Zavrieť

Porady

Ako reagovať na návrh BSM, s ktorým nesuhlasím?

Dobrý deň, manžel sa so mnou rozviedol a podal návrh na vysporiadanie BSM.
Manželstvo trvalo od roku 1983 do roku 2019. Problém v návrhu je, že do BSM
je zahrnutý len rodinný dom, ktorí sme postavili v roku 2011 a nie parcela, na ktorom sa
dom nachádza. Môj bývalý manžel v návrhu tvrdí, že je výhradným vlastníkom parcely.
No pozemok získal bývalý manžel vydržaním v roku 1999, čiže počas trvania manželstva.
Je to uvedene vo výpise z katastra nehnuteľnosti a mám aj Odpis z notárskej zápisnice. Podľa JUDIKAT. BSM, str.21 ; „Vydržanie veci“ § 134, 143 OZ, ma pozemok patriť do BSM. Chcem sa opýtať, či je to tak? A ako mam reagovať na návrh? Nakoľko je tam napísane, že ak nebudem súhlasiť podá žalobu o vysporiadanie BSM na sud. Chcem sa veľmi dohodnúť, no bývalý manžel na mňa vyvíja nesmierny tlak, že pozemok je výlučne jeho. Už som na tom z toho psychicky dosť zle. Ja som invalidná dôchodkyňa, nemôžem si dovoliť platiť súdne trovy. Chcela som ísť do centra právnej pomoci, no do odvolania je zatvorene a žiadosť o právnu pomoc z internetovej stránky, na ktorú mam nárok, nedokážem sama vyplniť.
Ďakujem veľmi za radu a pomoc.
10 komentárov     zbaliť
kopretinka On sa ti v tom návrhu vyhráža?
marta1963 V návrhu je napísane: "V prípade ak nesúhlasíte s návrhom na vysporiadanie BSM, som opravnený podať žalobu na súd." to prišlo od jeho právnika s ktorým to spísal. No pred ľudmi v práci ( pracuje na čierno, mám polovičny invalidny dôchodok a požiadala som o vyživné a môj syn o ktorého sa starám, mal ťažký úraz a bol v umelej kome. Vtedy ma opustil... ), vyhlasuje, citujem: "zničím ju, bude mať holý zadok", "nič nedostane", "už to mám premyslené, mám znamosti" a pod. .Jeho sestra ma veľmi vplyvného a bohatého manžela ( určite ho poznáte, aspoň z TV )
misoft Ak TOTO: "som opravnený podať žalobu na súd" bolo napísané v Návrhu na vysporiadanie BSM (doslovne) a písal to právnik - tak sa to považuje za neprimeraný nátlak, pretože sa nepodáva na súd ŽALOBA, ale podáva sa Návrh na vysporiadanie BSM súdnou cestou. https://www.podnikajte.sk/osobne-fin...anie-bsm-sudom
A vtedy súd si vyžiada, dohľadá VŠETKY podklady - teda aj LV k uvedenému pozemku a ak tam bude uvedená tá poznámka, že to spadá do BSM, môže sa vyhrážať, nič mu to platné nebude.
Za ďalšie, pokiaľ sa "vyhráža", že odídeš s "holým zadkom" a budeš mať na to svedkov, dôkazy, aj toto prispeje k tomu, že súd sa tým bude zaoberať podrobnejšie, dokonca súd je oprávnený zisťovať majetkové pomery tvoje i jeho.
K "známostiam": Môže mať, lenže teraz (myslím) sa už sudcovia prideľujú elektronicky, teda je náhodný výber sudcu. Ak by si so sudcom nesúhlasila, je možnosť podať námietku zaujatosti sudcu. A vec bude pridelená inému sudcovi, inému súdu - dokonca aj v inom okrese...

Mimochodom - Centrá právnej pomoci od 12.4. fungujú v normálnom režime! https://www.centrumpravnejpomoci.sk/...-od-12-04-2021
Žabinka otázka z roku 2020, vtedy centrá neboli otvorené
marta1963 Ano! Citat "vsetko bude moje a ty skoncis na ulici s holým zadkom ( to bol priklad ), ale podobne vyroky boli na dennom poriadku!!!! , alebo, do troch mesiacoch umries, ked nebudes mat kde byvat.... A taketo ponizovanie...
Mária27 nepočúvaj ho
Chobot Aka je približná hodnota toho pozemku? Či vôbec má význam sa o to súdiť.
marta1963 Neviem aka je hodnota, je to 28 árov, je nutné ho ohodnotiť, len nemam financie na znalca
marta1963 ospravedlnujem sa za oneskorenu odpoved. Hodnota pozemku je cca. 90 000 - 95 000 eur
marta1963 posledne meranie spred tyzdna od 70 - 80 000 eur
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nech to dá na súd, nemusí ťa zastupovať advokát. Súdny poplatok by ste mali platiť spolu, ale súdu bude stačiť, keď zaplatí jeden.
    Ak to podpíšeš, prehráš určite. V najhoršom prípade hodnotu pozemku presúdite a bude mať holý zadok aj on.

    Doplnenie:

    Keďže píšeš, že manžel pozemok predal, treba si to najprv overiť na liste vlastníctva a potom ihneď konať.
    Podľa § 145 ods. (1) občianskeho zákonníka:
    Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.
    Ide o relatívnu neplatnosť, domáhať sa jej treba do troch rokov (§ 40a OZ). Otázka, že nehnuteľnosť patrí do BSM, bude v konaní riešená ako predbežná.
    Centrum právnej pomoci už funguje.
    So žalobou o neplatnosť kúpnej zmluvu treba zároveň podať Návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. Neodkladným opatrením mu bude nariadené, aby sa zdržal zásahu do tvojho práva chodiť do domu cez pozemok.

    Pozri civilný sporový poriadok od § 324 tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...5/160/20181212

    občiansky zákonník tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20191201
    Naposledy upravil Mária27 : 10.05.21 at 06:54

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Tweety, Terezia13, Katy a R, hanelie, terezamaria
    5
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marta1963 Vdaka za komentar. Ja sa bojím, ze ma vyhodi na ulicu s dlhmi zo sudu
    Mária27 Musel by si ic súdne vymáhať od teba, lebo poplatok sa platí spoločne a nerozdielne, teda aj jeden. Z obydlia nemôžu exekvovať za malú sumu.
    marta1963 Pred tyzdnom prisiel podvecer jeden pan, s tym, ze je vlastnikom polovice pozemku ( kde je vymera?, aka polovica?... ), ked som sa s nim snazila skontaktovat, tak mi povedal, ze on ju uz predal...
    Mária27 Na liste vlastníctva domu máš uvedené, na akom liste vlastníctva sú parcely pod domom - over si to. Ak by predal pozemok, jeho majiteľ sa nestáva vlastníkom stavby, Podľa § 135c tam bude vecné bremeno.
    Mária27 Na súde len povieš to čo tu, vrátane toho judikátu - uvádzaj jeho číslo (spisovú značku).
    Mária27 Judikát č. II. ÚS 219/95 ČR doslova píše : Protože vydržení není vyjmenováno mezi výjimkami uvedenými v § 143 OZ, má Ústavní soud za to, že stane-li se oprávněný držitel vydržitelem věci, ta také přijde do bezpodílového spoluvlastnictví manželů, pokud oba navrhovatelé
    žijí v trvajícím manželství za existujícího bezpodílového spoluvlastnictví.

    pozri aj slovenský občiansky zákonník
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20191201

    Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
    § 143
    V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
    marta1963 Vydrzanie pozemku vzniklo 12 rokom nasho manzelstva. Oslovila som nezavisle 19 pravnikov aj Profesorov z Pravnickych fakutiel a kazdy jeden, mi volal, napisl to iste! POZEMOK JE SPOLOCNY. A ked ho teraz predal, lebo sa asi o tom dozvedel a nemam pristitup k k domu. No mal uraz tak syn vzal hypoteku139000, len aby nas zachranil
    marta1963 Aku presne?, to co pred tym?
    Mária27 doplnila som odpoveď
      zbaliť
    28 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marta1963 @annova ved ano!, presne tak ako pisete! Ja vobec neviem, ako mam odpisať na jeho navrh BSM!? Kedze pozemok by mal byt spolocny, teda podla tych zakonov spolocny! Jeho pravnik to vie tiez, len to s byvalym manzelom nejako zdrzuju! A neviem co mam robit?!
    anet Súdim sa, tak mám približnú predstavu. Hlavne reagujte na jeho výzvu. Napíste svoju predstavu mimosúdneho vyporiadania. Uvedte tam, ze podla vasho nazoru pozemok patri do BSM, teda mate narok na polovicu. Uvedte tam vsetko, co podla Vas ma hodnotu a chcete to vyporiadat, Nezabudnite ze nestaci nieco len tvrdit, musite to aj preukazat (dokazne bremeno). Napr. ak tvrdite ze pozemok je vydrzany, pocas manzelstva ... potrebujete k tomu doklady. Moj nazor je, ze by ste mali vsetko formulovat tak, aby v pripade ze vas da na sud, ste vedeli sudu preukazat, ze ste mali ochotu sa s nim vyporiadat mimosudne, ale nie za jeho neferovych podmienok.
    marta1963 Dakujem, o chvilu napisem
    anet Urcite odpiste, ak napr. chcete vyporiadat postel, mali by ste mat k tomu doklad kedy bola kupena, za aku cenu ... k tomu uviest, ze dnes ma podla vasho nazoru taku a taku cenu, orientacne sa viete pozriet za kolko sa predava nabytok na bazosi, a tiez uviest ci chcete aby bola prisudena vam alebo ex.
    Alebo mozete napisat, ze hnutelny majetok je v zanedbatelnej zostatkovej hodnote, ze ho chcete vyporiadat dohodou, napr. ja si necham splanu, on nech si berie obyvacku.
    Ze trvate hlavne na vyporiadani nehnutelnosti, za ferovych podmienok a pod.
    Doklady v kopii prilozit k odpovedi na navrh o vyporiadanie BSM. Napr. doklad o vydrzani pozemku, moj nazor, neuvadzajte tam spominany judikat, mali by cas sa ho chytit a hladat sposob ako ho vyvratit. Ako sa vravi, paragrafy su preto take pokrutene, aby sa dali krutit podla potreby.
    marta1963 anet mam s nim cca 50 - 60 sms, ze sa chcem dohodnut a odpovpoved, ze on nechce, velmi vela neprijatych telefonatov!
    marta1963 Moj exmanžel predal cely pozemok, ked uz sud rozhodol, ze je to "vydrzanim" ( teda podla prava polovica patri mne!! ) Tak sa poponahlal a predal cely pozemok a aj prijazdovu cestu, aby som nemohla vkrocit do domu...!! Nemozem prejst par metrov k dveram domu, lebo kazdy krat pride policia!! ( :
    Mária27 treba si vynútiť vecné bremeno - právo prechodu a prejazdu
    anet Neviem poradiť SMS ti veľmi nepomôžu. Mala by si sa poradiť s nejakým dobrým právnikom. Chapem, ze si ho nemozes dovolit, tak mozno skus napisat do nejakej bezplatnej pravnej poradne napr. ficek.sk
    Ja pravnika mam, na sude uz 5 rok aj tak som sa nikam neposunula, ani len k prvostupnovemu rozhodnutiu. Jeden nevie, ci ma plakat alebo sa smiat Pre mna podstatou rychleho vysporiadania bolo, dat vtedy 3 rocnej dcere novy domov. Teraz, ked zvazim ze kym dospejeme k rozhodnutiu prveho stupna, moj ex sa 2x odvola na kraj ... ubehne dalsich zopar rokov. Takze moje priority sa zmenili ...
    marta1963 Male mestecko Svidnik, asi to poznate "kazdy s kazdym" Deti mi zaplatili pravnika, nie len z Centra. Najstarsi syn precestoval kvoli tomu od manzelky asi 2000 km. Spojil sa s Profesormi na pravnickej fakulte, plus 19 pravnikmi pro bono a konzultoval to asi plus 6 -7 pravnikmi. Kazdy jeden povedal, napisal, ze pozemok je spolocny a moj exmanzel spachachal vela podvodov voci mne, ze uz tam neide o vyrovnanie, co som chcela, ale o trestne činy , priestupky, podvody...!!!
    marta1963 Tolko telefonatov, tolko sms sprav odo mna desiatky od deti, tolko volani a vsetko ignoroval ...
    marta1963 Ja uprimne nic ine nechcem, len nech to je ferove! Uz viac ako rok sa s nim chcem dohodnut, ale on nechce , komunikovat sa s nim priamo neda, lebo nevieme kde je, vie to len jeho pravnik. Ja nemam zaujem riesit jeho podvody, len sa chcem vyrovnat!!! Ale ako ked so mnou nekomunikuje?....
    marta1963 Ja som sa chcela dohodnut ( mam desiatky zaznamov sms, telefonatov ), len sa nechcel on dohodnut, len vyhovorky a ako cely zivot ma ponizoval, mam tie prepisy sms ( 39 ) , ze som sa chcela dohodnut a reakcia ze nechce
    anet Ak mas pravnika, tak musis s nim. Mozno najprv si vynutit to vecne bremeno ako ti radila Maria. Ked sa nechce dohodnut, tak s tym proste nehnes, zbytocne sa tym budes uzierat.
    marta1963 Presne ako pisete Chcela som sa dohodnut, velmi vela telefonatov, velmi vela sms, Nase deti mu volali a pisali maily, sms, tak bud neodpovedal, alebo zablokoval cisla! Ale syn cez znameho pravnika ziskal prepis 49 sms sprav, ze sa chcem dohodnut a reakcia " to je mo ja ta znicim.... !
    marta1963 Dakujem za komntar, mam notarske osvedcenie o "VYDRZANI! - pocas manzalestva. Mam List vlastnictva, kedy a akym sposobom pozemok ziskal (vydrzanie - teda su tam paragrafy, ale kazdy pravnik bro bono, alebo moji znamy, hovorili, ze je to bez debat "VYDRZANIE! ", Mamam geometricka plany, viacero listov vlastnictva cez kataster...
    marta1963 ALE JA SOM UPLNE BEZRADNA, PREDAL pozemky, ktore boli spolocne a nemozem prejst 5 -6 metrov do domu, lebo aj ten pozemok predal a nonstop tam stoji policajna hliadka!, ze to nie je moj pozemok a ja cez neho nemozem prejst...! (:
    misoft Polícia môže stať. Pokiaľ chceš ísť do domu, ktorý je ešte aj TVOJIM majetkom a ONI ti bránia - okamžite podať na týchto policajtov TO pre obmedzovanie osobnej slobody, pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa - pokiaľ NEMÁŠ súdom zákazu vstupu - NESMÚ ti brániť vstúpiť ani na pozemok, ano do domu. Ak chceš do domu - automaticky by si mala mať právo prechodu cez pozemok.
    Za ďalšie - podať na súd návrh na neplatnosť KP zmluvy o predaji pozemku - nakoľko ste boli v čase predaja bezpodieloví vlastníci a na KPZ NIE JE tvoj podpis (teda si nesúhlasila) - automaticky táto KPZ je neplatná. A skontroluj si na Katastri stav - ak je tam už uvedený nový vlastník - opäť konať - na Katastri ihneď to zablokovať a súdne žiadať nápravu do predchádzajúceho právneho stavu (a to sa divím, že kataster by to zaknihoval bez overovania - na zmluvách totiž MUSIA byť overené podpisy). A tvoj "vyču**ný" oný bude tie peniaze vrátiť.
    A nakoniec - podať návrh na súd, aby tento súdne vysporiadal BSM - a ako som písal - budú overovať všetky dokumenty - a v prípade vydržania počas manželstva istotne dôjdu k názoru - patrí to do BSM.
    marta1963 Vdaka za odpoved! To je jeden z tych problemov. c.1 policia mi v tom brani ako sa da, nevynechaju jednu malickost, alebo si ju "vymyslia"... Bola som aj na katastri, chcela som to urobit a ako radite zablokovat.a dalsie postupy; mam podpisy, dokumenty, ... a vraj KPZ je platna!!! - to mi tvrdili dookola! A je jasne ze nie je! ( Sefka katastra je sestra pravnika, ktoreho ma byvaly manzel... ) Dala som to sudne, tak sa mi sudnicka smiala - doslova! Jej vyjadrenie: "Viete si financne a psychicky dovolit , riskovat 5-6 rocne sudne konanie?" A z jej strany uškrn :/
    marta1963 @misoft Aky to je presny navrh o neplatnosti KP, lebo ma stale odbijaju...! Bola som na katastri a chcela som zablokovat, len nechapali co presne chcem zablokovat a ked pochopili, tak ze sa to neda!!! Mozte mi prosim napisat ako poziadat o napravu do predchdzajuceho stavu?
    Mária27 Marta, zároveň daj na súd aj návrh na neodkladné opatrenie, že musíš mať cez pozemok prístup k domu. To musí byť vybavené rýchlo. Pozri si ten § 324.

    Kataster ani polícia ti nepomôžu. Kataster musí mať rozhodnutie súdu, aby niečo zmenil. Polícia môže tiež zasiahnuť, len ak budeš mať v ruke papier, že máš právo chodiť do domu cez pozemok.

    Utekaj na centrum právnej pomoci!
    misoft Odporúčal by som ešte, aby súd vydal neodkladné opatrenie, aby sa s pozemkom nemohlo akýmkoľvek spôsobom naklada, prenajíma, predávať, využívať (pre kataster) - teda zaplombovať ho. To by Katastrom už malo pohnúť.
    A až by sa súdne vysporiadal BSM (teda i ten pozemok) - potom by sa musela určiť, či KPZ na pozemok je, alebo nie je platná (podľa mňa je neplatná, pretože tam nefiguruje druhý spoluvlastník - robené BEZ jeho súhlasu). A pokiaľ by sa určilo, že je platná, výnos z predaja pozemku už spadá do BSM a to by ex. zatajiť nemohol.
    Tiež by mohla s Katastrom zakývať i žaloba na kataster, nakoľko konali v rozpore so zákonom.
    marta1963 Centrum pravnej pomoci podlieha " mecenasom, resp., ludom co to robia " nepripustit ta k domu, nesmies prejst cez pozemok, atd. uz neviem ci je to smutne alebo absurdne .... :/ )


    minosoft
    marta1963 Wau dakujem! ale to by som musela ist na sud, tipujem s pravnikom? ( ci aj bez ? )Ako dosiahnem aby sa s pozemkom akymkolvek sposobom nenakladalo?, neprenajimal sa, nepredaval, vyuzitie pre kataster. Len stale neviem ako to zablokovat? Kam mam ist ho zablokovat?, teda zablombovat?, to kam mam ist aby sa to stalo?, to zamblombovanie?? Zatial dakujem kraaaasne za odpoved, ste neskutocny! Mozem sa opytat aky je postup?? Nehybat s pozemkom, nepredavat a etc. ??? Vdaka
    ??? vdaka!
    marta1963 Dakujem velmi pekne za rady a pomoc. Mozte mi prosim napisat postup, ako to zablokovat (zablombovat )?? Ked sa mozem opytat, Vy ste pravnik?, lebo tak vela viete a deti mi hovoria, ze takeho cloveka by som si mala najat!. Dakujem za odpoved
    marta1963 Dakujem za odpoved a nazor, velmi si to cenim! Vsetky potrebne dokumenty, doklady, zmluvy, atd., som viac krat preposlala, aj jeho pravnikovi aj jemu. Jedina odpoved co mi prisla:"Moj klient sa k tomu nebude vyjadrovat". ???Ci je to vyckavacia taktika?, s mojho polovicneho dochodku si nedokazem udrzat dom a ani nechcem. 2izbovy byt by bol pre mna stastim. Len on tu posiela kupcov za 80-90 tisic a pritom dom s pozemkom vyhodnotili dvaja odhadcovia na 190 - 210 tisic. Tak ja som uplne zufala
    hanelie Sorry - typický príklad mŕtveho chrobáka a teraz rýchlo mi pomáhajte - z naozaj dobrých rád zatiaľ ani jedna neuskutočnená - urgentne podať návrh na vydanie neodkladného opatrenia vo veci nakladania s pozemkom !
    marjankaj Nechcela si namiesto "ani jedna neuskutočnená" napísať "ani jedna uskutočnená"?
    hanelie https://xpravo.eu/neodkladne-opatren...ho-nariadenie/
      zbaliť

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    nuž poviem ti niečo nie veľmi populárne. A nebude sa ti to páčiť. Al ak je manžel agresor/ skrytý agresor, nedosiahneš nič. Roky sa budete súdiť, naťahovať. Tlak sa bude stupňovať. A po rokoch zistíš, že okrem nervov to stálo aj ďalšie peniaze. Zober sa a odíď. Keď manželstvo trvalo od roku 1983, predpokladám, že si možno už aj v dôchodku alebo blízko neho. Radšej jedna izba v podnájme, ako niečo takéto.
    Mám kamarátku s podobným príbehom. Za tie roky, čo sa súdia o majetok si na svoje prišli iba právnici. Lietajú trestné oznámenia z oboch strán, neustále vyšetrovanie, predvolávania. Nervy má zničené. Povedala, že keby bola tušila, čo to bude, nikdy sa do toho nepúšťa. Samozrejme, na rodinný dom, ktorý prerobili počas manželstva nemá nárok, lebo všetky doklady má len on...... Nedal jej ani jej osobné veci. Je to smutný príbeh. Zvlásť keď sp tam ešte maloleté deti. Keby bola odišla so zdvihnutou hlavou na začiatku, mala by to isté čo teraz. Lebo teraz má trochu majetku, ale stálo ju to kvantum peňazí. Toľko, koľko presúdila. A hlavne by mala kľud

    Ako reagovať na návrh BSM, s ktorým nesuhlasím?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.