Zavrieť

Porady

Registracia pre DPH v systeme MOSS

Dobry den.

Chcem si zalozit sro kde budem cez webovu stranku predavat softver, resp. full licenciu k demo verzii mojho softu, ktory bude zdarma stiahnutelny z mojej stranky.
Odberatelia budu nepodnikatelia/consumeri z EU, vcitane SK. Pokusam sa zorientovat v spleti zakonov, googlim co mozem - a zatial to chapem takto:
Povodne som planoval nebyt platca DPH, co sa zrejme da, ak rocny obrat nepresiahne 10000 eur.
Ak vsak pri predaji digitalnych produktov do roznych krajin EU suma obratu presiahne 10000 eur, firma sa musi bud zaregistrovat pre DPH v kazdej krajine, odkial si to uzivatel kupi, posielat uzivatelovi fakturu s prislusnou sadzbou DPH pre danu krajinu a odviest DPH danemu statu.
Alebo - na Slovensku sa zaregistrovat do systemu MOSS, rovnako posielat faktury uzivatelom s prislusnou sadzbou DPH pre danu krajinu a potom slov. financnej sprave posielat nejaky vykaz predajov (toto len tipujem) po jednotlivych statoch a zaplatit im celkovu nazbieranu DPH. (Oni to zrejme poslu jednotlivym statom podla mojho vykazu)

Mam ohladne toho par otazok:
1. Suma 10000 plati pre celkovy obrat firmy, alebo len predaje do EU? SK sa do toho nerata? Nedigitalne veci sa do toho nerataju?
2. System MOSS funguje uz pre lubovolnu sumu, alebo je to nejak ohranicene?
3. Pri vytvoreni objednavky na mojej stranke uzivatel zada svoje udaje - email, meno, ulicu, krajinu atd. a ja mu poslem objednavku s cislom IBANu, kde moze licenciu uhradit. Ked ju uhradi, poslem mu mailom fakturu (a unlock key), na ktorej budu nim zadane udaje z objednavky.
Ale nemam ako overit ci zada spravne udaje - ak da svoje meno napr. XZKLJHD JHGJHGSW a krajinu inu, nez tu, z ktorej skutocne je, nebude ma danovy urad potahovat za nezmysly na fakturach, resp. chyby v reporte do MOSS-u za jednotlive krajiny?
4. Kedze je prevadzkovatelom stranky tazko overitelna identita kupujuceho (meno a adresa urcite nie, krajina ciastocne podla IP adresy, ale nie je to spolahlive) ma vobec zmysel pri digitalnych produktoch riesit DPH po krajinach?
Ved ak by som sa aj hned rozhodol, ze budem predavat produkt LEN slovenskym odberatelom (neumoznim zadat krajinu na objednavke a mesta by som povolil iba slovenske), kto zaruci, ze si to nekupi niekto napr. zo Spanielska a neuhradi z uctu s ES IBAN-om? Neplanujem nic nekale, len si to chcem ujasnit a poznat Vas nazor.

Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Registracia pre DPH v systeme MOSS

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.