Zavrieť

Porady

nákup materiálu v hodnote 6000 v PÚ platiteľ dph - mínusová pokladňa, na BÚ 1000€

Poprosím o poradenie.Konateľ nakúpil materiál pre odpočet dph v 05/2020 v cene 6000,-€.
Má v pokladni nulu, teda už mu ide do mínusu a na bankovom účte 1000€. Súkromný účet nemá, teda si nemôže bezhotovostne vložiť na podnikateľský účet. Prosím o poradenie, ako pánovi tieto nákupy zaúčtovať ak trvá na uplatnenie si dph. Viac krát sme to preberali a upozorňovala som ho, že pôžička v hotovosti do pokladne je zakázaná.
Ďakujem veľmi pekne.
ivka70 Tak mu zuctuj len tolko blockov, kolko je v pokladni penazi. Dalsie az neskor, ked bude mat nejaky prijem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

  a_je_to
  Ja v tom žiadny problém nevidím. Predpokladám, že nakúpil na faktúru. Lebo nákup na bloček z ERP podľa § 74, ods. 3 nesmie presiahnuť 1000 Eur. Faktúru zaúčtuješ na 321 ... doklad o úhrade nepredložil, tak nech to tam visí. Ak sú súčasťou nákupu aj hotovostné bločky z ERP, tak tie účtuj namiesto 211 na 379 a nech tam visia, kým sa nebudú dať zúčtovať s 379/211, alebo poukázaním z BÚ 379/221. Ak záväzky takto presiahnu majetok, poraď mu, nech dá firmu do konkurzu. Že mu vznikla povinnosť. Ozaj a ... z čoho ti uhradí účtovnícke práce ? Pôžička do pokladne je zakázaná pre majiteľa a konateľa, nie pre účtovníka. Ak ju raz tam dá, tak nemáš inú možnosť, než ju akceptovať a účtovať s ňou. Problém je však iný. A to je, že ... v prípade nedostatku obeživa a pokračovaní podnikania takmer vždy ide o vyrábanie nadmerákov a straty. A o to sa už daňováci zaujímajú viac a častejšie, než o nejaké pôžičky v hotovosti. Teraz je síce chaos okolo koronavíru, ale dochádza aj k vyprázdňovaniu štátnej kasy a čoskoro aj problémom s vracaním nadmerákov. Čoskoro ho to asi dobehne ...
  maped Ďakujem. Sú to viaceré hotovostné bločky z RP ktoré spolu tvoria sumu 6000€. Ak to teda sám chce, môžem urobiť aj tak, že to priamo dám do pokladne s pôžičkou, teda účtovala by som 211/365 2x finančná výpomoc spoločníka po 3000€ a potom bločky 501/211 nákup materiálu? Keď bude mať na účte peniaze z úhrad faktúr, by som dala hneď vrátenie. Viem sa to takto nemôže ale dám si to od neho podpísať, že si to ta želá. Môže byť? Je to takto jednoduchšie. Resp. poúčtovať s účtom 379? Ešte raz ďakujem veľmi pekne.
  a_je_to no ... keď ti podpíše, tak on rozhoduje, že môže byť. Podľa častosti kontrol účtovníctva to nikto a nikdy nebude riešiť. Iba náhoda ... je blbec. Myslím, že to ani neriešia daňováci, ale finančná polícia, alebo obchodný súd, na základe kvalifikovaného oznámenia. Hlavne vtedy, ak je to prepojené na iný delikt. Inak asi nie, neviem o takom.

  mondes je offline (nepripojený) mondes

  mondes
  Ja by som to rovno účtovala na 501/365. Samozrejme, že potom je to potrebné vrátiť. A tak, ako píše a_je_to. Môže dôjsť k tomu, že firma bude mať častými nevyrovnanými pôžičkami mínusové vlastné imanie a mala by ísť firma do konkurzu. (aj keď to možno nikto takto nerobí.)

  nákup materiálu v hodnote 6000 v PÚ platiteľ dph - mínusová pokladňa, na BÚ 1000€

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.