Zavrieť

Porady

Minerálna vata

Mám odhlučnenu stenu, sused má vytopil. Čo treba robiť? Zvlhnuta vata sa v priestore mokrého muriva a sadrokartónu môže vysušiť? Alebo odhlučnenie treba rozobrať? Veľmi pekne ďakujem za radu.
5 komentárov     zbaliť
misoft https://www.isover.sk/aktuality/co-s...-po-povodniach
I keď prípad povodní - u teba vytopenie = malej povodni.
Ona časom vyschne, ale tá doba sa nebude počítať na dni, ale roky. A v priebehu tej doby izolačné vlastnosti sú v háji. Voda je 6x tepelne vodivejšia ako minerálna vata.

V tvojom prípade - asi rozobrať, vatu vybrať, aby vlhké murivo dýchalo a vysušilo sa (dávať novú izoláciu na vlhké murivo = stav ako po vytopení). A po uschnutí muriva - nová izolácia.
A dať si to susedovi riadne preplatiť. I s úrokmi.
cinika Ďakujem pekne, držte mi palce.
buchač misoft (Dnes 12:13)
A dať si to susedovi riadne preplatiť. I s úrokmi.
================

Chcel by som vidieť suseda, ktorý by takto konal...
misoft A ty si vari myslíš, že nejaká poistka to pokryje? Tůdle, jak tá nudle! Pride poisťovak, zdiaľky kukne a zhodnotí - škoda za 100€ a fertig!
buchač misoft (Dnes 21:25) A ty si vari myslíš, že nejaká poistka to pokryje? Tůdle, jak tá nudle! Pride poisťovak, zdiaľky kukne a zhodnotí - škoda za 100€ a fertig!
-----------------------------
Ako tak čítam, tak by sa dalo (s určitosťou hraničiacou s istotou) predpokladať, že nemáš nehnuteľnosť poistenú...či ?

Lebo ja tie svoje mám.
...a nie je poistka ako poistka....či mi chceš tvrdiť opak ?

Ja som mal pár poistných udalostí.
Napríklad na chalupe som sa vytopil sám, pukol mi vodomer...voda tiekla pár dní.
No poistné krytie na odstránenie bolo v takom plnení, že som na tej vyplatenej sume z poistky doslovne zarobil...a teda na pár rokov vopred som mal poistku vyplatenú.

...a ozaj...poisťovák príde, spíše protokol a vyhotoví aj náležitú fotodokumentáciu.
======================
misoft (Dnes 12:13)
A dať si to susedovi riadne preplatiť. I s úrokmi.
--------------------------------
Platí, že :

- Vinník je v zmysle Občianskeho zákonníka povinný vzniknutú škodu nahradiť, respektíve poškodenú vec dať do pôvodného stavu. To znamená, že ak je ochotný steny vymaľovať a dať zničené veci do pôvodného stavu, v akom boli predtým (očistiť koberce, vysušiť nábytok), poškodený by mu to mal umožniť.
- Pokiaľ je majetok zničený a nepoužiteľný (vyduté skrine, parkety...), vinník je taktiež povinný tieto veci nahradiť.
- Pokiaľ je nehnuteľnosť a domácnosť poistená, škodu vyčísli poisťovňa na základe obhliadky.
- Ak ani vinník ani poškodený poistku nemá, poškodený si zničený majetok môže vymáhať v občiansko-právnom konaní.


...takže žiadne RIADNE preplatenie, ale primerané odškodnenie.
...a úroky už vôbec nie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.