interným dokladom zúčtujem kurzový rozdiel

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    babenko1 :

    aj ja to tak robím, keď mi príde FA z krajín EU, tak davam 2 kurzy. Jeden si nastavím kôli DPH - samozdanenie /dátum vystavenia faktúry/ a druhý kurz dávam kôli skladu - dátum prijatia tovaru. V knihe faktúr vidím aj slovenskú menu aj zahraničnú.

    Keď ju potom uhrádzam, v mojom programe je to jedno, či to uhrádzam zo slovenského účtu, EURO účtu, alebo z účtu USD.

    Keď tú FA uhrádzam cez banku, lebo v hotovosti len zadám tú sumu, ktorou som tú FA uhradila a to je všetko. Môj program si sám vystaví interný doklad a potom mi ho ukáže a nechá ma , aby som si ho skontrolovala - či je správne zaúčtovaný a hotovo.

    Aby som si tieto kurzové rozdiely oddelila od ostatných interných dokladov, číslovanie mám KURZ/001 ...

    Otázka :
    Kôli čomu je tá úhrada zo slovenského účtu prepočítaná na EURÁ ?
    Podľa mňa je to uhradené zo slovenského účtu, FA by som uhradila v slovenskej mene.
    Ale zahraničnú FA by som nahrala v PLZ a prepočítala kurzom na SK.
    A tým pádom ti vzniknú kurzové rozdiely.

    1. FA PLZ prepočítaná na SK napr. 100,- PLZ kurz 8,- = 800,- Sk 131,501/321
    2. Úhrada zo slovenkého účtu 850,- SK 321/221
    3. Interný doklad - strata 50,- Sk 563/321

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Moji klienti boli veľmi zlatí. Boli dlžní za viacero faktúr niečo cez milióna Sk za tovar z Poľska. Príkaz na úhradu dali na 500 tis. z Sk z bežného účtu a povedali, nech to zúčtujem oproti niektorým faktúram, pre ktoré sa rozhodnem. V účtovníctve majú faktúry prepočítané na Sk, úhrada z účtu odišla v Sk. Zatiaľ som to vyriešila všetko v našej mene.

    Trochu tŕpnem, pretože úhrada išla mimo republiky a banka 500 tis. prepočítala na eurá. Rozmýšľam, či mi to neurobí nejakú galibu. Preto tá otázka.

    karbanová je offline (nepripojený) karbanová

    karbanová
    Plne súhlasím s Katarínou.Musia sa použiť dva kurzy jeden pre učt. dátum prijatia tovaru a druhý pre DPH dátum vystavenia faktúry/samozdanenie pri nadob.tovaru z krajín EU/.Jasné že vždy kurz NBS. Vzniknutý kurzový rozdiel po uhradení fá treba účtovať ako kurz.zisk ú.663 alebo stratu na ú.563.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.