Zavrieť

Porady

Ako zistím v JU - szčo - či nie je podnik v ťažkostiach ?

Poprosila by som o odpoveď ako v JU zistím či je podnik v ťažkostiach alebo nie?

Ďakujem.
15 komentárov     zbaliť
veronikasad má uhradené všetky záväzky voči poisťovniam a DU ?
Enyma Všetky záväzky voči poisťovniam aj DU má úhradené, taktiež všetky faktúry voči dodávateľom. Szčo je zamestnávateľ - nakoľko má zatvorenú prevádzku reštauráciu - zamestnanci - majú platenú prekážku na strane zamestnávateľa od 16.03.2020 do 31.03.2020 v sume 100 % priemerného zárobku a chcel by si uplatniť náhradu v sume 80 % priemerného zárobku pre zamestnancov za mesiac marec. SZČO vedie JU.
veronikasad Aky mas problem?
Enyma V DP za rok 2019 po zaučtovaní odpisov bude v strate.
marjankaj Preruš odpisy
Mila123 v ťažkostiach je taká szčo, ktorá by bola v konkurze, (dr. Mihál, webinár)alebo taká , ktorá vykazuje stratu z podnikanie (ing. Tužinský - webinár)
Siporka Môže byť v strate, záleží aj to aká veľká je strata. Vypočítaj podľa vzorca:
Žiadatelia účtujúci v*sústave jednoduchého účtovníctva
Hodnota uvedená v*riadku 12 „Rozdiel príjmov a výdavkov“ predstavuje stratu a*jej absolútna hodnota je väčšia ako polovica hodnoty uvedenej na riadku 21 „Rozdiel majetku a záväzkov“ za bežné obdobie, ide o*podnik v*ťažkostiach.
Príklad na vykonanie testu podniku v*ťažkostiach v*prípade fyzickej osoby účtujúcej v*sústave jednoduchého účtovníctva
Živnostník dosiahol za rok 2019 príjmy vo výške 24*000 eur. Preukázateľne vynaložené výdavky boli vo výške 26*000 eur. Rozdiel majetku a*záväzkov z*riadku 21 predstavoval 1*500 eur. Je živnostník za rok 2019 „podnikom“ v*ťažkostiach?
Rozdiel príjmov a*výdavkov predstavuje stratu v*absolútnej hodnote 2*000 eur. Táto je väčšia ako polovica rozdielu majetku a*záväzkov živnostníka (750 eur), čiže živnostník sa považuje za podnik v*ťažkostiach.
Mila123 odkiaľ je tento zdroj?
Siporka https://www.podnikajte.sk/financie-n...-v-tazkostiach
Siporka Našla som viac tabuliek na nete, pre zistenie či je podnik v ťažkostiach a používali tiež ten vzorec
mondes Ale veľa SZČO vedie iba daňovú evidenciu, kde sa výkazy nerobia. Ako sa potom zistí, či je v ťažkostiach, alebo nie?
Siporka Link, čo som priložila, obsahuje aj daňovú evidenciu.
Žiadatelia – fyzické osoby s daňovou evidenciou

Pokiaľ rozdiel príjmov a výdavkov z daňovej evidencie predstavuje stratu a jej absolútna hodnota je väčšia ako polovica hodnoty rozdielu majetku a záväzkov, ide o podnik v ťažkostiach. Je potrebné poznamenať, že forma daňovej evidencie nie je predpísaná žiadnym zákonom. V praxi sa často používa napríklad jednoduchá excelovská tabuľka.
Mila123 SOPIRKA, tvoj materiál je na nezaplatenie, vrelá vďaka.....
Siporka Rado sa stalo
Enyma Siporka, ďakujem za vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Siporka je offline (nepripojený) Siporka

    Siporka
    Našla som viac tabuliek na nete, pre zistenie či je podnik v ťažkostiach a používali tiež ten vzorec.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    1. szčo nie je podnik
    2. či je szčo v ťažkostiach ťažko zistíš, aj keby si sa za neho vydala.
    3. možno tu: https://dlznik.zoznam.sk/

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Presne túto otázku som dala aj v call centre ministerstva práce soc. vecí a rodiny a bolo mi povedané (až po porade s kolegyňou), že u SZČO sa berie to, či nemá nejaké pozdlžnosti voči SP, ZP, DÚ. Vraj len toto ich zaujíma.

    petusik123 je offline (nepripojený) petusik123

    petusik123
    V jednoduchom účtovníctve sa porovnajú hodnoty z r. 21 výkazu o majetku a záväzkov a riadku 12 z výkazu o príjmoch a výdavkoch. Ak máš na r.12 stratu a jej hodnota je väčšia ako polovica hodnoty na r. 21, tak si ako SZČO podnik v ťažkostiach.
    Napr. r. 12 strata 5000€
    r. 21 výkazu o majetku a záväzkoch 6000€ - polovica je 3000€, strata je väčšia ako polovica r.21 = si podnik v ťažkostiach.

    Tak som to pochopila, ak nesprávne opravte ma :-)
    Šimúnová Iveta EK zároveň schválila podmienky štátnej pomoci tak, že z pôvodných podmienok pre zamestnávateľov vypadla podmienka nebyť "podnik v ťažkostiach".

    Pri podávaní žiadostí o príspevok zo strany zamestnávateľov tak už zamestnávatelia nemusia skúmať či sú "podnik v ťažkostiach". To platí aj pre SZČO ako zamestnávateľa, ak si bude uplatňovať príspevok na svojich zamestnancov.

    Podmienka nebyť "podnik v ťažkostiach" však zostala platná pre SZČO, ktoré si podľa "Opatrenia č. 2" pri poklese tržieb chcú požiadať o príspevok na seba.

    Fyzická osoba, ktorá si uplatňuje príspevok podľa "Opatrenia č. 2" ako SZČO, nie je podnik v ťažkostiach, ak za rok 2019 nevykazuje stratu.

    Inými slovami - je podnik v ťažkostiach a nemá nárok na príspevok - ak v daňovom priznaní za rok 2019 vykazuje (resp. ak DP 2019 ešte nepodala, bude vykazovať) stratu. Som však zvedavá ako budú posudzovať podpísané dohody do 21.04.2020 u príspevku č.2 pre SZČO za mesiac marec, ktorí vychádzali z definície Podniku v ťažkostiach po starom.

    Ako zistím v JU - szčo - či nie je podnik v ťažkostiach ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.