Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo a handmade

Dobrý den, prosím vás potrebovala by som poradiť. Som zamestnaná na pracovnú zmluvu a chcela by som robiť popri zamestnaní handmade výrobky. Potrebovala by som vedieť, ako je to s odvodmi do poisťovní + dane a niečo k účtovníctvu - ako sa vedie, čo potrebujem k tetjo činnosti. Ďakujem za každú radu.
Včera som bola na dańovom úrade prihlásiť sa ... nech mám kľud. Ešte dve otázky. Keď budem moje handmade výrobky posielať zákazníkom, aký doklad im vystavím? A ešte, k príjmu, čo mi príde na účet, čo potrebujem priložiť ako doklad do účtovníctva? Ďakujem pekne všetkým
Naposledy upravil Danka123 : 22.05.20 at 07:09
20 komentárov     zbaliť
Mila123 https://akcnezeny.sk/ako-robit-handmade-bez-zivnosti/
Danka123 dakujem pekne
veronikasad aký ročný príjem z predaja týchto výrobkov predpokladáš ?
Danka123 veľký nie, možno 2000,-
Danka123 2000 asi
veronikasad Pri tomto príjme ti povinná registrácia v SP nevznikne, zdr.poistenie budeš platiť nie z minima, ale zo skutočného vymer.základu
buchač Na základe infa o predpokladanom a MOŽNOM príjme by som nejaký čas fungoval v provizórnom móde.
Lebo jeden mesiac hojno a druhý houbes.

Ja som tento rok zarobil pár stovák...do tej tvojej dvojky by som sa rád dostať...
Lenže čo si budeme nahovárať, slovač vcelku dosť nerado pustí chlp (čítaj - sú lakomí).

Takže sa ty vybodni na nejaké platenie daní a podobných serepetičiek a rob všetko tak, aby si nemusela platiť.
Lebo ja veru som neplatil, neplatím a ani, kuwa, platiť nemienim !!!
marjankaj Ďalší Kiska alebo Matovič? S tými sa veľmi neporovnávaj
veronikasad Juraj, Danka má aj príjem zo závislej činnosti, na ňu sa - ak to chce robiť oficialne - vzťahuje povinnosť podať daňové priznanie, Lebo jej príjem je určite vyšší ako 1/2 ročnej NČZD. Ty ak dane platiť nechceš, stráž si výšku príjmu do 1/2 ročnej NČZD.
marjankaj Ale na neoprávnené podnikanie sú paragrafy. Trestný zákon a živnostenský zákon.
marjankaj A aj zákon o registračnej pokladni.
buchač Veronka...poznám kolegovcov, čo robia iné kúsky...tie sa nepredávajú po stovečke...tie idú po tisíckach za kus.
Si myslíš, že dotyční platia dane ?

Ešte raz zopakujem - dane platiť nemienim.
...a §§§ so zákonmi mám v paži...ak nie je corpus delicty, tak nie je o čom.
Katy a R ak máš Juraj §§ SO Zákonmi v paži tak si maj! je to tvoja vec. Zadávateľka sa ale normálne spýtala - a hádam len chce poradiť normálne. Ja napr mám v paži, ako to robia tvoji "kolegovci" a ty. (asi nielen ja? ). mám ti pripomenúť etiketu porady ? (veľmi dobre ju poznáš!)
Danka123 ????????
Danka123 Ste zlati vsetci... ďakujem pekne..uvidím, či naberiem odvahu...
buchač Katy a R (Dnes 20:39) ak máš Juraj §§ SO Zákonmi v paži tak si maj! je to tvoja vec. Zadávateľka sa ale normálne spýtala - a hádam len chce poradiť normálne. Ja napr mám v paži, ako to robia tvoji "kolegovci" a ty. (asi nielen ja? ). mám ti pripomenúť etiketu porady ? (veľmi dobre ju poznáš!)
======================
Ale šak hej...ja tú " etiketu " (v úvodzovkách) poznám. Len je na škodu veci, že sám pán vedúci na ňu dlabe ... a o ostatných ani nevravím.

Včul k téme samotnej.
Nevieme, čo je výsledkom handmade, teda čím sa zadávateľka mieni zaoberať.

Ak vezmem svoju činnosť ?
Štát by chcel dane...ale šak jasné...ešte aj za vzduch budeme pomaly platiť.
Lenže kde je zariadenie a vybavenie dielne ? Kde je energia, vstupný materiál, práca a ostatné ?
Len do mojej dielne som natlačil solídne love...iba jedna brúska vyjde na cca 400€ a to som si ju vyrobil sám.
Otázka znie..." Môže si domáci majster, ktorý občas predá svoj výrobok, dať do nákladov ten vercajk, prípadne si ho odpísať ? "
Nuž asi nie...maximálne zarátať do ceny predaného výrobku.
...takže suma sumárum má náklady do nástrojov a mal by zaplatiť ešte aj za nejaký ten akože zisk ?
Veď v tom momente by sa cena okamžite zvýšila a výrobok by sa stal horšie predajným...alebo vôbec.
...a ani nevravím, že home hand made výrobky sú lotéria sama o sebe...tie sa nie raz vyrábajú tzv. na sklad...a pretečie veľa vody v Dunaji, pokiaľ sa niečo predá.

P.S.:
...a ak by som sa mal posťažovať ? Nuž špekulantov je medzi kupujúcimi teda fest...porovnávajú ceny kvality jedinečného, ručne robeného výrobku so šuntmi z Číny, ktoré sa vyrábajú v tisíckach kusov.
veronikasad Juraj, nie raz si "pindal", ak sa niektoré "účtovníčky" pýtali ako obísť zákon. Tak sa ho snaž dodržiavať aj ty. Ak si prečítaš odkaz, ktorý priložila Mila123, dozvieš sa ako túto činnosť robiť legálne a tým pádom aj ako dosťať do daňových výdavkov "verajch", ktorý ti zvyšuje cenu výrobkov.
marjankaj buchač (Dnes 20:21)...a §§§ so zákonmi mám v paži...ak nie je corpus delicty, tak nie je o čom.
-----------------------------------------------
A aký corpus delicti majú proti Kočnerovi? Veď zmenky on nevystavoval.
Katy a R chlapci - neviem, načo sú dobré takéto kecy, v tejto konkrétnej téme? Pochybujem, že zadávateľku to zaujíma. Pomaly všetko zamrníkované! Juraj, myslíš že majiteľ porady nemá čo robiť, len riešiť tvoje boliestky? Si tu dobrovoľne - či? A ak cheš poradiť, čo sa týka uplatnenia výdavkov k tvojej prácičke - tak prečo si normálne nezadáš otázku? A keď už - kaviarenských tém je tu dosť - kde sa dá realizovať s tými blbosťami a sťažnosťami a "chlapáckymi" kecami .
buchač veronikasad (Dnes 22:41) Juraj, nie raz si "pindal", ak sa niektoré "účtovníčky" pýtali ako obísť zákon.
------------------------------------

No koooonečne...už som si myslel, že sa tejto výčitky nedočkám.

Pozor Veronka...ja neobviňujem účtovníčky. Tie vykonávajú skôr priania a nariadenia svojich šéfov.

Sorry za úprimnosť (neber osobne, teba sa to netýka a ani nemenujem nikoho), no už som sa stretol aj s tým, že poniektorí účtovníci/čky sa tu nie raz nesprávali práve najvhodnejšie....lebo Porada bola založená len pre nich.
Ide mi o to, že sa správali (správajú) vyslovene povýšenecky voči iným..." Ja som účtovník, kto je viac ? "...a toto mi vadilo, preto aj tá taká moja zášť a ťažké srdce.

============================
Katy a R (Dnes 23:31) chlapci - neviem, načo sú dobré takéto kecy, v tejto konkrétnej téme? Pochybujem, že zadávateľku to zaujíma. Pomaly všetko zamrníkované! Juraj, myslíš že majiteľ porady nemá čo robiť, len riešiť tvoje boliestky?
------------------------------------------
Ááále trt moje boliestky...boliestky (presnejšie kuwa bolesti) som mal svojho času.
Nie iba mne vadí tá nečinnosť majiteľa...

Čo sa týka toho rozpísania ohľadom home made, tak mi išlo dať nejaký názor...ak pomôže, tak fajn...ak nie, tiež fajn. Ale princíp takejto výroby je predsa rovnaký v oboch prípadoch....či ?
...áno, áno...tu ale išlo o platenie daní a odvodov samotných a nie o problematiku výroby.

No nik nekáže a ja už vôbec nie, aby sa niekto zariadil tak, ako to robím ja. Moje rozhodnutie a aj moje prípadné problémy...a to je už ale iná vec.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Všetko záleží od príjmov. V prvom roku sa odvody do SP neplatia, len do ZP. Ale tým, že si aj zamestnaná, nemusíš platiť minimálne odvody do ZP, ktoré sú teraz 70,91 Eur, ale sa môžeš so ZP dohodnúť aj na nižších splátkach, poprípade neplatiť vôbec a na základe ročného zúčtovania ZP ti príde nedoplatok. Ja odporúčam si platiť nejaké preddavky, aby Ti nevznikol veľký nedoplatok na ZP. Čo sa týka účtovníctva, tiež záleží, či to budeš robiť vo veľkom, alebo nie. Na začiatok by ti stačila aj daňová evidencia. Po podaní daňového priznania a podľa príjmu sa zistí, či budeš povinná platiť odvody aj do SP. Hranica príjmu pre platenie odvodov do SP je momentálne 6 078 Eur. Ak ten príjem neprekročíš, tak aj naďalej nie si povinná platiť odvody do SP. .....Na predaj výrobkov budeš potrebovať aj registračnú pokladňu, možno Ti bude stačiť aj virtuálna registračná pokladňa.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Danka123 dakujem pekne. čitala som, že by som nepotrebovala živnosť, len sa registrovať ako slobodné povolanie. To vraj znamená, že nepotrebujem registračnú pokladnicu....na to účtovníctvo mi stačí viesť peňažný denník? Ďakujem pekne za rady.
    mondes áno, stačí. Stačí aj evidencia príjmov a môžte si uplatniť paušálne výdavky.
    Mila123 pri predaji tovaru potrebujete VRP
    Danka123 dakujem pekne...to znamená, že netreba viešť účtovníctvo alebo z čoho sa vypočítajú? Dakujem pekne
    Katy a R zo základu dane ! - zvýraznila som ti, čo povinne "vedieš" zák o DzP si treba aj pozrieť! -klik hore na lište!
    Danka123 Nevidím to...????
    marjankaj No predsa evidenciu príjmov.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    na začiatok sa naozaj nemusíš trápiť s účtovníctvom - stačí ti evidencia príjmov v časovom slede . Ale ak aj nebudeš mať živnosť - aj tak si SZČO so všetkými povinnosťami. na začiatok registrácia na DU , tiež si treba poriešiť ZP - tam si dáš nulové preddavky zatiaľ. Po DP a RZZP uvidíš, ako to bude ďalej, či výjde aj SP . Treba poznať svoje povinnosti - samozrejme sledovať zákony .
    U nás kočky dodávajú do jedného obchodíka s čačkami svoje výrobky na základe zmluvy - platba na účet. Ak by si predávala na trhu, treba pokladňu (ŤZP majú výnimku) .
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Danka123 dakujem pekne, trochu sa tých všetkých papierov obávam...mám z toho strach... pomohli mi tieto komentáre...ďakujem pekne všetkým
    Katy a R ak budeš prijímať platby na účet - pokladňu nemusíš riešiť (sprav si osobitný, nech sa ti platby nemiešajú so súkromnými) a nemáš sa čoho báť - a možno ani daň nevýjde - to už záleží od všetkých tvojich zdaniteľných príjmov. na všetko ti stačí excel. Aj na evidenciu, a ak bude treba? aj na faktúry (sa dajú aj kúpiť v papierníctve. )
    Danka123 Na úcet asi ano...
    Danka123 Ďakujem pekne všetkým
      zbaliť

    Jednoduché účtovníctvo a handmade

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.