Zavrieť

Porady

Čínsky jazyk-čínština?

V spisovnej slovenčine sa jednoslovné názvy jazykov tvoria od prídavných mien, pričom od prídavných mien zakončených na príponu -ský, pred ktorou je spoluhláska okrem sykaviek, tvoria sa príponou -čina, napr. dánsky jazyk – dánčina, chorvátsky jazyk – chorvátčina, maďarský jazyk – maďarčina, nórsky jazyk – nórčina, švédsky jazyk – švédčina. Ako je potom správne čínsky jazyk-čínština, alebo čínčina, a prečo?
buchač Ako je potom správne čínsky jazyk-čínština, alebo čínčina, a prečo?
===================
Prečo ???
Lebo medveď na štyri...
buchač Kuwa...to nemá nik z moderátorov odvahu zavrieť hentú stupídnu tému ???
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
Jednoslovné názvy jazykov sa v slovenčine tvoria pomocou troch prípon: -čtina, -ština a -čina. Prípona -čtina sa uplatňuje pri tvorení názvov od prídavných mien zakončených na príponu -cký, napr. anglický – angličtina, grécky – gréčtina. Od prídavných mien zakončených na príponu -ský, pred ktorou je samohláska alebo sykavka, sa názvy jazykov tvoria príponou -ština, napr. český jazyk – čeština, francúzsky jazyk – francúzština. Ak je pred príponou -ský spoluhláska (okrem sykaviek), názvy sa tvoria pomocou prípony -čina, napr. slovenský jazyk – slovenčina, nórsky jazyk – nórčina, latinský jazyk – latinčina, fínsky jazyk – fínčina. (Medzi názvami jazykov sú však aj výnimky, pri ktorých sa neuplatňujú uvedené pravidlá a ich podobu možno odôvodniť iba ustálenosťou, napr. čínsky jazyk – čínština.)

Čítajte viac: https://jazykovaporadna.sme.sk/q/768/#ixzz6K8R6e7dN

Hlasovalo 5 pouzivatelov

Užitočné (5)
zk24, misoft, bettylou, Katy a R, bodliak
5

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
Ani nie minúta hľadania:

https://jazykovaporadna.sme.sk/q/6805/

Ľudia sú už strašne leniví si niečo vyhľadať.
Naposledy upravil Chobot : 20.04.20 at 12:30
9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
ivka70 Clovek je lenivy, ludia su ale lenivi.
Chobot Pravda, opravil som.
Taurus0 Človek nie je lenivý, človek si to našiel. Mne išlo skôr o to vysvetlenie tej výnimky. Všade som sa dočítal, že existuje výnimka,ale nikto, nikdy a nikde nevysvetlil prečo. A teraz mudrujte o lenivosti. Až mi nájdete niekde vysvetlenie tej výnimky, tak,,smeknu klobouk,,.
ivka70 Co ti nie je jasne na vete: ... ich podobu možno odôvodniť iba ustálenosťou ... ?
Chobot Pýtal si sa, že ako to je správne!

"Ako je potom správne čínsky jazyk-čínština, alebo čínčina, a prečo?"

Ako to má byť si link dostal.

A prečo Lebo medveď. Predpokladám, že pravidlá vychádzajú z nejakej zaužívanej praxe a v praxi sa asi používalo "čínština", tak sa to jednoducho prevzalo ako výnimka. Hľadať niekoho kto to schválil ... to fakt nemáš nič iné na robote?
Taurus0 Nepotreboval som na to ani len 3 sekundy, lebo som mal otvorenú knihu (jazykovednú), ale tam som sa nedozvedel, že kvôli čomu tá výnimka existuje. Ak niekto uzákonil v gramatike akúsi výnimku,citujem: ,,Medzi názvami jazykov sú však aj výnimky, pri ktorých sa neuplatňujú uvedené pravidlá a ich podobu možno odôvodniť iba ustálenosťou, napr. čínsky jazyk – čínština.´´,
mal by aj zdôvodniť prečo a čo ho viedlo k udeleniu tej výnimky.
marjankaj Výnimku nikto nezaviedol. Niekde je zaužívaný jeden tvar a inde zase iný.
Ty budeš špekulovať aj nad tým, prečo sú dva a dve štyri.
Taurus0 Práve že zaviedol. Za povolenie vydania určitého jazykového kódexu, ktorý aj odobril svojim podpisom, čiže ho schválil, je vždy ktosi. Ten ktosi, to tým pádom zaviedol a je za to zodpovedný. Za zavedenie určitého pravidla je vždy niekto zodpovedný. Punktum.
marjankaj A schválil to aj parlament? A podpísal prezident? A počul si niekedy aj niečo o ústave?
  zbaliť
ivka70 20.04.20 06:20 odstránil(a) z Porady

Čínsky jazyk-čínština?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.